Święta rozpoczęte, wiele rodzin poświęciło już koszyczki na wielkanocne śniadanie. Dzisiejszy dzień rodziny spędzają różnie, niektórzy w refleksji, niektórzy świętują na całego w radości.
A jutro… goście! Kto nie zaprasza rodzinki, tych najbliższych i dalszych ukochanych osób by wspólnie poucztować? Ano właśnie. Na naszych rodzinnych stołach lądują różne pyszności, by celebrować dostatek. Ciasta, sałatki, mięska, cuda nie wianki, a u każdego co innego, zgodnie z rodzinnymi przyzwyczajeniami, tradycją, upodobaniami. Każdy ma swoje przepisy i sposoby na uszczęśliwienie kubków smakowych w Wielkanoc 🙂

Tak się składa, że i my również mamy swoje tradycyjne pyszności, a jedną z nich jest jajeczny chrzan. U nas w rodzinie to standard, niemniej jednak gdy przychodzą do nas znajomi, robią wielkie oczy co to takiego dobrego właśnie wylądowało w ich buzi. Ku naszemu zdziwieniu potrawa, która jest u nas oczywistością okazuje się być mało znana wśród innych. Jako, że jest zbyt pyszna, żeby się nią nie podzielić, postanowiliśmy podać Wam na nią przepis. Co prawda czasu zostało niewiele, ale robi się ją błyskawicznie , a składniki akurat teraz na pewno znajdziemy w lodówce.(Zapasy jak na wojnę na pewno już zrobione, ma się rozumieć 😉 ).

 

Przepis jest banalnie prosty, jedyne czego potrzebujemy to jajka, chrzan, łyżkę śmietany, odrobina soli i opcjonalnie cukru;

  • Dowolną ilość jajek (mniej więcej 10, to już zależy ile tych pyszności chcemy – podpowiadamy, że będziecie chcieli na pewno dużo) gotujemy na twardo.
  • Oddzielamy żółtka od białek.
  • Mielimy żółtka razem z chrzanem. Tutaj ostrość zależy od preferencji, jeśli ktoś lubi ostre to więcej chrzanu dodajemy, my lubimy tylko troszkę, żeby było bardziej delikatne.
  • Do zmielonej masy dodajemy odrobinę śmietany (ok. łyżkę), szczyptę soli i opcjonalnie szczyptę cukru do smaku.
  • Trzemy białka na tarce z małymi oczkami.
  • Mieszamy utarte białka razem z żółtkowo-chrzanową masą.
  • Zajadamy jako dodatek do sałatek, kanapek, albo wyjadamy potajemnie z lodówki łyżką!

Radzimy uważać – to jest uzależniająco pyszne ^^

Życzymy smacznych i radosnych świąt raz jeszcze oraz powodzenia w przygotowywaniu pyszności!

Dodaj komentarz