Szokujące wypadki drogowe z udziałem piratów drogowych sprawiają, że polscy kierowcy włączają się do walki z niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego. Współpracują w tym zakresie z policją, która chętnie korzysta z udostępnianych im materiałów wideo.

Nagrania w sieci

Kierowcy, którzy posiadają urządzenia VisionTrack, często umieszczają wykonane przez siebie nagrania w Internecie, by napiętnować nieostrożnych uczestników ruchu drogowego. Na nagraniach nierzadko można obejrzeć wątpliwe wyczyny kierowców jadących pod prąd, cofających w tunelach, wyprzedzających na przejściach dla pieszych czy wymuszających pierwszeństwo. Udostępnione filmiki często pozwalają bez trudu zidentyfikować kierowcę, dzięki widocznym numerom rejestracyjnym samochodu, który wykonał niebezpieczny manewr na drodze. Policja coraz częściej przeszukuje materiały umieszczane na portalach internetowych, by w ten sposób docierać do piratów drogowych. Materiały wykonane przez kierowców posiadających kamery samochodowe przyczyniają się w ten sposób do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Zdarza się, że nagrania z wideorejestratorów są dostarczane bezpośrednio na policję. Policjanci wykorzystują je najczęściej do późniejszej obserwacji najaktywniejszych piratów drogowych, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe i zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Często materiały te służą jako dowody w czasie rozpraw sądowych o odebranie uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi.

Świadomość zagrożeń coraz wyższa

Działania edukacyjne oraz prewencyjne prowadzone przez policję i odpowiednie organy administracji publicznej przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez uświadamianie kierowcom, jakie zagrożenie niesie ze sobą nieprzestrzeganie przepisów. Kampanie, promujące trzeźwość kierowców oraz zachęcające do zmniejszania prędkości poprzez pokazywanie skutków jej przekraczania, kształtują pozytywne postawy w społeczeństwie.

Na uwagę zasługuje fakt, że kampanie i edukacja największy wpływ wywierają na dzieci. Jest to zadowalający efekt, gdyż wskazuje, że przyszłe pokolenia polskich kierowców będą coraz ostrożniejsze. Z pewnością spowodują znacznie mniej wypadków niż obecnie jeżdżący kierowcy, którzy zdawali egzaminy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w latach 80. czy 90., kiedy po polskich drogach poruszało się jedynie 10 mln samochodów (trzy razy mniej niż obecnie). Są to obiecujące wyniki, choć mające skutki długofalowe, niewidoczne od razu.

Dodaj komentarz