Podsumowanie Roku 2017 Strażaków z Gminy Kolbudy

W ubiegłym roku strażacy gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej 288 razy wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń. Druhowie z całego Powiatu Gdańskiego wyruszali do gaszenia pożarów lub niesienia pomocy w innych przypadkach losowych, aż 1194 razy.

Liczba interwencji strażaków z Gminy Kolbudy w roku 2017 zbliżona była do tej, z roku 2016. Wozy strażackie z Lublewa Gdańskiego, Pręgowa i Kolbud wyjeżdżały na akcję w sumie 288 razy. Nasi ratownicy 58 razy wzywani byli do gaszenia pożarów. Pozostałe interwencje polegały m.in. na niesieniu pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, pompowania wody z obiektów czy usuwania konarów drzew łamanych wskutek silnych podmuchów wiatru. Strażacy wyjeżdżali też do usuwania gniazd owadów czy działań związanych z neutralizacją związków ropopochodnych. Ochotnicy uczestniczyli również w akcjach ratowania zwierząt.

Ubiegły rok z pewnością na długo zapisze się w pamięci ochotników z Pręgowa, którzy przez kilka dni pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy, która w nocy z 11/12 sierpnia ubiegłego roku siała grozę m.in. na terenie powiatu chojnickiego.

– Bardziej niż zmęczenie fizyczne dokuczało nam to psychiczne – relacjonował wówczas Arkadiusz Żeźnik, który pomagał w miejscowości Suszek, gdzie łamane przez wichurę drzewa spadły na obóz harcerski. – Przed oczami mam obraz rodziców, którzy przyjechali odebrać swoje dzieci z obozu. Podchodziły do nas matki, pokazywały zdjęcia swoich pociech. Pytały czy nie widzieliśmy gdzieś ich dziecka. Łzy same cisnęły się do oczu. To była „załamka”.

Nawet w tak trudnych warunkach nasi strażacy dowiedli, że zawsze można na nich liczyć. Ich pracę i poświęcenie doceniono nie tylko na Pomorzu, ale również w Warszawie. Efektem tego była promesa na odtworzenie gotowości bojowej wręczona strażakom osobiście przez ówczesną Prezes Rady Ministrów.

– Liczba 288 interwencji w 2017 roku – biorąc pod uwagę, że rok ma 365 dni – dowodzi jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa odgrywają ochotnicy – mówi wójt Leszek Grombala. – Nasze jednostki z Lublewa Gdańskiego, Pręgowa i Kolbud znajdują się w powiatowej czołówce pod względem liczby wyjazdów do akcji ratowniczych. Właśnie dlatego nasza gmina nie szczędzi środków na dosprzętowienie naszych jednostek. Uchwały dotyczące przyznania środków finansowych dla OSP podejmowane są jednogłośnie. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych ratowników.

Z gminnej kasy wypłacany jest m.in. ekwiwalent za udział w ćwiczeniach i akcjach ratowniczych. Tylko na ten cel wypłacono w ubiegłym roku kwotę około 71 tysięcy złotych. Samorząd przekazuje również środki na zakup sprzętu ratowniczego, mundurów, wyposażenia toreb medycznych, worków na piasek czy środków chemicznych wykorzystywanych podczas akcji przez strażaków. Zakupiono m.in. rozpieracz kolumnowy, motopompę i stację DSP. Ze środków budżetowych przekazano na dosprzętowienie naszych jednostek około 54 tysięcy złotych. Wiele elementów profesjonalnego wyposażenia strażaków pozyskiwana jest również dzięki dotacjom udzielanym przez Gminę Kolbudy. Dzięki tej formie finansowego wsparcia do naszych remiz trafił zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, pilarki spalinowe, agregat prądotwórczy oraz mundury. Niemałe kwoty przeznaczane są również na bieżące naprawy, przeglądy i konserwację sprzętu, jak również na profesjonalne szkolenia, w których biorą udział nasi druhowie.

– Statystycznie zmniejsza się liczba działań związanych z pożarami, natomiast znacznie wzrasta liczba działań związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak np. wypadki drogowe czy anomalia pogodowe – mówi Daniel Rabiega, komendant Związku OSP Gminy Kolbudy. – W bieżącym roku kładziemy więc nacisk na szkolenia związane z tego typu zdarzeniami. Odbyło się już profesjonalne i bardzo przydatne szkolenie z ratownictwa chemicznego i ekologicznego. W niedługim czasie zostanie zorganizowane szkolenie z pożarów wewnętrznych. W tej dziedzinie również musimy podnosić swoje kwalifikacji ze względu na specyfikę naszych działań. Planuję też w okresie letnim zorganizować dla strażaków z Gminy Kolbudy szkolenia z ratownictwa wysokościowego, w zakresie podstawowym oraz szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego.

 

Profesjonalizm strażaków nie podlega chyba dyskusji. Pozostaje mieć nadzieję, że profesjonalny sprzęt i zdobywane umiejętności nie będą musiały być zbyt często wykorzystywane w praktyce.

źródło: kolbudy.pl

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy

od 26.09: Repertuar Kina na Bursztynowym Szlaku

Już od 26 września 2018, zapraszamy do „Kina na Bursztynowym Szlaku”, które mieści się w budynku Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. Już tego dnia o godzinie 19:30 zaprezentujemy Państwu film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Bilety na ten seans oraz na seanse 27 września będzie można zakupić tylko i

odpady-komunalne-pruszcz-gdanski
W gminie Pruszcz Gdański rozpoczęła się dezynfekcja pojemników

Przez dwa miesiące na terenie gminy Pruszcz Gdański prowadzona będzie jesienna akcja oczyszczania pojemników na odpady. Do końca października zostaną nią objęte wszystkie osiedla oraz nieruchomości jednorodzinne. Akcja jest realizowana dwa razy w roku przez pracowników Altvater Piła.

