Nauczyciele w „walce” o niepodległą.

W 1918 roku w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości, kraj borykał się z wieloma problemami, jednym z nich był analfabetyzm. Około 30-40% dorosłych Polaków nie potrafiło pisać i czytać. Lata zaniechań i zaniedbań zrobiły swoje.

Duży nacisk położono na edukację młodego pokolenia wolnych Polaków. Szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale i wychowania patriotycznego. Roczniki uczniów z lat 20. i 30.  XX wieku tworzyły pokolenie polskich Kolumbów. To oni tworzyli trzon polskiej konspiracji w ramach Armii Krajowej i Szarych Szeregów, to oni ginęli na barykadach powstańczej Warszawy. Ci którzy przeżyli gehennę II wojny światowej odbudowywali zrujnowany kraj.

W pierwszym szeregu byli także polscy nauczyciele, wychowani w czasach                          II Rzeczypospolitej. To oni zachowali wartości takie jak patriotyzm, nauka i praca na rzecz innych. Wielu trafiło na Żuławy Gdańskie. Poznajmy losy niektórych z nich.

     W 1945 roku wraz z zakończeniem II wojny światowej i zmianą granic rozpoczęła się wędrówka ludzi. Dotychczasowi mieszkańcy Koźlin uciekali na zachód, a na ich miejsce przybywali nowi z centralnej Polski i Kresów Wschodnich II RP. Polska szkoła w Koźlinach rozpoczęła działalność 4 września 1945 roku. Pod opieką nauczycielek: Stanisławy Kuńciów i Olgi Chudzik, naukę rozpoczęło 36 dzieci,

Na kartach szkolnej kroniki odnotowały:
     „Pierwsze wrażenie było bardzo niemiłe. Szkoła położona przy bocznej wiejskiej drodze, tuż obok kościół, dookoła którego cmentarz niemiecki. Sam budynek szkolny niski, stary, szalowany deskami pomalowanymi na kolor cegły, z zielonymi okiennicami, tako obcy dla oczu przyzwyczajonych do białych ścian naszych szkół z innych okolic Polski (…) Klasy dwie, długie, wąskie i ciemne. W każdej klasie po trzy okna małe, bez ram i szyb. Nie tak wyobrażałam sobie izby szkolne na terenie Wolnego Miasta Gdańska! (…) W ogrodzie same chwasty po szyję, okopy żołnierskie. Piękne były tylko stare drzewa otaczające sąsiedzki kościół. (…) Ale jak rozpocząć naukę w klasie bez okien i szyb? Brak ławek, których po Niemcach zostało 7 starych, uszkodzonych. Nie było też stołów i krzeseł. Tablice były dwie, zniszczone”.

Szkoła w Koźlinach (XIX i pierwsza połowa XX w.)

     Pomimo braków i trudności autorka tych słów Stanisława Kuńciów przepracowała w Szkole Podstawowej w Koźlinach 16 lat. Podobnie jak inni nowo przybyli osadnicy zadomowiła się w nowym miejscu.

     W Kiezmarku, obok budynku szkolnego, stała stara plebania, w której przetrzymywano jeńców niemieckich pracujących przy naprawie wałów wiślanych. W budynku szkolnym stacjonowali żołnierze radzieccy, a później był to posterunek Milicji Obywatelskiej. Plebania spłonęła jesienią 1945 roku.

     Budynek szkolny po opuszczeniu przez Milicję Obywatelską, nadawał się do remontu. Założone nowe podłogi, bo poprzednie zostały zerwane, wykonano remont schodów, pomieszczeń mieszkalnych. Wymalowano również wszystkie pomieszczenia, przestawiono piece, wybudowano śmietnik i naprawiono dach. W 1945 roku została otwarta polska szkoła w Kiezmarku, a dokonała tego Jawdziuk Irena.

     W pierwszym roku pracy szkoły uczęszczało do niej 23 uczniów, których uczyła jedna nauczycielka. W roku szkolnym 1947/1948 w szkole uczyło się 49 uczniów i pracował jeden nauczyciel. Od 1 czerwca 1947 roku do 30 września 1947 roku kierownikiem szkoły był Potrzebiński Henryk. W okresie od 1 października 1947 roku do 31 sierpnia 1949 roku funkcję kierownika szkoły w Kiezmarku sprawował Główczyński Marian. Jego życiorys to przykład polskich losów wojennych z czasów jego pokolenia. Urodzony 1 czerwca 1913 roku. Jako żołnierz 49 Pułku Piechoty brał udział w kampanii wrześniowej. Internowany w Rumunii, uciekł i przedostał się do Francji. W stopniu kaprala w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich walczył w Norwegii, a później we francuskim ruchu oporu. W 1947 roku powraca do Polski, gdzie rozpoczyna pracę jako nauczyciel i kierownik szkoły w Kiezmarku. Za swoje wojenne zasługi został odznaczony m.in. British War Medal i Kroix du Kombattaut.

     W Leszkowach szkołę na terenie wsi uruchomiono w 1947 roku, a naukę podjęło 11 uczniów. Pracę placówki oświatowej zorganizował Bruno Lange. Później kierowniczką w szkole była pani Brunn, która mieszkała w budynku szkolnym na pierwszym piętrze do roku 1956.

   Zofia Czerepak zamieszkała na Żuławach Gdańskich w 1948 roku początkowo w Trutnowach, a później w Leszkowach w poniemieckim mieszkaniu. Pani Zofia wspomina w rozmowie z Moniką Karnat o czteroklasowej szkole w Leszkowach, w której po wojnie młoda nauczycielka pani Zofia Woźnica uczyła dzieci i młodzież. Jej pasja i zaangażowanie, do dnia dzisiejszego wzbudzają szacunek i wdzięczność mieszkańców.

     Podobnie było w Steblewie, szkoła to nie tylko budynek, ale głównie ludzie, czyli uczniowie i nauczyciele. Ważną postacią była pani Stefania Wierzchoń, która przepracowała w Szkole Podstawowej w Steblewie 43 lata. Praca odbywała się w trudnych warunkach lokalowych. Dlatego koniecznością było wybudowanie nowego obiektu.  Powstał on w 1968 roku w ramach projektu „1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego”.

     W Suchym Dębie polska szkoła powstaje w roku 1945 i znajduje się w dwóch budynkach. Jedna część dzieci uczyła się w kościelnej kaplicy, a druga w budynku, w którym przed wojna była szkoła. Warunki lokalowe były bardzo trudne. Dzieci było 113, izb lekcyjnych 4, a oddziałów klasowych 7. W roku szkolnym 1945/1946 kierownikiem szkoły był Józef Kulasiak, który pracował wraz z zoną Stefania Kulasiak, Helena Markiewicz i Barbarą Foryńską. Wiosną 1946 roku J. Kulasiak uległ śmiertelnemu wypadkowi.

     Polscy nauczyciele również mieli wkład w odbudowę i zagospodarowanie polskich ziem po 1945 roku. Ich pomnik powstał nie ze spiżu, tylko w ludzkich sercach uczniów i ich rodziców. Tworzenie polskich zrębów państwowości miało wiele barw i odcieni. Pamiętajmy i my o naszych nauczycielach i ich pracy edukacyjnej.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.