Piątek 13; koniec trzech pechowych tygodni dla Pruszczan

Można by było się pokusić o stwierdzenie, że piątek 13 trwa już od trzech tygodni. Spóźnione autobusy, kłótnie, niedopowiedzenia w rozmowach, psujące się samochody… Doświadczyliście takiego pecha w ostatnim czasie? My wiemy dlaczego ;).

 

Piątek 13…W internecie krąży wiele historii na temat tego, dlaczego ten dzień jest uznawany za pechowy. Najpopularniejszą genezą tego zabobonu jest piątek 13 października, w którym to Francuzi pod władaniem króla Filipa IV Pięknego aresztowali zakon templariuszy, doprowadzając tym do jego końca.

Grozę historii liczby 13 spotęgowała jedna z legend, w której de Molay- ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy tuż przed spaleniem na stosie przeklął potomków króla do 13. pokolenia włącznie.

Dodatkowo liczba 13 następuje po 12, która jest uznawana za liczbę idealną. Mamy 12 pór roku, 12 godzin na tarczy zegarowej,12 znaków zodiaku, 12 apostołów, itd. jest tego mnóstwo.

Jakby tego było mało, w wielu kulturach sam piątek jest dniem nieszczęśliwym. Zwłaszcza dla chrześcijan, w końcu Jezus zginął na krzyżu właśnie w ten dzień. Takie połączenie daje nam trwałe przekonanie o pechowym piątku 13.

 

Z jednej strony prorokowanie zabobonów kojarzy się z przekazywaniem na ślepo historii niewykształconego prostego ludu, dla którego masowe aresztowania zakonników łączą się z coraz to wymyślnymi zarzutami, łącznie z konszaktami z diabłem.
Chyba każdy bawił się w dzieciństwie w głuchy telefon… wiecie jak to działa? 😉
Z drugiej jednak wiadomo, że to w co wierzymy świat spełnia bardzo szybko (jak to mówią wiara czyni cuda), więc ludziom, którzy panicznie boją się pecha w ten dzień…najczęściej się ten pech przydarza. Tych, którzy temu nie poświęcają swojej uwagi i w to nie wierzą -o dziwo omija. Taki ten nasz świat zabawnie zbudowany.

Swoją drogą temat pecha i numerologii zbiega się w dzisiejszym dniu wielkim podsumowaniem ostatniego okresu…

 

Merkury w retrogradacji!

Ci, którzy interesują się numerologią i bacznie obserwują ciekawostki astrologiczne, wiedzą, że ostatni czas mógł być bardzo pechowy.
23 marca rozpoczęła się retrogradacja (czyli pozorny ruch planety w kierunku przeciwnym niż większość ciał w układzie planetarnym) Merkurego. Cóż oznaczał dla nas ten czas?

Ano nie mniej nie więcej niż wielkie problemy z tym, z czym związana jest planeta Merkury, czyli z komunikacją.
Podczas retrogradacji sprawy się wikłają, komunikacja kuleje, autobusy się spóźniają, nasze plany się przesuwają, stają w miejscu działania, również może się pojawiać dużo niespójności w komunikacji z innymi ludźmi, ponieważ coś zostało źle powiedziane, nie zrozumieliśmy czegoś i z tego wynikła awantura lub koleżanka przekazała coś zupełnie innego niż to, o co nam chodziło. Również w tym czasie wybijają nam rzeczy z przeszłości, tematy na których nie wyraziliśmy zdania, a są dla nas emocjonalne i teraz przejawiło się to w formie wybuchów szczerości, czasami zażartych kłótni w wymianach zdań, ponieważ Merkury uczy nas bycia bezpośrednim w wyrażaniu siebie. 

W tym czasie warto było się przygotować na niespodzianki od świata, które ćwiczą naszą cierpliwość ;).

Obecnie w piątek 13 mamy dla Was cudowną wiadomość, że owy okres mija już 15 kwietnia, więc wszystko w końcu pójdzie do przodu. Następny taki pojawi się dopiero 26 lipca i będzie trwał do 18 sierpnia, więc mamy również dla Was zawczasu kilka rad jak zabezpieczyć się w tym czasie, by oszczędzić sobie wielu nerwów i niekorzystnych niespodzianek;

  • nie kupujemy komputerów, telefonów, ani żadnych innych urządzeń elektronicznych
  • nie kupujemy samochodu, ani żadnych innych środków transportu
  • nie kupujemy nieruchomości
  • nie wprowadzamy się do nowego mieszkania
  • nie podpisujemy ważnych umów, a jeśli musimy – czytamy wszystko bardzo dokładnie i kilkukrotnie
  • nie otwieramy firmy
  • nie rozpoczynamy wielkich projektów
  • wychodzimy na spotkania 5 minut wcześniej, przygotowujemy się na ewentualne spóźnienia przed ważnymi spotkaniami

Życzymy powodzenia i cierpliwości w ostatnich dwóch dniach oraz szczęścia w dzisiejszy piątek 13!

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy