Zapomniany kolejarz z Pruszcza Gdańskiego

Pasażerowie korzystający z usług PKP Pruszcz Gdański mijają tablicę upamiętniającą polskich kolejarzy z czasów Wolnego Miasta Gdańsk. Jednym z nich był Paweł Budzisz, który urodził się 11 stycznia 1899 roku w Gdańsku. Od roku 1923 zatrudniony jako pracownik PKP na różnych stanowiskach i w wielu miejscowościach. Wraz z żoną i dwiema córkami w latach 1928 – 1937 przemieszczał się na wielu kolejowych stacjach Wolnego Miasta Gdańska. Od 1937 roku był zwiadowcą stacji PKP Pruszcz Gdański. Mieszkał również z rodziną na terenie stacji w mieszkaniu służbowym. Dworzec był nie tylko przystankiem w podróży kolejowej, ale pełnił wiele funkcji kulturowo społecznych ważnych dla mieszkających tutaj Polaków. Znajdował się tutaj ochronka – przedszkole dla polskich dzieci, które poznawały podstawy ojczystej mowy. Restauracja prowadzona przez Feliksa Pliszkę oraz punkt dla polskich organizacji. Do wielu z nich należał nasz bohater Paweł Budzisz. Był czynnym i aktywnym działaczem: Gminy Polskiej – Związku Polaków, Związku Urzędników Kolejowych, Rodziny Kolejowej, Kolejowego Klubu Sportowego, Tajnej Organizacji Wojskowej, Towarzystwa Byłych Powstańców i Wojaków – oddział w Pruszczu Gdańskim. Wspierał również czynnie Macierz Szkolną.

Wraz z wybuchem II wojny światowej 1 września 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Przetransportowany do miejscowej szkoły powszechnej pod eskortą SA-manów, którzy wraz z miejscowymi wyrostkami z Hitlerjugend wrzeszcząc na całe gardło wyzywali więźniów. Tłum zebranych Niemców obrzucił więźniów kamieniami i groźbami. Wszystkich ulokowano w małej izbie lekcyjnej, gdzie ze względu na ciasnotę można było tylko stać. Kolejno wzywano aresztowanych na przesłuchania. Pierwszą część prowadził burmistrz Pruszcza Gdańskiego i kierownik struktur NSDAP – Milz. Biciem kastetami zmuszał przesłuchiwanych do obciążających zeznań. W innej grupie przesłuchiwał Lempke, który bił do utraty przytomności. Gdy przesłuchiwany krzyczał i wył z bólu zakładano mu na twarz futrzaną czapkę, by zagłuszyć hałas.

Po okrucieństwach przesłuchania Paweł Budzisz został przetransportowany do więzienia w Gdańsku i obozu w Stutthofie. W grudniu 1941roku wraz z kolejarzem Pawłem Bobrowskim zostali wysłani transportem do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Został tam zarejestrowany pod numerem 24620 w dniu 17.12.1941 roku. Zachował się fotografia obozowa Pawła Budzisza z tego okresu. Po roku obozowego wegetowania zmarł 18 stycznia 1942 roku. Jego rodzina został wysiedlona z Pruszcza Gdańskiego na teren Generalnego Gubernatorstwa.

Zwykłe życie polskiego kolejarza w czasach Wolnego Miasta Gdańska, pokazuje jak ciężkie i trudne to były dni. Warto pamiętać o takich osobach i zachowywać o nich pamięć. Mijając tablicę na budynku PKP pamiętajmy o tych którzy własnym życiem zapłacili za pracę na tej stacji kolejowej.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.