Już 28 lipca br. po raz pierwszy smocze łodzie wypłyną na wody Martwej Wisły przy Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Wójt Gminy Cedry Wielkie oraz Smocza Aura zapraszają na I Żuławskie Regaty Łodzi Smoczych. Rozpoczęcie regat godz. 11.00, planowane zakończenie godz. 19.00.

Swój udział w regatach zgłosiło 12 osad z całej Polski, ponad 300 zawodników. Podczas regat zostanie rozegrany wyścig o Puchar Wójta Gminy Cedry Wielkie na dystansie 1000 m. Osady stoczą walkę w trzech kategoriach: Open, Mixt i Lejdis. W programie regat plac zabaw dla dzieci od firmy Decathlon z Gdańska i strefa gastronomiczna Klubu Bunkier.

Jeśli chodzi o same smocze łodzie, to w Polsce wystartowały pierwszy raz w 1997 r. W Gdańsku zorganizowano pierwsze polskie zawody z udziałem 7 osad z Niemiec i jednej z Polski, która popłynęła w pożyczonej niemieckiej łodzi. Rok później powstał pierwszy polski klub pływania na łodziach smoczych Wiking. W 1999 r. zawody, już na swoim własnym sprzęcie wygrali Polacy. Z biegiem lat, do dzisiaj sport ten jest coraz bardziej popularny.

Tradycyjna smocza łódź wyposażona jest w drewnianą głowę, która umieszczona jest na dziobie a ogon na rufie. Standardowa łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba jest sternikiem – stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna doboszem – siedzi na dziobie przodem do załogi i wygrywa podaje rytm wiosłowania.

Spośród wielu legend o smoczych łodziach najbardziej znana jest ta o chińskich rybakach, którzy bijąc w bębny, chcieli uratować przed głodnymi rybami poetę – samobójcę. Na pamiątkę bezskutecznej akcji ratunkowej każdego roku urządzane są wyścigi smoczych łodzi.

 

Dodaj komentarz