Start remontu zabytku przy ulicy Krótkiej 6 + szczypta historii

W przyszłym tygodniu rusza kompleksowy remont charakterystycznego budynku podcieniowego przy ulicy Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim. Wczoraj Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel podpisał umowę z wykonawcą firmą Ekoinbud, specjalizującą się remontach budynków zabytkowych.

Całościowy koszt remontu budynku to 3 900 000 złotych. Za tę kwotę Ekoinbud wykona wszystkie niezbędne prace przy zabytku: wzmocni fundamenty, przywróci właściwą geometrię obiektu, uzupełni i wymieni elementy drewniane i cegłę, wyremontuje stolarkę, dach, piwnicę i więźbę, położy nowe instalacje i wyremontuje wnętrze.

Wszystkie prace będą odbywać się pod nadzorem konserwatora. Prace zakończyć się mają w kwietniu przyszłego roku.

EkoInbud z Gdańska, reprezentowany wczoraj przez prezesa Tomasza Balcerowskiego, to jedna z pięciu najbardziej doświadczonych polskich firm, zajmujących się zabytkami. Ma na swoim koncie między innymi remont wieży Bazyliki Mariackiej, prostowanie gdańskiego Żurawia, prace renowacyjne przy Zamku Królewskim w Warszawie, a także osuszanie Twierdzy Wisłoujście.

Zabytkowy budynek o konstrukcji szachulcowej wybudowany został ok. 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. Na jego wyjątkowość składają się, oprócz szachulca, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter, widoczny w rozkładzie pomieszczeń.

Podcień przy ulicy Krótkiej 6 to nie tylko drugi najstarszy i zarazem jeden z najładniejszych zabytkowych budynków mieszkalnych w Pruszczu Gdańskim. To także miejsce, w którym mieszkał wraz z rodziną jeden z ojców współczesnego Pruszcza Gdańskiego, ur. 22 maja 1822 roku w Oliwie, doktor Hermann Wiedemann. Doktor Wiedemann  w 1847 r. przeniósł się z niezależnej wówczas Oliwy do Pruszcza Gdańskiego, aby objąć tu praktykę lekarską po swoim wuju, dr Hildenbrandt’cie. Jego działalność nie ograniczała się tylko do leczenia. Był też działaczem społecznym i gospodarczym. Nadzorował rozbudowę miejscowości według nowoczesnych standardów małego miasteczka. Organizował pieniądze na nowe inwestycje i zabiegał o wsparcie lokalnych inicjatyw w ówczesnych władzach królestwa pruskiego. Był też wieloletnim dyrektorem cukrowni i zbudował nowoczesny szpital. W 1896 r., na półwiecze pracy zawodowej, mianowano go honorowym obywatelem Pruszcza. Jego dzieło kontynuował, urodzony w 1850 r. syn Edwin Hugo Wiedemann. Doktor Wiedemann zmarł  14 lipca 1901 roku w założonym przez siebie szpitalu. Jak dowiadujemy się z Kroniki Wsi Pruszcz w Powiecie Gdańskim Wyżyny Wilhelma Hoffmana, jego pogrzeb zgromadził niezliczone tłumy z bliska i z daleka co było dowodem jakim szacunkiem cieszył się zmarły wśród ludności całego regionu. Ponieważ Pan Wiedemann wystąpił z kościoła ewangelickiego, jego pogrzeb odbył się bez bicia dzwonów. Nie wygłoszono także mowy pogrzebowej. Niedługo potem, 13 maja 1905 roku, zmarł także Edwin Hugo Wiedemann. Po tym zdarzeniu rodzina Wiedemannów wyprowadziła się do Gdańska, a dom przejęła szkoła. Potem mieścił się tutaj między innymi polski fryzjer. Po wojnie, przez kilkadziesiąt lat, budynek pełnił funkcję lokalu komunalnego.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy