Podsumowanie Roku 2017 Strażaków z Gminy Kolbudy

W ubiegłym roku strażacy gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej 288 razy wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń. Druhowie z całego Powiatu Gdańskiego wyruszali do gaszenia pożarów lub niesienia pomocy w innych przypadkach losowych, aż 1194 razy.

Liczba interwencji strażaków z Gminy Kolbudy w roku 2017 zbliżona była do tej, z roku 2016. Wozy strażackie z Lublewa Gdańskiego, Pręgowa i Kolbud wyjeżdżały na akcję w sumie 288 razy. Nasi ratownicy 58 razy wzywani byli do gaszenia pożarów. Pozostałe interwencje polegały m.in. na niesieniu pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, pompowania wody z obiektów czy usuwania konarów drzew łamanych wskutek silnych podmuchów wiatru. Strażacy wyjeżdżali też do usuwania gniazd owadów czy działań związanych z neutralizacją związków ropopochodnych. Ochotnicy uczestniczyli również w akcjach ratowania zwierząt.

Ubiegły rok z pewnością na długo zapisze się w pamięci ochotników z Pręgowa, którzy przez kilka dni pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy, która w nocy z 11/12 sierpnia ubiegłego roku siała grozę m.in. na terenie powiatu chojnickiego.

– Bardziej niż zmęczenie fizyczne dokuczało nam to psychiczne – relacjonował wówczas Arkadiusz Żeźnik, który pomagał w miejscowości Suszek, gdzie łamane przez wichurę drzewa spadły na obóz harcerski. – Przed oczami mam obraz rodziców, którzy przyjechali odebrać swoje dzieci z obozu. Podchodziły do nas matki, pokazywały zdjęcia swoich pociech. Pytały czy nie widzieliśmy gdzieś ich dziecka. Łzy same cisnęły się do oczu. To była „załamka”.

Nawet w tak trudnych warunkach nasi strażacy dowiedli, że zawsze można na nich liczyć. Ich pracę i poświęcenie doceniono nie tylko na Pomorzu, ale również w Warszawie. Efektem tego była promesa na odtworzenie gotowości bojowej wręczona strażakom osobiście przez ówczesną Prezes Rady Ministrów.

– Liczba 288 interwencji w 2017 roku – biorąc pod uwagę, że rok ma 365 dni – dowodzi jak istotną rolę w systemie bezpieczeństwa odgrywają ochotnicy – mówi wójt Leszek Grombala. – Nasze jednostki z Lublewa Gdańskiego, Pręgowa i Kolbud znajdują się w powiatowej czołówce pod względem liczby wyjazdów do akcji ratowniczych. Właśnie dlatego nasza gmina nie szczędzi środków na dosprzętowienie naszych jednostek. Uchwały dotyczące przyznania środków finansowych dla OSP podejmowane są jednogłośnie. Wszyscy jesteśmy dumni z naszych ratowników.

Z gminnej kasy wypłacany jest m.in. ekwiwalent za udział w ćwiczeniach i akcjach ratowniczych. Tylko na ten cel wypłacono w ubiegłym roku kwotę około 71 tysięcy złotych. Samorząd przekazuje również środki na zakup sprzętu ratowniczego, mundurów, wyposażenia toreb medycznych, worków na piasek czy środków chemicznych wykorzystywanych podczas akcji przez strażaków. Zakupiono m.in. rozpieracz kolumnowy, motopompę i stację DSP. Ze środków budżetowych przekazano na dosprzętowienie naszych jednostek około 54 tysięcy złotych. Wiele elementów profesjonalnego wyposażenia strażaków pozyskiwana jest również dzięki dotacjom udzielanym przez Gminę Kolbudy. Dzięki tej formie finansowego wsparcia do naszych remiz trafił zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, pilarki spalinowe, agregat prądotwórczy oraz mundury. Niemałe kwoty przeznaczane są również na bieżące naprawy, przeglądy i konserwację sprzętu, jak również na profesjonalne szkolenia, w których biorą udział nasi druhowie.

– Statystycznie zmniejsza się liczba działań związanych z pożarami, natomiast znacznie wzrasta liczba działań związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak np. wypadki drogowe czy anomalia pogodowe – mówi Daniel Rabiega, komendant Związku OSP Gminy Kolbudy. – W bieżącym roku kładziemy więc nacisk na szkolenia związane z tego typu zdarzeniami. Odbyło się już profesjonalne i bardzo przydatne szkolenie z ratownictwa chemicznego i ekologicznego. W niedługim czasie zostanie zorganizowane szkolenie z pożarów wewnętrznych. W tej dziedzinie również musimy podnosić swoje kwalifikacji ze względu na specyfikę naszych działań. Planuję też w okresie letnim zorganizować dla strażaków z Gminy Kolbudy szkolenia z ratownictwa wysokościowego, w zakresie podstawowym oraz szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego.

 

Profesjonalizm strażaków nie podlega chyba dyskusji. Pozostaje mieć nadzieję, że profesjonalny sprzęt i zdobywane umiejętności nie będą musiały być zbyt często wykorzystywane w praktyce.

źródło: kolbudy.pl

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.