O niezwykłych kobietach – dla kobiet w Ich dzień

Muzyka klasyczna nie jest popularnym wyborem tych czasów. W Pruszczu mamy na to rozwiązanie – jest nim Les Femmes, zespół nietuzinkowych kobiet, z których bije pasja do dzielenia się pięknem dźwięków klasyki!  Tam, gdzie jest energia i esencjonalne zamiłowanie do głębokich emocji, tam znajdzie się wytrych, który złamie konwenanse, otworzy oczy i uszy na piękno samo w sobie.

Już na wstępie bardzo dziękujemy, że udało się znaleźć Paniom czas, aby zapoznać czytelników portalu Pruszcz.com z Waszą działalnością. Co nieco już o Paniach wiemy, mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w niezwykłych spotkaniach ze sztuką przez duże S, załóżmy jednak, że Czytelnik portalu jeszcze nie słyszał o tak niezwykłym pruszczańskim zjawisku, jak „Les Femmes”. Czy mogłybyście Panie w kilku słowach opisać czym się zajmujecie, co tworzycie?

Les Femmes (fr. Kobiety) to zespół muzyki klasycznej, którego działalność skupia się głównie wokół spektakli muzycznych. Są to “kolaże operowe” składające się z różnych arii, pieśni i innych fragmentów muzyki klasycznej. Ich oryginalne zestawienie tworzy pewną,nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno-muzyczne. Charakterystyką naszego zespołu jest fakt,że tworzą go trzy różnorodne głosy żeńskie potraktowane solowo: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran liryczny, Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran liryczno-koloraturowy i Emilia Osowska – mezzosopran. Każda z nas to inny świat zarówno dźwiękowy… jak i osobowościowy. Z tego czerpiemy najwięcej inspiracji. Podkreślamy nasze różnice, charaktery, bawimy się wyobraźnią i stylem każdej z nas. Łączy nas ogromna przyjaźń i zaufanie, które z pewnością pomaga nam w pracy. Często też zatracamy granicę między życiem a sceną wink.  Bardzo cenimy sobie muzyków, z którymi współpracujemy. Naszą przygodę z operą rozpoczęłyśmy z pianistką Katarzyną Hobgarską-Buja. Obecnie staramy się tworzyć spektakle z coraz większym, różnorodnym składem instrumentalnym. Do tej pory towarzyszył nam m.in. kwartet smyczkowy Piotra Jamioła, Almost Jazz Group; w maju natomiast zaśpiewamy z Orkiestrą Św. Pawła.

Zespół istnieje od 2011 roku, jednak na pruszczańskiej scenie, a właściwie scence, bo rzecz ma przecież miejsce w domu jednorodzinnym, występujecie od bardzo niedługiego czasu. Dlaczego Pruszcz? Dlaczego pomysł, chyba w założeniu kameralnych, bo ograniczanych przez przestrzeń, Koncertów na Kochanowskiego?

Dom na Kochanowskiego jest zasługą … pasji skrzypcowej Piotra wink. Sąsiedzi z pierwszego piętra w bloku, w którym mieszkaliśmy w Gdańsku prosili abyśmy po godzinie 15.00 nie grali i nie śpiewali… Zaczęliśmy więc szukać swojego miejsca na ziemi. Ten dom czekał na nas, a sala,w której odbywają się koncerty od początku zdradzała swoje powołanie. Faktem jest, że choć próby odbywają się u nas od kilku lat, sam pomysł koncertów domowych pojawił się w połowie września zeszłego roku. To był impuls wypływający z chęci tworzenia czegoś bez ograniczeń. Mam tu na myśli to wszystko co nas ogranicza: stereotypy, przyzwyczajenia i słynne słowa z Rejsu wypowiedziane w latach 70-tych: „Proszę pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę”.  Chcemy to przełamać. Rzadko chodzi się dwa, trzy razy na ten sam film do kina… ale jeśli słuchać arii operowych to tylko: Habanery z Carmen G. Bizeta. Świat muzyki klasycznej to studnia bez dna... tylko trzeba spróbować zacząć z niej czerpać. Muzyka była na początku, a teraz zauważamy, że Koncerty na Kochanowskiego to miejsce, w którym zaczęli się spotykać sąsiedzi. Coraz więcej osób zostaje po spektaklu by wypić kawę i porozmawiać. To budujące.

