Elektrownie wodne Energi.

W ciągu kilku dni ponad sześciuset młodych ludzi poznało tajniki wytwarzania energii elektrycznej zwiedzając małe elektrownie wodne na malowniczej rzece Raduni. Powstałe na początku XX wieku obiekty są na bieżąco modernizowane i cały czas aktywne.  Wycieczki propagują wiedzę: z zakresu pozyskiwania energii z OZE, historyczną oraz geograficzno-przyrodniczą.

W dniach 8 – 13 sierpnia Grupa Energa zaprosiła uczestników Zlotu ZHP do odwiedzenia hydroelektrowni w Łapinie, Bielkowie i Straszynie. Zlot odbywał się na Wyspie Sobieszewskiej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia Związku Harcerstwa Polskiego.

Młodzież przybyłą pierwszego dnia zwiedzania (8 sierpnia) przywitali w Bielkowie przedstawiciele zarządu Energi Wytwarzania – spółki Grupy Energa sprawującej nadzór nad elektrowniami, a tym samym oficjalnie zainaugurowali serię wizyt w obiektach hydrotechnicznych.

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!” – to hasło zlotu. Doskonale wpisuje się ono w rolę, jaką spełniają odnawialne źródła energii (OZE).  Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy Energa, posiada blisko pięćdziesiąt elektrowni wodnych o łącznej mocy 387 MW. Dla porównania, budowany w Ostrołęce dużej wielkości blok energetyczny będzie miał moc 1000 MW.

Jak powstaje prąd z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii, jak działa elektrownia? W jaki sposób można wykorzystać wodę do wytwarzania prądu elektrycznego? Tego dowiedzieli się harcerze podczas zwiedzania hydroelektrowni. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji związanych z energetyką.

Odwiedzając zabytkowe elektrownie wodne na Raduni, młodzi ludzie mogli z bliska poznać bardzo „pracowitą” rzekę w Polsce, która jest niemal całkowicie wykorzystana energetycznie.

Czysta energia ze stuletnich hydroelektrowni

Elektrownie wodne na Raduni są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Elektrownia w Straszynie została uruchomiona w październiku 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece Raduni. Inwestycja powstała z inicjatywy Rady Powiatu Gdańsk Wyżyny w celu zapobiegania wiosennym powodziom, podczas których wody rzeki Raduni zagrażały terenom na przedpolu fortów gdańskich (rejon na południe od miasta wzdłuż Motławy).

Elektrownia Wodna Bielkowo została uruchomiona w 1925 roku jako czwarta elektrownia wodna na rzece Raduni. Inwestorem przedsięwzięcia był Senat Wolnego Miasta Gdańska. Gdański Senat na odcinku Raduni od Łapina do Straszyna, wyprocesowanym od Schichaua, wybudował dwie elektrownie wodne, wykorzystując 58,6 m spadu.

Elektrownię Wodną Łapino wybudowano w 1927 roku jako piątą elektrownię wodną na rzece Raduni. Właścicielem nowej elektrowni był Senat Wolnego Miasta Gdańska.

Zwiedzanie elektrowni wodnych

Energa Wytwarzanie jest otwarta na wszystkich zwiedzających i zaprasza chętne grupy do zwiedzania wybranych elektrowni wodnych Grupy Energa za darmo przez cały rok. Elektrownie zwiedza się w grupach nie mniejszych niż 10 i nie większych niż 15 osób.

Jak to zrobić?

  1. Należy wysłać zapytanie dot. zwiedzania na adres mailowy: ew.zwiedzanie@energa.pl z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.
  2. Zapytanie powinno zawierać dane kontaktowe opiekuna grupy, sugerowany termin zwiedzania oraz listę uczestników.
  3. W odpowiedzi zostanie wysłana zgoda lub w razie wyjątkowych sytuacji jej brak.

Na stronie energa – wytwarzanie, wskazane zostały obiekty elektroenergetyczne umożliwione do zwiedzania.

Źródło: media.energa.pl

 

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy