Wizyta Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej Trąbki Wielkie Święto 11 XI 1938 r.

11 Listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Symboliczna data upamiętniająca uwolnienie z niemieckiego więzienia i przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego. Uruchomiło to lawinę zdarzeń politycznych z początkami tworzenia polskiej państwowości. Proces ten trwał kilka lat i obfitował w wiele burzliwych i dramatycznych wydarzeń historycznych: powstań śląskich i wielkopolskiego, bitwę warszawską czy boje orląt lwowskich. Legioniści Józefa Piłsudskiego czcząc kult swojego Marszałka i odzyskanie niepodległości po latach zaborów organizowali wiele wydarzeń i uroczystości. Dopiero w roku 1937 decyzją Sejmu RP usankcjonowano to święto prawnie. W wielu miejscach Polski rodacy pamiętali o wydarzeniach z 1918 roku. Także mieszkający na terenie Wolnego Miasta Gdańska pamiętali o tej rocznicy. Pośród wrogiej niemieckiej społeczności ich wysiłki zasługują na przypomnienie i upamiętnienie. W Trąbkach Wielkich w 1938 roku pracował jako nauczyciel Zygmunt Kurek. Pochodzący z Inowrocławia pedagog czynił wiele wysiłku by propagować polskie wartości. W latach 1936-1939 na terenie Wolnego Miasta Gdańska organizował kursy haftu i szycia, zbiórki harcerskie, chór i amatorski teatr, propagował polską prasę. Za swą działalność był szykanowany i dwukrotnie aresztowany przez zniemczone władze WMG. Po wojnie opisał swoją pracę w publikacji pt. “Trzy lata w Wolnym Mieście Gdańsku 1936 – 1939”.

A tak scharakteryzował obchody 11 listopada 1938 roku w Trąbkach Wielkich:

     Niedziela 15 listopada 1938 roku zapowiadała się we wsi jak każdy zwykły świąteczny dzień. Tylko z okazji minionego Święta Niepodległości połączone chóry dzieci ze szkoły w Trąbkach Wielkich i Ełganowa miały śpiewać w czasie mszy świętej a następnie na akademii w szkole. Od dawna praktykowaliśmy zwyczaj występowania chórów z towarzystwem dwojga skrzypiec, co zapewniało nam prawidłowe i czyste wykonanie I i II głosu przy cichym akompaniamencie organów. Tak wykonane pieśni w znacznym stopniu uświetniały każde niedzielne polskie nabożeństwa. Dla niemieckich katolików podobnych nabożeństw nie było. Nic też dziwnego, że w niektórych naszych mszach uczestniczyli również niektórzy miejscowi Niemcy, a wśród nich właściciel majątku Burandt, który wprawdzie był ewangelikiem, ale – jak twierdził – lubił słuchać chóru polskich dzieci śpiewających przy akompaniamencie skrzypiec i organów.

     Wychodziłem właśnie z mieszkania, kiedy przez okno zauważyłem dwa przejeżdżające samochody z biało – czerwoną chorągiewką i znakiem rejestracyjnym korpusu dyplomatycznego. Nie przywiązywałem do tego faktu większego znaczenia, gdyż nieraz przejeżdżały tędy samochody z podobną rejestracją, jadąc w stronę granicy polsko – gdańskiej. W połowie drogi dogoniła mnie jedna z uczennic z wiadomością od K. Pawłowskiej, że do kościoła przyjechali „jakieś pany”. A ja tego dnia właśnie byłem trochę spóźniony.

     Do rozpoczęcia mszy pozostało niewiele czasu. Przed wejściem na chór zobaczyłem siedzącego w fotelu przed ołtarzem Komisarza Generalnego RP Ministra Mariana Chodackiego, a przy nim dwóch naszych posłów do Gdańskiego Volkstagu: Antoniego Lendziona i Bronisława Budzyńskiego oraz wiele innych osób z Komisariatu RP w Gdańsku. Na chórze, obok naszych dzieci ulokowali się członkowie Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” z Gdańska.

     Niezapowiedziany przyjazd tylu gości i chóru z Gdańska był dla nas całkowitym zaskoczeniem. Widocznie do Gdańska – pomyślałem sobie – nie dotarła jeszcze wiadomość, że mamy własny wspaniały chór. Ktoś tam w Gdańsku – myślałem – zdecydował, że panu Ministrowi musi towarzyszyć rodzimy chór. Jakoś pogodziliśmy się i na tej uroczystej mszy, występowały oba chóry.

     Po nabożeństwie odbyła się w naszej szkole – zgodnie z programem – akademia z okazji Święta Niepodległości.

     Wszystkich gości oraz liczne zebraną społeczność polską powitała najstarsza działaczka tutejszej Polonii, ochraniarka K. Pawłowska. Najpierw rozpoczęły się występy przedszkolaków a potem młodzieży szkolnej, która zdążyła się już przebrać w harcerskie mundury. Wyglądali wspaniale. Do dziś zachowały się w mojej pamięci ich roześmiane twarze, wpatrzone w pełną godność postać przedstawiciela naszego Rządu w WM Gdańsku.

     Panu Ministrowi bardzo podobał się nasz występ i w kościele, i na akademii. Pieśni żołnierskie – jak mówił – bardzo przypominały mu lata jego młodości, kiedy jako ochotnik wraz z legionami Józefa Piłsudskiego walczył o niepodległość naszego kraju. Gratulował dzieciom wspaniałych osiągnięć artystycznych, a nam życzył wytrwania, aby każde polskie dziecko, opuszczając tę szkołę, mogło kiedyś w swojej pracy zaświadczyć o polskości tych ziem.

     Po akademii odbyło się spotkanie z członkami Zarządu Gminy Polskiej – Związku Polaków, w którym również brali udział najstarsi mieszkańcy wsi.

     Obrazując warunki życia wyrażano obawy, by nie powtórzyły się wypadki, takie jak w Pszczółkach i w Pruszczu Gdańskim, gdzie policja doprowadzała polskie dzieci do niemieckiej szkoły.

     Poruszano również sprawy zatrudniania młodych Polaków, którzy na tym terenie nie mogą znaleźć pracy, gdyż niemieccy chlebodawcy pod naciskiem swej partii obawiają się przyjąć absolwentów polskich lub członków polskich organizacji.

     Przybyłe z Ministrem osoby skrzętnie notowały wszystkie przedstawione problemy i postulaty, które właściwie posłom naszym były już znane, gdyż w tych i innych sprawach uprzednio informowano Zarząd Główny GPZw. Pol. Oraz Macierz Szkolną.

     Na zakończenie tego spotkania zabrał głos pan Minister. Zapewniał nas, że nigdy nie zapomni o narodzie polskim mieszkającym na wsiach na terenie WM Gdańska. Przyznał, że życie Polaków, zwłaszcza zamieszkałych na wsi, nie jest łatwe, że wiele przedstawionych problemów jest mu znanych i w ich sprawach podejmuje interwencje w Senacie WM Gdańska.

     Słowa Ministra, jak również i naszych posłów, przyjęte zostały szczerą owacją i radością. Następnie Minister i towarzyszące mu osoby udały się do sąsiedniego Ełganowa.

 

Warto pamiętać dzisiaj o niezłomnych Polakach z Gdańskich Wyżyn, którzy nigdy nie zapomnieli o swojej Ojczyźnie. Podczas uroczystości obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości warto i im poświęcić uwagę.

Foto 1 Polska Szkoła w Trąbkach Wielkich w roku 1938.

Foto 2 Zygmunt Kurek polski nauczyciel w Trąbkach Wielkich.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.