Gdzie jeszcze można zobaczyć „Les Femmes” poza domem na Kochanowskiego?

Gramy wszędzie, gdzie są ludzie otwarci na muzykę. Są to większe sceny np. filharmoni lub opery oraz mniejsze, bardziej kameralne sceny różnych ośrodków kultury, sceny plenerowe oraz sakralne. Posiadamy dużą elastyczność poruszania się w nowej przestrzeni. Najbardziej nietypową był pokład okrętu francuskiej marynarki wojennej “Da Grasse”. Trzeba było przestawić helikopter, aby stworzyć dla nas miejsce do spektaklu.

Od niedawna dysponujemy własnym zapleczem technicznym i coraz częściej udaje się nam okiełzać nietypowe przestrzenie i na czas koncertu przemieniać je w scenę teatru muzycznego.
Do kogo w szczególności adresujecie Panie swoje spektakle muzyczne/ dzieła sceniczne?

Do wszystkich!!! Z pewnym żalem muszę przyznać, że na nasze spektakle lub koncerty w większości przychodzą ludzie dojrzali lub… dzieci (jeśli stworzymy widowisko skierowane do nich). Brakuje środka, czyli młodzieży i ludzi w kwiecie wieku. Myślę, że cała muzyka klasyczna boryka się z tym problem. Nie potrafię powiedzieć dlaczego tak jest. Z pewnością starsze pokolenie zostało wychowane w innej kulturze muzycznej i kulturze jako takiej. Być może człowiek dojrzały, który nie jedno już w życiu spróbował, odnajduje spełnienie dopiero w muzyce klasycznej?
Obecny rynek muzyczny przepełniony jest najróżniejszymi formami o różnorodnej estetyce. Muzyka klasyczną przebija się w nim z wielkim trudem. Ale jestem głęboko przekonana i wielokrotnie zaobserwowałam, że to właśnie ona dotyka serca i wyzwala największe emocje. Osoby młode, które trafiają na nasze spektakle prawie zawsze wychodzą poruszone i pozytywnie dotknięte. Często to ich pierwszy kontakt z muzyką klasyczną, operową. My mamy nadzieję, że dopiero zaczynają przygodę…

Jerzy Snakowski, gdański popularyzator opery, musicalu i baletu, wykładowca, autor scenariuszy widowisk, anonsując spektakl Pań „Dziewczyny z Neapolu” w jego autorskim cyklu spotkań z operą „Opera? Si!”, przekonuje, że , cytuję: „(…) w operze najważniejszy nie jest ani głos, ani dyrygent, ani kurtyna, ani muzyka, ani nawet dyrektor. W operze najważniejsze są kobiety! (…)”. Czy  przychylają się Panie do tego twierdzenia i czują się Panie wyjątkowe właśnie przez tworzenie opery? Co niezwykłego daje opera kobiecie? Co kobiety dają operze?

Kobieta od zawsze była obecna w operze. Wachlarz damskich uczuć, przeżyć i wyobrażeń oraz śpiew, którym parają się już małe dziewczynki, utwierdza jedynie jej pozycję w tej dziedzinie sztuki. Prawie każda opera ma swoją bohaterkę – kobietę najczęściej z krwi i kości, ale która jednocześnie marzy gorączkowo, kocha z pasją i jest gotowa do wielkich poświęceń. Być może pociąga nas to, czego boimy się w prawdziwym życiu?
Kobieta daje operze piękno, a opera piękno w niej wyzwala. My, kobiety nosimy w sobie pragnienie bycia księżniczką, pełną wdzięku, którą zdobędzie dzielny wojownik zakochany do obłędu i na zawsze. To podstawowe pragnienie z dzieciństwa. Po latach jest ono grubo przysypane, ale właściwie czemu by go nie wydobyć? Czemu tak często wydaje się nam, że to wstyd? Opera jest baśnią dla dorosłych, ale w operze można również być sobą.
Nie czuję się wyjątkowa poprzez tworzenie opery. Czuję się raczej zaproszona do tworzenia świata wyższych wartości i umiejętnego przekazywania go drugim. To duże wyzwanie i wysoka poprzeczka.

Jak to jest z głosem operowym? Czy trzeba się z nim urodzić, czy też można się go „nauczyć” tak, jak każdego innego zawodu?

Każdy z nas rodzi się z tym instrumentem. To w gruncie rzeczy ogromna tajemnica. Dla mnie to nie oczy są zwierciadłem duszy, ale właśnie głos.Odkryłam to kiedyś podczas oglądania…filmu dokumentalnego o małej wiosce na Białorusi. Była tam scena, w której do 90-letniej babuleńki przyszli w odwiedziny sąsiedzi. Ta starsza Białorusinka od wielu lat była przybita do łóżka ze względu na swoją chorobę. Jedyne, co jej pozostało, to możliwość śpiewania i była w tym przeszczęśliwa. Podobnie św. Maksymilian – w celi śmierci w Auschwitz cały czas.. śpiewał, to mu pomagało przetrwać ten czas. Nie doceniamy tego skarbu, który mamy w sobie. Jeśli tylko jest chęć jego odkrycia…to myślę, że każdy może nauczyć się śpiewać operowo. Każdy kto uczy się śpiewać prędzej czy później zmierzy się z tym, że głos to moje ja. To odkrycie jest niesamowite… , a potem to już tylko przygoda na całe życie  – odnajdywanie siebie samego. W śpiewie operowym nie można oszukać przez dobry sprzęt nagłaśniający, trzeba zmierzyć się z samym sobą. Albo się otworzymy i głos dotrze do ostatniego rzędu, albo pozostaje prysznic w łazience wink.

Skąd francusko brzmiąca nazwa zespołu?

Muzyka francuska mocno towarzyszyła nam na początku naszej drogi. Nawet zdefiniowałyśmy się w tym czasie jako trzy operowe postacie z francuskich oper. Natalia utożsamiała się z Małgorzatą z Fausta Gounoda, ja z Julią z Romeo i Julia tego samego kompozytora, a  Emilia to oczywiście …Carmen G. Bizeta ;). Dzisiaj pewnie wybrałybyśmy już inne bohaterki. Poza tym jaki język może oddać najlepiej ducha kobiecości…

Czy jest możliwe pogodzenie kariery operowej z założeniem rodziny?

W stereotypie wydaje się to niemożliwe, ale życie pokazuje, że jest to możliwe. Każdy z nas może mieć różne wyobrażenie kariery … i rodziny. Świat opery to świat wyborów – jak w każdym innym zawodzie. Śpiewaczka aż tak się nie różni od Pani Prezes. Wszystko jest kwestią priorytetów. Za szczyt kariery uznaje się zaśpiewanie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ale tak naprawdę największym osiągnięciem jest poruszyć muzyką czyjeś serce…, a to można zrobić w każdym miejscu na świecie. O tym marzy każdy muzyk, niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego. Myślę, że dzieci bardzo uwrażliwiają nas na drugiego człowieka, uczą prawdziwej radości, hartują nasze charaktery. Gdyby nie nasze dzieci… z pewnością byśmy nie śpiewały. To one dodają nam odwagi i siły do działania.

Jakie zespół ma plany?

Planów jest wiele… Chciałybyśmy rozwijać się w tym co robimy. Przed nami praca z orkiestrą w przedstawieniu “Dziewczyny z Neapolu”, nowe spektakle : “Opera jak z bajki” – koncert dla dzieci, “Kup Pan dżem” – spektakl osadzony w czasach PRL-u z operową muzyką polskich i amerykańskich kompozytorów. W najbliższym czasie planujemy także wyjazd na Kresy ze spektaklem opartym na pieśniach polskich kompozytorów: “Pejzaż polski”. Chcemy tam jechać, dołączając się do Stowarzyszenia Traugutt, które…okazało się naszym sąsiadem. To byłaby iście pruszczańska inicjatywa.

Czego sobie Panie życzycie na dzień kobiet?

Na Dzień Kobiet życzyłybyśmy sobie wyjazdu na Karaiby w towarzystwie naszych mężów i kąpieli w ciepłym morzu z kokosem ze słomką w ręku. Jeśli nie w tym roku, to może w kolejnym smiley.

Strona zespołu Les Femmes

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.