Dwa złociste zioła, których boją się korporacje farmaceutyczne – Apteka Łąka

Spacerując po Pruszczu i okolicach od razu zauważymy, że okoliczne pola i łąki są zdominowane przez dwie żółte królowe to: wrotycz i nawłoć. Rosną wszędzie i rozmnażają się tak mocno, że trudno je wyplenić. Okazuje się, że obie rośliny mają wiele dobroczynnych właściwości.

Wrotycz – może skutecznie zwalczyć kleszcze, komary, pasożyty i inne robaki.

Znany od dawna w medycynie ludowej, dziś uważany przez Unię Europejską za roślinę toksyczną, w rzeczywistości jest tanim i skutecznym remedium na wiele zdrowotnych problemów. Jest jedna grupa osób, która wrotyczu powinna absolutnie unikać: kobiety w ciąży oraz karmiące.

Do celów leczniczych wykorzystuje się praktycznie całą roślinę. Kwiaty, liście i ziele zbierać należy w okresie kwitnienia, przy czym do zbiorów nadają się także liście i ziele przed kwitnieniem.

Kilka z właściwości wrotyczu:

 • Odstrasza komary, kleszcze, mrówki, mole, mszyce i inne insekty.
 • Wykazuje działanie przeciwpasożytnicze.
 • Sprawdza się jako preparat pobudzający akcję serca.
 • Przedłuża efekty doznań seksualnych, dobrze działa na potencję.
 • Zwalcza kolki.
 • Likwiduje bóle głowy i bóle zatok.
 • Stymuluje wydzielanie hormonów.
 • Wykazuje silne działanie przeciwwirusowe. Zwalcza wirusa opryszczki i grypy.
 • Działa przeciwgorączkowo i napotnie.
 • Zawiera substancję zwaną partenolidem, która działa silnie przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
 • Wspomaga leczenie artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • Pobudza apetyt i reguluje trawienie.
 • Dodaje energii, wspomaga leczenie depresji, lęku i wyczerpania nerwowego.
 • Skutecznie zwalcza trądzik pospolity, trądzik różowaty, liszaje, czyraki, ropnie, owrzodzenia i zaskórniki.
 • Wspomaga leczenie alergii.
 • Leczy niestrawność, bóle żołądka i biegunki.
 • Efektywnie leczy zapalenie woreczka żółciowego, dróg żółciowych i niektóre schorzenia wątroby

Kilka artykułów:

Wrotycz, poradnikzdrowie.pl, rośliny leczniczeulicaekologiczna.pl.

 

Nawłoć.

Mimoza, rozpoczynająca wiersz Tuwima “Wspomnienie”, to właśnie nawłoć pospolita o żółtych, drobnych kwiatach, która bywa nazywana polską mimozą. Ziele nawłoci ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i ziołolecznictwie.

Nawłoć jest zielem pochodzących z rodziny Astrowatych. Wywodzi się z Euroazji, potem przywędrowała do Ameryki Północnej i stosunkowo niedawno jedna z odmian amerykańskich – nawłoć kanadyjska, powróciła na Stary Kontynent i jak widać – świetnie się zaadaptowała.

Nawłoć jest wykorzystywana przede wszystkim jako środek moczopędny i przy infekcjach dróg moczowych – zwiększa wydzielanie moczu (i tym samym oczyszczanie organizmu) nawet do kilkuset procent.

Zewnętrznie stosuje się nawłoć do okładów na trudno gojące się rany, wykwity skórne, owrzodzenia, a także do płukania w zapaleniach i zakażeniach jamy ustnej oraz gardła.

Oprócz tego nawłoć ma jednak wiele innych, ciekawych właściwości:

 • zawiera rutynę, czyli pomaga przy problemach z nieszczelnymi naczyńkami krwionośnymi
 • stosowana zewnętrznie jest dobrym środkiem wspomagającym gojenie się ran czy siniaków. Odkaża skórę.
 • jest bogata w antyoksydanty
 • działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, można robić z niej płukanki czy okłady
 • działa łagodnie uspokajająco oraz obniża ciśnienie krwi.

Więcej o nawłoci:

lekinatury.pl, fajnyogrod.pl, werandacountry.pl

Nasza uwaga aby nie zbierać roślin rosnących przy drogach i psich parkach!

Udanego spaceru po łąkach i … “na zdrowie”! 🙂

 

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.