III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

Rowerzyści z Gdańska, Malborka, Tczewa oraz powiatu gdańskiego licznie zameldowała się na starcie przy budynku PKP w Pruszczu Gdańskim. Dworce w latach 20. i 30. minionego stulecia były ostoją polskości i patriotycznych organizacji, stowarzyszeń, przedszkoli i szkół. Kolejnym etapem rajdu było Cieplewo, gdzie w okolicach dworca znajduje się przydrożna kapliczka z inskrypcją, że ufundował ją Izydor Gajowczyk 15 maja 1949 na pamiątkę swoich kolegów z obozu Stutthof. Dr Daniel Czerwiński z IPN Gdańsk przedstawił rys historyczny obozu i Marszu Śmierci, którego szlak prowadził przez powiat gdański. Po pokonaniu kolejnych kilometrów rowerzyści poznali plac dębowy w Skowarczu, który składa się ze stu drzew na cześć 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Pszczółkach kolejnym punkcie wyprawy dzięki prelekcji dr Dariusza Piaska poznali dzieje Polaków na tych ziemiach w XX wieku. Historyk przedstawił m.in. losy Urszuli Blum miejscowej harcerki i organizatorki polskiej świetlicy. Jazda na rowerze zaprowadziła wszystkich do kolejnego punktu rajdu Sobowidza. Mała osada położona nad jeziorem posiada bogatą i długą historię. Kiedyś nad wsią górował zamek, a jednym ze starostów urzędującym w jego murach był Jan Bażyński. Życiowe losy zaprowadziły go w XV wieku, aż do Portugalii, gdzie walczył z Maurami. Tworzył również w Prusach Związek Jaszczurowy, który walczył o przyłączenie tych ziem do Korony, czyli Polski. Kolejne kilometry na rowerach prowadziły przez Łaguszewo do Trąbek Wielkich. W miejscowej szkole uczestnicy wycieczki poznali życie patronki placówki Kunegundy Pawłowskiej nauczycielki i więźnia obozów koncentracyjnych do których trafiała za szerzenie polskości. W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz proboszcz Bolesław Antoniów przedstawił dzieje parafii oraz Cudownego Obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej, którego korony poświęcił Jan Paweł II w 1987 roku. Przejazd przez Ełganowo z budynkiem Macierz Szkolnej, polskiej placówki oświatowej w czasach WMG do Cząstkowa to ostanie kilometry III Historycznego Rajdu Rowerowego. Wspólne ognisko, loteria fantowa i opowieści o historii tych ziem w minionych latach wszystkich połączyły i zespoliły. Cieszę się z takiej formy promocji rowerowej turystki i przeszłości tych ziem – podsumował Jacek Świst organizator i prezes Stowarzyszenia Traugtt.org.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.