Problem odpadów w Kolbudach narasta!

Nie ma dnia, aby do Urzędu Gminy Kolbudy nie docierały krytyczne głosy dotyczące śmieci zalegających przy tzw. selektach. Uzasadnione niezadowolenie mieszkańców wzbudziła również drastyczna podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokie ceny, które dyktuje rynek, skłaniają samorządy do zakładania spółek komunalnych zajmujących się odbiorem nieczystości. Sprawy we własne ręce bierze również Gmina Kolbudy. Na listopadowej sesji Rady Gminy pod głosowanie poddana zostanie uchwała w sprawie utworzenia spółki z o.o. „Zakład Usług Komunalnych Kolbudy”.

Kwestia segregacji odpadów oraz odbioru nieczystości z punktów selektywnej zbiórki dominowała podczas wszystkich wrześniowych zebrań sołeckich. Mieszkańcy nie kryli oburzenia wysokimi stawkami za odbiór śmieci. Pojawiają się opinie, że wzrost cen nie idzie w parze z poprawą jakości świadczonych usług. Po szczegółowej analizie problemu i rozważeniu różnych wariantów dotyczących zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi uznano, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie powołanie własnego podmiotu, który zadba o czystość w gminie.

– Nie dziwię się oburzeniu mieszkańców – mówi wójt Leszek Grombala. – Przy tak wysokich opłatach mają prawo oczekiwać znacznie więcej. Dziś nie na wszystko mamy wpływ. Na rynku odbioru nieczystości panuje trudna do zrozumienia sytuacja. Duże firmy dyktują warunki cenowe, a samorządy stają się niejako ich zakładnikami. Umowę podpisać trzeba, bo ktoś musi przecież wywozić odpady. Doszliśmy do wniosku, podobnie jak wiele innych samorządów w Polsce, że w takiej sytuacji czas się uniezależnić i przejąć sprawę utrzymania czystości we własne ręce. Jestem przekonany, że gminna spółka pomoże nam rozwiązać problem trapiący naszych mieszkańców.

Liczymy na to, że pomysł zyska poparcie Rady Gminy Kolbudy. Jeżeli podczas najbliższej sesji, 28 listopada, uchwała zostanie podjęta, nowa spółka mogłaby rozpocząć działalność już w grudniu br. Pierwsze miesiące wiązałyby się oczywiście z koniecznością pozyskania niezbędnego wyposażenia, jak choćby pojemniki na śmieci czy specjalistyczne pojazdy.

Do zadań nowej spółki, w początkowej fazie jej działalności, należałoby utrzymanie czystości i porządku w gminie. Z czasem zakres ten mógłby być rozszerzany o utrzymanie zieleni gminnej czy lokalnych dróg.

– Powołanie spółki ma na celu podniesienie jakości świadczonych usług i zwiększenia efektywności wykonywanych zadań – mówi Krzysztof Hypki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UG Kolbudy. – Uważam, że dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli zdecydowanie większy wpływ na celowość gospodarowania środkami budżetowymi w tym zakresie. Nasi mieszkańcy płacą dużo za odbiór odpadów. Uważam, że można znacznie poprawić jakość usług w zakresie utrzymania czystości w gminie, przy jednoczesnym obniżeniu stawki.

Pozostaje mieć nadzieję, że Radni zgodnie opowiedzą się za powołaniem spółki komunalnej. Z niecierpliwością oczekujemy na poprawę sytuacji w zakresie gospodarki odpadami. Sterty śmieci nie mogą być niechlubną wizytówką tak pięknej gminy.

źródło: kolbudy.pl

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.