5 kwietnia 2018 r. nastąpiło uroczyste przecięcie wstęg i zaprezentowanie pierwszych dwóch ławeczek dedykowanych pamięci: profesora Szymona Pawłowskiego i Marii Dowgiert.

W samo południe w Parku z Gruszą przy ul. Grunwaldzkiej zgromadzili się: Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Czarnecka-Szafrańska, przedstawiciele szkół, rodzin, przyjaciele oraz wychowankowie profesora Szymona Pawłowskiego i dyrektor Marii Dowgiert.

Podczas uroczystości rozległ się hejnał Orkiestry Promenadowej, w skład której wchodzili pracownicy, absolwenci, a także studenci Profesora związani z gdańską Akademią Muzyczną. Równocześnie rodziny wyróżnionych osobistości przecięły szarfy, odsłaniając tabliczki upamiętniające.

Profesor Szymon Pawłowski był wieloletnim mieszkańcem Pruszcza Gdańskiego, w latach 1969 ­­– 1996 pracował w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku jako pierwszy trębacz. Współpracował z orkiestrami Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. Za swoją pracę został wyróżniony odznaką honorową „za zasługi dla Gdańska”, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Maria Dowgiert przez 22 lata pracowała w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim, w tym przez 14 lat pełniła funkcję dyrektora. Była wzorowym nauczycielem i wychowawcą. W nowoczesny sposób zarządzała placówką oświatową. Z wielkim oddaniem troszczyła się, by szkoła, którą kierowała była przyjazna uczniom. W latach 1994 – 1998 była radną miasta Pruszcz Gdański. Za zasługi dla oświaty w 2002 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

fot.: M. Pycka

 

źródło: www.pruszcz-gdanski.pl

Dodaj komentarz