997 przełącza się na 112

Od 17 września wszystkie jednostki Policji województwa pomorskiego przełączą numer alarmowy 997 na numer 112. Zmiana polega na usprawnieniu procedury zgłoszeniowej, zebraniu kompleksowej informacji oraz przyspieszeniu reakcji Policji na zgłoszenie.

Program Czyste Powietrze. Co musisz wiedzieć? [INFOGRAFIKA]

Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet 53 tys. zł.

15.IX Wyspa na ludowo

“Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na
cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski: wykład, warsztaty, muzyka na żywo.

Konkurs “Filmowy przeWODNIK”

Okres wakacji zbliża się ku końcowi. Tegoroczna upalna i słoneczna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych. Pamiętajmy, aby zarówno w rejonach nadmorskich, jak i w okolicach mniejszych zbiorników wodnych, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w szczególności korzystać tylko z wyznaczonych i strzeżonych kąpielisk. Taka forma wypoczynku

4. IX – MINILAB – Wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego.

4 września, godzina 18,  wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego. Z grafiką czuję się związany od długiego czasu, kiedy to w wieku 8 lat po raz pierwszy dane mi było chwycić do ręki linorytnicze dłuto. Biorąc pod uwagę zróżnicowane podejście do tworzenia, nieustanną ewolucje w poszukiwaniu najtrafniejszych metod kreowania formy oraz

8.IX Narodowe Czytanie Przedwiośnia i koncert pieśni patriotycznych

Zapraszamy na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się 8 września 2018 r. o godz.11:00 – 13:00, Al. Ks. Waląga (przy fontannie) w Pruszczu Gdańskim. Spotkaniu towarzyszył będzie koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej przy akompaniamencie akordeonisty Grzegorza Borsuka. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.  

Gminne święto plonów.

Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski w niedzielę, 2 września, zapraszają na doroczne święto plonów na terenie ośrodka kultury w Cieplewie. O godz. 12:00 uroczystość rozpocznie się mszą dziękczynną, po której organizatorzy zapraszają na festyn. W programie m.in.: przegląd kapel ludowych oraz kabaretowy „Disco

31.VIII – Monster TRUCK SHOW Pruszcz Gdański.

Najlepsi słowaccy kaskaderzy i ich wielkie maszyny już 31 sierpnia w Pruszczu Gdańskim!
Pokaz to połączenie elementów pirotechnicznych, świetlnych oraz muzycznych w oprawie z najlepszymi kaskaderami ze Słowacji.

Uczysz się albo studiujesz i pobierasz rentę rodzina? Pamiętaj o zaświadczeniu!

Koniec wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć uczniom i studentom jak wypłacana jest renta rodzinna i jakich formalności muszą dopełnić. Bez tego mogą mieć problem z otrzymaniem świadczenia.Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionych członków

1. IX – Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny – Wróblewo

1 września w Gminie Suchy Dąb w miejscowości Wróblewo na placu wiejskim odbędą się Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny. Dożynki rozpocznie przemarsz Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej o godz. 11.30. Następnie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi ok.

Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański.

Wciąż trwa Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański, odbywający się z inicjatywy wójt Magdaleny Kołodziejczak. To już 4 edycja cyklu kameralnych koncertów pod chmurką. W dniach 11-15 czerwca dla mieszkańców Żukczyna, Straszyna, Rotmanki i Goszyna koncertowali już Goorsky Squad, Roy Einar Dreng z Norwegii i Little Trio Grzegorza Kusio. W

Eviva l’arte.

Dzisiejszy, wieczorny koncert kończy niezwykle pracowity, inspirujący, ciekawy  i artystycznie bogaty wakacyjny czas Faktorii Kultury.W kilku słowach chcieliśmy podsumować i podziękować za minione lato z kulturą. Artyści potrafią i chcą nam przekazać różne emocje, swoją energię i sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad jakimś aspektem życia albo po prostu dryfujemy

Uprawa czosnków ozdobnych

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa tworząca fioletowo-różowe kwiatostany, złożone z drobnych pojedynczych kwiatów. Okazałe kule wznoszące się na wysokich łodygach sięgających, w zależności od odmiany, od 50 do 150 cm są bardzo efektowne. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Znakomicie wypełniają lukę w okresie, kiedy inne rośliny

26. VIII – Stawiamy Grodzisko! Budowa Faktorii w miniaturze.

Budowa makiety Faktorii Handlowej pod kierunkiem pana Damiana Wyrzykowskiego- specjalisty od modelarstwa. W budowie będą mogli wziąć udział wszyscy, którzy odwiedzą Faktorię 26 sierpnia w godzinach 12:30-16:30, w miarę dostępności miejsc przy “placu budowy”. Podejmiemy śmiałą próbę odtworzenia w miniaturze chatek, zagród, kamiennych kręgów, rzeki, mostów i zielonych zarośli Faktorii.

26.VIII, godzina 20:00 LIPALI & ILLUSION.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić i przypomnieć, że trójmiejskie Illusion, w oryginalnym składzie,  w  niedzielę 26 sierpnia 2018,  wystąpi podczas Finału Jubileuszu Faktorii Kultury. I żeby przyjemności nie było końca zobaczymy dwa zespoły Tomasza “Lipy” Lipnickiego – zapowiedziany Illusion a także Lipali. Wieczór zapowiada się niespokojnie. Twórcy, którzy działają na przestrzeni