Szczypta historii. Grabiny – Zameczek legenda żuławska.

Legendy działają na wyobraźnię… Po przeczytaniu tej grabińskiej można nabrać ochoty, by samemu zobaczyć komnatę kapelana lub chociażby przejść się starymi piwnicami z kolebkowymi sklepieniami… Żyjemy w pięknym regionie! Ile o nim wiemy? Warto wiedzieć coraz więcej 🙂 Zachęcamy do lektury!

Grabiny – Zameczek to wieś położona na terenie gminy Suchy Dąb i stanowi część Żuław Gdańskich. Miejscowość słynie z krzyżackiego zamku, który powstał pod koniec XIV wieku. Miejsce to było rozpoznawalne w całej Europie z hodowli koni bojowych, które były na usługach rycerzy zakonnych. Integralną częścią budowli była kaplica. Pamiętajmy, że rycerze z czarnymi krzyżami na płaszczach byli zakonnikami. Ślubowali szerzyć wiarę, ale też poświęcali czas na modlitwę i kontemplację.

    Jedna z żuławskich legend opowiada o tych czasach i jego mieszkańcach. Przenieśmy się i my w okres średniowiecza na teren Zakonu Krzyżackiego do Grabiny i poznajmy tę opowieść.

O dobrym komturze i złym kapelanie

    W czasach Zakonu Krzyżackiego w Grabinach stał zamek. Mówiono, że jego piwniczne stajnie mogły pomieścić sto koni dla rycerzy gotowych do natychmiastowej walki. Za panowania Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena zarządzał zamkiem komtur, znany ze swej sprawiedliwości. Człowiek ten pokój kochał ponad wszystko.

   Pewnego dnia do Grabin dotarła wiadomość, że Wielki Mistrz wypowiedział Polsce wojnę. Jednocześnie ogłosił, że wszyscy rycerze mają stawić się w pełnej gotowości do walki.

– A więc jednak… – westchnął komtur. – Na każdej radzie prosiłem, by nie wszczynał tej wojny. Przekonywałem, że nie przyniesie ona niczego dobrego. Jestem już stary i widziałem wiele. Wiem, że zginie wielu ludzi i Zakon Krzyżacki tej wojny nie wygra.

– Ależ Panie… – oburzył się grabiński kapelan – jakże możesz tak mówić! Ulryk von Jungingen jest wielkim wojownikiem, na pewno poradzi sobie z wojskami Jagiełły. Stary tchórz!! – dodał już po cichu. – Myślał, że jego płacze i lamenty powstrzymają Wielkiego Mistrza. Nic nie wskórał. Tylko ściągnął na swoja głowę pogardę. Tchórz!

Tego komtur nie słyszał. Znał jednak kapelana od wielu lat i wiedział, że jest on człowiekiem zawistnym i obłudnym: choć sam nie musiał wyruszać na wojnę, był jej najgorętszym zwolennikiem.

   Wkrótce przygotowano wszystko do wyprawy. Komtur raz jeszcze objechał dobra Grabińskie; przeczuwał, że nigdy już tu nie wróci. Kiedy opuszczał zamek, na drodze stanął mu kapelan.

– A więc wybierasz się na wojnę, Panie? I zostawiasz zamek bez zarządcy? Czy nie warto wyznaczyć następcę?

    Komtur dokładnie wiedział, czego oczekuje kapelan.

– Tak. Masz rację. Obaj wiemy, że ta wojna zniszczy nasz kraj. A gdy wielki zwierz pada martwy, zbiegają się lisy… Ten zamek i włości powierzam tobie i innym diabłom, którzy radzili za tą przeklętą wojną!

   To powiedziawszy, odjechał wraz z rycerzami.

    Stało się tak, jak powiedział. Zginął na polach grunwaldzkich. Lecz ledwie wieść ta dotarła do zamku, w Grabinach zaczęły się dziać dziwne rzeczy.

    Oto rycerze zakonni zasiadają do wieczerzy. Lecz cóż to! Nagle misy unoszą się w górę, a kielichy napełniają się purpurową krwią… Biesiadnicy uciekają w popłochu. Biegną do kucharza, ale tymczasem kuchnia przemieniła się w stajnię! Śpieszą więc, by zobaczyć, co się stało ze stajnią, lecz trafiają do komnaty kapelana.

– Dość, dość tej bieganiny! – zakrzyknął zwierzchnik. – Co się dzieje na tym zamku? Rozkazuję wam przestać!!

– Ależ Panie… tu dzieje się coś dziwnego

I jeden z rycerzy opowiedział kapelanowi, co przed chwilą widzieli.

– To niemożliwe. Wypiliście za dużo wina i teraz widzicie niestworzone rzeczy.

– Nie Panie, nawet nie skosztowaliśmy. Wino przemieniło się w krew… To jakieś diabelskie sztuczki.

– Skończcie z tymi bzdurami. Od tej pory ma być spokój. Kucharzu, przynieś mi wieczerzę, zjem w swojej komnacie. A wy – zwrócił się do rycerzy – udajcie się na spoczynek i nie wymyślajcie więcej bajek.

    Wkrótce kapelan zabierał się do kolacji.

– Diabły…. Co też oni wygadują.

W tym momencie zawiał wiatr, zdmuchnął wszystkie świece. W komnacie zrobiło się ciemno. Kapelan próbował właśnie ugryźć pieczeń, ale zatrzymał dłoń w bezruchu. Nic nie widział, ale czuł, że ktoś wyjmuje mu pieczeń z ręki. To był zimny dotyk. Nie mógł wydusić z siebie słowa. Czuł czyjąś obecność bardzo wyraźnie. Wtem rozbłysło światło świec. Było jednak niezwykłe – purpurowe. Kapelan zobaczył, że z kielicha, który stał na stole wylewa się czerwona, gęsta maź – to była krew.

    Bał się już nie na żarty. Zaczął krzyczeć i wzywać pomocy. Ale wtedy niewidzialna siła uniosła go i zawiesiła pod sufitem. Potem wszystko uspokoiło się. Tylko kapelan spędził całą noc zawieszony wysoko. Rankiem znaleźli go rycerze. Był wycieńczony i przerażony. Bał się nawet opowiedzieć, co mu się w nocy przydarzyło. Rycerze zbudowali konstrukcję, która sięgała po sufit, ale gdy tylko wspięli się, by ściągnąć kapelana, wszystko runęło. Zginęli na miejscu, a ci którzy przeżyli, czym prędzej z zamku uciekli. Kapelan, gdy został już zupełnie sam, spadł na ziemię i skręcił sobie kark. Taka kara spotkała złego i chciwego człowieka.

KONIEC

    W czasach nam współczesnych kompleks zamkowy w Grabinach – Zameczku uległ zniszczeniu i dewastacji. Dzięki staraniom lokalnej społeczności, władz gminnych i samorządu lokalnego obiekt został wyremontowany.

    Odnowiono stolarkę okienną oraz drzwi zewnętrzne od frontu i podwórza. Na zewnątrz kaplicy wymieniono belki stropowe, przemurowano ściany i filary, odtworzono szczyt z desek, a także odnowiono schody zewnętrzne od frontu.

Prace wykonane zostały przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zakończyły się już wszystkie odbiory – mówi Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Gdańsku (prace były prowadzone pod nadzorem pomorskiego konserwatora zabytków).

Może warto w wolnej chwili odwiedzić Grabiny – Zameczek tę żuławską osadę i poznać miejsce naszej opowieścismiley

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

od 26.09: Repertuar Kina na Bursztynowym Szlaku

Już od 26 września 2018, zapraszamy do „Kina na Bursztynowym Szlaku”, które mieści się w budynku Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.Już tego dnia o godzinie 19:30 zaprezentujemy Państwu film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Bilety na ten seans oraz na seanse 27 września będzie można zakupić tylko i wyłącznie

odpady-komunalne-pruszcz-gdanski
W gminie Pruszcz Gdański rozpoczęła się dezynfekcja pojemników

Przez dwa miesiące na terenie gminy Pruszcz Gdański prowadzona będzie jesienna akcja oczyszczania pojemników na odpady. Do końca października zostaną nią objęte wszystkie osiedla oraz nieruchomości jednorodzinne. Akcja jest realizowana dwa razy w roku przez pracowników Altvater Piła.

997 przełącza się na 112

Od 17 września wszystkie jednostki Policji województwa pomorskiego przełączą numer alarmowy 997 na numer 112. Zmiana polega na usprawnieniu procedury zgłoszeniowej, zebraniu kompleksowej informacji oraz przyspieszeniu reakcji Policji na zgłoszenie.

Program Czyste Powietrze. Co musisz wiedzieć? [INFOGRAFIKA]

Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet 53 tys. zł.

15.IX Wyspa na ludowo

“Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na
cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski: wykład, warsztaty, muzyka na żywo.

Konkurs “Filmowy przeWODNIK”

Okres wakacji zbliża się ku końcowi. Tegoroczna upalna i słoneczna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych. Pamiętajmy, aby zarówno w rejonach nadmorskich, jak i w okolicach mniejszych zbiorników wodnych, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w szczególności korzystać tylko z wyznaczonych i strzeżonych kąpielisk. Taka forma wypoczynku

4. IX – MINILAB – Wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego.

4 września, godzina 18,  wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego. Z grafiką czuję się związany od długiego czasu, kiedy to w wieku 8 lat po raz pierwszy dane mi było chwycić do ręki linorytnicze dłuto. Biorąc pod uwagę zróżnicowane podejście do tworzenia, nieustanną ewolucje w poszukiwaniu najtrafniejszych metod kreowania formy oraz

8.IX Narodowe Czytanie Przedwiośnia i koncert pieśni patriotycznych

Zapraszamy na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się 8 września 2018 r. o godz.11:00 – 13:00, Al. Ks. Waląga (przy fontannie) w Pruszczu Gdańskim. Spotkaniu towarzyszył będzie koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej przy akompaniamencie akordeonisty Grzegorza Borsuka. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.  

Gminne święto plonów.

Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski w niedzielę, 2 września, zapraszają na doroczne święto plonów na terenie ośrodka kultury w Cieplewie. O godz. 12:00 uroczystość rozpocznie się mszą dziękczynną, po której organizatorzy zapraszają na festyn. W programie m.in.: przegląd kapel ludowych oraz kabaretowy „Disco

31.VIII – Monster TRUCK SHOW Pruszcz Gdański.

Najlepsi słowaccy kaskaderzy i ich wielkie maszyny już 31 sierpnia w Pruszczu Gdańskim!
Pokaz to połączenie elementów pirotechnicznych, świetlnych oraz muzycznych w oprawie z najlepszymi kaskaderami ze Słowacji.

Uczysz się albo studiujesz i pobierasz rentę rodzina? Pamiętaj o zaświadczeniu!

Koniec wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć uczniom i studentom jak wypłacana jest renta rodzinna i jakich formalności muszą dopełnić. Bez tego mogą mieć problem z otrzymaniem świadczenia.Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionych członków

1. IX – Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny – Wróblewo

1 września w Gminie Suchy Dąb w miejscowości Wróblewo na placu wiejskim odbędą się Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny. Dożynki rozpocznie przemarsz Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej o godz. 11.30. Następnie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi ok.

Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański.

Wciąż trwa Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański, odbywający się z inicjatywy wójt Magdaleny Kołodziejczak. To już 4 edycja cyklu kameralnych koncertów pod chmurką. W dniach 11-15 czerwca dla mieszkańców Żukczyna, Straszyna, Rotmanki i Goszyna koncertowali już Goorsky Squad, Roy Einar Dreng z Norwegii i Little Trio Grzegorza Kusio. W

Eviva l’arte.

Dzisiejszy, wieczorny koncert kończy niezwykle pracowity, inspirujący, ciekawy  i artystycznie bogaty wakacyjny czas Faktorii Kultury.W kilku słowach chcieliśmy podsumować i podziękować za minione lato z kulturą. Artyści potrafią i chcą nam przekazać różne emocje, swoją energię i sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad jakimś aspektem życia albo po prostu dryfujemy

Uprawa czosnków ozdobnych

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa tworząca fioletowo-różowe kwiatostany, złożone z drobnych pojedynczych kwiatów. Okazałe kule wznoszące się na wysokich łodygach sięgających, w zależności od odmiany, od 50 do 150 cm są bardzo efektowne. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Znakomicie wypełniają lukę w okresie, kiedy inne rośliny