Koperta życia dla samotnych seniorów

Od listopada br. mieszkańcy Gminy Kolbudy, którzy ukończyli 65 rok życia, będą mogli bezpłatnie otrzymać tzw. „Kopertę życia”. Znajdą się w niej m.in. informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach oraz inne dane przydatne ratownikom niosącym pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia życia. O koperty można pytać lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach świadczących opiekę medyczną na terenie naszej gminy. „Kopertę życia” odebrać będzie można także w biurze podawczym Urzędu Gminy Kolbudy.

Akcja „Koperta życia” skierowana jest głównie do osób starszych, które mieszkają samotnie. Polega na umieszczeniu – w specjalnie przygotowanych kopertach – najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora, przyjmowanych lekach, alergenach, kontaktach do najbliższych oraz szczegółowych danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. W zestawie znajduje się również naklejka z informacją, że pacjent posiada „Kopertę życia”. Należy ją umieścić w widocznym miejscu, np. na lustrze w przedpokoju tak, aby ratownik medyczny wchodząc do domu lub mieszkania mógł ją bez trudu zauważyć. Służby ratownicze zostaną poinformowane o przystąpieniu Gminy Kolbudy do tego ogólnopolskiego programu.

– Seniorzy z naszej gminy, z którymi mam okazję się spotykać bardzo pozytywnie podeszli do tego projektu – mówi dr inż. Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik wójta ds. seniorów. – Wiele starszych osób mieszka samotnie. Mają świadomość, że w niektórych przypadkach mogą liczyć wyłącznie na siebie lub pomoc sąsiadów. Myślę, że „Koperta życia” zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa, a w przypadku ewentualnej interwencji służb medycznych stanowiła będzie bardzo pomocną wskazówkę.

W imieniu lekarzy z ośrodka zdrowia w Kolbudach porozumienie podpisał dr Tadeusz Wysocki. Przychodnię Rodzinną Kolbudy reprezentował dr Michał Rutkiewicz. Medycy przyznali, że zawarte w „Kopercie życia” informacje mogą znacznie ułatwić służbom ratowniczym działanie w sytuacji zagrożenia życia. Zobowiązali się, że będą zachęcać swoich pacjentów do ich darmowego pobrania. Lekarze rodzinni mogą również pomóc w wypełnieniu formularza, który znajdzie się w kopercie. „Koperty życia” przechowywane są w lodówce. To tam skieruje swoje kroki ratownik, który zauważy w mieszkaniu stosowną naklejkę.

– Gmina Kolbudy wdraża kolejny po „przycisku ratującym życie” projekt służący poprawie bezpieczeństwa naszych seniorów – mówi wicewójt Marek Goliński. – Jesteśmy kolejnym samorządem, który przekazuje mieszkańcom w wieku 65 plus „Kopertę życia”. Cieszę się, że możemy liczyć na wsparcie lekarzy z przychodni działających na naszym terenie. Medycy wspierać nas będą w dystrybucji kopert, ale przede wszystkim pomogą w wypełnieniu karty informacyjnej, w której znajdą się najważniejsze informacje na temat zdrowia pacjenta czy przyjmowanych przez niego leków.

Od listopada „Koperty życia” odbierać będzie można u lekarzy rodzinnych z ośrodka zdrowia przy Placu Kaszubskim 7 w Kolbudach oraz Przychodni Rodzinnej Kolbudy przy ul. Przedszkolnej 34. Zainteresowanych zapraszamy również do biura podawczego na parterze Urzędu Gminy Kolbudy. Na gospodarstwo domowe przypadać będzie tylko jedna koperta. W przypadku większej liczby osób wydawana będzie jedynie dodatkowa karta informacyjna.

źródło; polnocna.tv

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy