Podwyżki w OC? Nie daj się zwieźć i zapłać mniej!

Od początku 2016 roku, a zwłaszcza od momentu wprowadzenia w życie podatku bankowego, obserwujemy w Polsce zdecydowane wzrosty cen składek na ubezpieczenia OC. W niektórych regionach kraju np. na Mazowszu, ceny OC są wyższe o ponad 50 proc. w stosunku do 2015 roku. Można jednak nadal mało płacić za to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jak tego dokonać?
Podwyżka nieunikniona

Przez lata Polska pozostawała krajem na mapie Europy, w którym ceny OC były jednymi z najniższych. Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurowały ze sobą o klienta, drastycznie obniżając składki na obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w ruchu drogowym. Niemniej nie mogło to trwać w nieskończoność. W kwietniu 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego interweniowała na rynku ubezpieczeniowym i wprowadziła obowiązek naliczania składek OC zgodnie z realnie wypłacanymi odszkodowaniami.

Na wzrosty cen OC miały wpływ również negatywne wyniki branży. Występowała ogromna rozbieżność między wysokością wypłaconych odszkodowań, a zgromadzonymi wpłatami ze składek. Towarzystwa musiały odrobić poniesione w ubiegłych latach straty, dlatego pojawiły się podwyżki cen OC – w ciągu 12 miesięcy, od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku, zgodnie z wyliczeniami serwisu Rankomat.pl, ceny OC wzrosły średnio o 46 proc. Żeby jednak można było mówić o znacznej poprawie sytuacji finansowej ubezpieczycieli, OC nadal musi drożeć, co najmniej o kilkanaście procent.

Kto zapłaci najwięcej?

Towarzystwa ubezpieczeniowe całkowicie zmieniły prowadzoną dotychczas politykę cenową i tym samym zmianie uległo podejście do klienta. Na cenę OC wpływa wiele czynników, m.in. miejsce zamieszkania kierowcy oraz pojemność silnika pojazdu. Coraz więcej za obowiązkowe ubezpieczenie muszą płacić właściciele popularnych aut benzynowych z silnikiem 1,6 l. Jeszcze kilka lat temu takie auta były ubezpieczane w bardzo niskiej cenie. Tymczasem obecnie za polisę OC takiego pojazdu trzeba zapłacić o ponad połowę więcej, niż w czerwcu 2015 roku. Średnio ich OC będzie kosztowało 800 zł – prawie tyle samo jak dla aut o silniku 2,0 TDI.

Znaczenie dla wyliczenia składki ubezpieczeniowej ma również miejsce zamieszkania klienta i tym samym miejsce rejestracji pojazdu. Największe podwyżki obserwowane były w województwie mazowieckim (56 proc. na przestrzeni roku), w województwie małopolskim (55,9 proc.) oraz w województwie wielkopolskim (54,5 proc.). Najtaniej zaś za obowiązkowe ubezpieczenie płacą mieszkańcy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego – odpowiednio przeciętnie 654 i 674 zł.

Jak zdobyć tanie OC?

Pomimo wzrostów cen polis OC, kierowca nadal może nabyć obowiązkowe ubezpieczenie dla swojego pojazdu w korzystnej cenie. Trzeba tylko dobrze poszukać i porównać ze sobą różne oferty ubezpieczeniowe. Wsparciem dla klientów będzie kalkulator cen OC, który można znaleźć na przykład na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator-oc-ac/. Na zniżki mogą liczyć doświadczeni kierowcy, którzy poruszają się niewielkim pojazdem, o małej pojemności silnika. Nie bez znaczenia jest też tryb wykupywania OC. Najtaniej można wykupić OC online na Ubezpieczamy Auto, gdzie prezentowane są oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy