Relacja koncertu w ruinach

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku – w ruinach kościoła w Steblewie zorganizowano koncert pieśni patriotycznych. Liczne zgromadzona publiczność wysłuchała i czynnie włączyła się w wspólne wykonanie polskich piosenek.

Zebranych powitali ksiądz kanonik Janusz Mathea, Barbara Kamińska wójt gminy Suchy Dąb, Janusz Goliński wójt gminy Cedry Wielkie i Marek Gołaszewski z Rady Wyspy Sobieszewskiej. Przypomnieli o 98 rocznicy odzyskania wolności po latach zaborów i potrzebie czczenia patriotyzmu w wszelakiej postaci, także poprzez śpiew.

Wykonawcy zaprezentowali następujące utwory:

  • Uczniowie Zespołu Szkół w Suchym Dębie pod opieką Justyny Dehling w utworach „Ojczyzna ma” słowa i muzyka Karol Dąbrowski oraz „Jest takie miejsce taki kraj” z repertuaru Jana Pietrzaka.
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koźlinach pod opieką Marcina Flizikowskiego w utworach „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, „Tutaj jestem” Grzegorza Turnau i „Wolność” z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni.
  • Chór RAPSODIA pod kierunkiem Bożeny Kozickiej wykonał pieśni „Polak nie sługa”, „Kwiaty Polskie” i „Maki”.
  • Zespół FERMALE BAND „Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru”.
  • Magdalena Barcicka i zespół MIDNIHGT wykonali repertuar polskich pieśni narodowych.

Zgromadzona publiczność wspierała artystów wspólnie wykonując znane i lubiane utwory. Chociaż pogoda nie dopisała to sam koncert i wykonywane piosenki przypadły mi do gustu – powiedział Damian Jurczyk mieszkaniec Steblewa.

Ta nietypowa forma uczczenia Święta Narodowego na długo pozostanie w pamięci jego uczestników i będzie kontynuowana w przyszłości – podsumował Barbara Kamińska wójt gminy Suchy Dąb.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Borodzicz Lucyna Radna Gminy Suchy Dąb, Brejwo Hanna wójt gminy Pszczółki, Dombrowski Bogdan Radny Powiatu Gdańskiego, Dombrowska Jolanta Radna Gminy Suchy Dąb, Dymarkowski Przemysław Radny Gminy Suchy Dąb, Goliński Janusz wójt gminy Cedry Wielkie, Gołaszewski Marek z Rady Wyspy Sobieszewskiej, Kamińska Barbara wójt gminy Suchy Dąb, Lewandowska Aleksandra dyrektor Zespołu Szkół w Suchym Dębie, ksiądz kanonik Mathea Janusz, Watkowska Joanna Radna Gminy Suchy Dąb, Wiśniewski Jerzy dyrektor Szkoły Podstawowej w Koźlinach, ksiądz Zdrojewski Krzysztof, Żarna Łukasz dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Koło Gospodyń Wiejskich z Koźlin przygotowało dla uczestników poczęstunek.

Organizatorami Koncertu Pieśni Patriotycznych w Steblewie byli: Gmina Cedry Wielkie, Gmina Suchy Dąb, Wyspa Sobieszewska, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu, Koło Gospodyń Koźliny.

 

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy