[film] XXIX Dni Pruszcza Gdańskiego 2018

XXIX Dni Pruszcza Gdańskiego Zakończone ale ta ostatnia niedziela na długo zostanie w sercach wszystkich mieszkańców. Rozpoczęła się z wysokiego sportowego c. Trasa biegnąca przez pruszczańską obwodnicę i 3 kategorie wiekowe a jako wisienka na torcie coś dla najtwardszych pół maraton.

źródło Północna.tv


[Archiwalne]

Program Dni Pruszcza Gdańskiego 2018!

W tym roku najważniejszymi dniami dla Pruszcza Gdańskiego będą 15, 16 i 17 czerwca. Będzie to weekend XXIX Dni Pruszcza Gdańskiego.

Rok 2018 jest Rokiem Tożsamości Pruszcza Gdańskiego, dlatego obchody Święta naszego Miasta rozpoczną się już w piątek.

O godzinie 10.00 zapraszamy na Plac Jana Pawła II, gdzie będzie miało miejsce uroczyste posadzenie magnolii z okazji 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie o godzinie 11:50 w Parku Pod Gruszą nastąpi odsłonięcie Ławeczki Przyjaźni Miast Partnerskich Hofheim am Taunus. Centralnym punktem tego dnia o godzinie 12.30 będzie Uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem nagród laureatom konkursów. Popołudnie upłynie pod znakiem koncertu i spotkania w hali widowiskowo-sportowej ZSO 1, gdzie o 16:00 odbędzie się koncert Orkiestry Miasta Pruszcz Gdański oraz Bal 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku (impreza zamknięta, wejście za okazaniem zaproszenia). Podsumowaniem pierwszego dnia świętowania będzie Msza Święta w intencji mieszkańców i miasta o godzinie 18:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W sobotnie przedpołudnie swoje bramy otworzy 49. Baza Lotnicza, gdzie już o 9:00 uroczyście rozpocznie się święto 49 BLOT. W programie przewidziano m.in.: gry i zabawy dla dzieci, wystawy statyczne, grochówkę wojskową, apel wojskowy z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy II turnusu służby przygotowawczej, defiladę naziemną i powietrzną, pokaz skoków spadochronowych, dynamiczne pokazy umiejętności pilotażu statków powietrznych, pokazy naziemne dynamiczne policji, straży granicznej, straży więziennej oraz zawody mikrolotowe.

Od godziny 16:00 w sobotę w Roku Tożsamości Pruszcza Gdańskiego, muzyczną przygodę rozpoczniemy przeglądem talentów pruszczańskich Seniorów, którzy zaprezentują swoje umiejętności taneczno-wokalne na scenie głównej na Stadionie CKiS

O godzinie 16:30 zapraszamy na pokaz mody: retro, plażowej, wczasowej oraz wieczorowej, a później na wspólną gimnastykę w wykonaniu pruszczańskich seniorów. Tego wieczoru na scenie zaprezentuje się także Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie: „Taniec, śpiew, tabaka”. Podsumowaniem tej części programu obchodów święta naszego miasta będzie występ Chóru Uniwersytetu III Wieku i Zespołu tanecznego Uniwersytetu III Wieku

W muzycznym wieczornym bloku głównym, jako pierwszy na pruszczańskiej scenie zagości niesamowity i jedyny w swoim rodzaju projekt przygotowany specjalnie na tegoroczne obchody święta miasta, który tworzą: JACEK ZIELIŃSKI lider zespołu Skaldowie, MŁODZIEŻOWY CHÓR PRUSZCZA GDAŃSKIEGO oraz SYMFONICY GDAŃSCY. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą największe przeboje SKALDÓW. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru będą występy MROZU i LemON, a po koncercie pokaz sztucznych ogni.

W ostatnim dniu, w niedzielę, zapraszamy do aktywnego świętowania. Już o 9:00 rano wystartuje Półmaraton Rolkarski. Na ulicach Pruszcza będą rywalizować fani rolek. Po tym wydarzeniu na stadion CKiS zapraszamy całe rodziny, gdzie już o 13:15 wystartują w swoich zawodach najsilniejsi ludzie w Polsce. Zapraszamy wszystkich na Zawody Strongmanów.

W tym roku również nie zabraknie spotkania w Strefie Bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdzie przygotowano animacje, wystawy statyczne pojazdów, symulatory, konkursy dla dzieci. Odbędą się także zawody w wyciskaniu sztangi leżąc w połowie wagi ciała. I także w niedzielę muzycznie nie zapominamy o Roku Tożsamości Pruszcza Gdańskiego. Po wielu latach na scenie zagoszczą wyśmienite pruszczańskie zespoły: WORKERS oraz COCKTAIL. Na pewno miłym akcentem będzie także koncert DJ’ów TROPICAL ON TOUR. Finałem tego wieczoru będzie spotkanie z grupą CLIVER!

Do zobaczenia już niebawem!


Archiwalne
Znamy wykonawców tegorocznych Dni Pruszcza Gdańskiego, które odbędą się 16 i 17 czerwca.

W sobotni wieczór, w roku tożsamości Pruszcza Gdańskiego, muzyczną przygodę rozpoczniemy przeglądem talentów pruszczańskich seniorów, którzy zaprezentują swoje umiejętności taneczno-wokalne.

W muzycznym wieczornym bloku głównym jako pierwszy na pruszczańskiej scenie zagości niesamowity i jedyny w swoim rodzaju projekt przygotowany specjalnie na tegoroczne obchody święta miasta który tworzą: lider zespołu Skaldowie Jacek Zieliński, Młodzieżowy Chór Pruszcza Gdańskiego, Symfonicy Gdańscy. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą największe przeboje SKALDÓW. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru będą występy MROZU i LemON.

Niedziela upłynie nam w bardzo rodzinnej atmosferze. Także w niedzielę nie zapominamy o roku tożsamości Pruszcza Gdańskiego. Po wielu latach na pruszczańskiej scenie zagości wyśmienity pruszczański zespół COCKTAIL, a finałem tego wieczoru będzie spotkanie z grupą CLIVER.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

od 26.09: Repertuar Kina na Bursztynowym Szlaku

Już od 26 września 2018, zapraszamy do „Kina na Bursztynowym Szlaku”, które mieści się w budynku Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.Już tego dnia o godzinie 19:30 zaprezentujemy Państwu film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Bilety na ten seans oraz na seanse 27 września będzie można zakupić tylko i wyłącznie

odpady-komunalne-pruszcz-gdanski
W gminie Pruszcz Gdański rozpoczęła się dezynfekcja pojemników

Przez dwa miesiące na terenie gminy Pruszcz Gdański prowadzona będzie jesienna akcja oczyszczania pojemników na odpady. Do końca października zostaną nią objęte wszystkie osiedla oraz nieruchomości jednorodzinne. Akcja jest realizowana dwa razy w roku przez pracowników Altvater Piła.

997 przełącza się na 112

Od 17 września wszystkie jednostki Policji województwa pomorskiego przełączą numer alarmowy 997 na numer 112. Zmiana polega na usprawnieniu procedury zgłoszeniowej, zebraniu kompleksowej informacji oraz przyspieszeniu reakcji Policji na zgłoszenie.

Program Czyste Powietrze. Co musisz wiedzieć? [INFOGRAFIKA]

Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet 53 tys. zł.

15.IX Wyspa na ludowo

“Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na
cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski: wykład, warsztaty, muzyka na żywo.

Konkurs “Filmowy przeWODNIK”

Okres wakacji zbliża się ku końcowi. Tegoroczna upalna i słoneczna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych. Pamiętajmy, aby zarówno w rejonach nadmorskich, jak i w okolicach mniejszych zbiorników wodnych, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w szczególności korzystać tylko z wyznaczonych i strzeżonych kąpielisk. Taka forma wypoczynku

4. IX – MINILAB – Wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego.

4 września, godzina 18,  wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego. Z grafiką czuję się związany od długiego czasu, kiedy to w wieku 8 lat po raz pierwszy dane mi było chwycić do ręki linorytnicze dłuto. Biorąc pod uwagę zróżnicowane podejście do tworzenia, nieustanną ewolucje w poszukiwaniu najtrafniejszych metod kreowania formy oraz

8.IX Narodowe Czytanie Przedwiośnia i koncert pieśni patriotycznych

Zapraszamy na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się 8 września 2018 r. o godz.11:00 – 13:00, Al. Ks. Waląga (przy fontannie) w Pruszczu Gdańskim. Spotkaniu towarzyszył będzie koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej przy akompaniamencie akordeonisty Grzegorza Borsuka. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.  

Gminne święto plonów.

Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski w niedzielę, 2 września, zapraszają na doroczne święto plonów na terenie ośrodka kultury w Cieplewie. O godz. 12:00 uroczystość rozpocznie się mszą dziękczynną, po której organizatorzy zapraszają na festyn. W programie m.in.: przegląd kapel ludowych oraz kabaretowy „Disco

31.VIII – Monster TRUCK SHOW Pruszcz Gdański.

Najlepsi słowaccy kaskaderzy i ich wielkie maszyny już 31 sierpnia w Pruszczu Gdańskim!
Pokaz to połączenie elementów pirotechnicznych, świetlnych oraz muzycznych w oprawie z najlepszymi kaskaderami ze Słowacji.

Uczysz się albo studiujesz i pobierasz rentę rodzina? Pamiętaj o zaświadczeniu!

Koniec wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć uczniom i studentom jak wypłacana jest renta rodzinna i jakich formalności muszą dopełnić. Bez tego mogą mieć problem z otrzymaniem świadczenia.Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionych członków

1. IX – Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny – Wróblewo

1 września w Gminie Suchy Dąb w miejscowości Wróblewo na placu wiejskim odbędą się Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny. Dożynki rozpocznie przemarsz Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej o godz. 11.30. Następnie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi ok.

Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański.

Wciąż trwa Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański, odbywający się z inicjatywy wójt Magdaleny Kołodziejczak. To już 4 edycja cyklu kameralnych koncertów pod chmurką. W dniach 11-15 czerwca dla mieszkańców Żukczyna, Straszyna, Rotmanki i Goszyna koncertowali już Goorsky Squad, Roy Einar Dreng z Norwegii i Little Trio Grzegorza Kusio. W

Eviva l’arte.

Dzisiejszy, wieczorny koncert kończy niezwykle pracowity, inspirujący, ciekawy  i artystycznie bogaty wakacyjny czas Faktorii Kultury.W kilku słowach chcieliśmy podsumować i podziękować za minione lato z kulturą. Artyści potrafią i chcą nam przekazać różne emocje, swoją energię i sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad jakimś aspektem życia albo po prostu dryfujemy

Uprawa czosnków ozdobnych

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa tworząca fioletowo-różowe kwiatostany, złożone z drobnych pojedynczych kwiatów. Okazałe kule wznoszące się na wysokich łodygach sięgających, w zależności od odmiany, od 50 do 150 cm są bardzo efektowne. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Znakomicie wypełniają lukę w okresie, kiedy inne rośliny