„Blask żywota Iwo Rowedera”. Śladami osiemnastowiecznego zakonnika.

Niezwykła postać łącząca historycznie dwie miejscowości Oliwę i Łęgowo. „Blask żywota Iwo Rewedera” to edukacyjny film podążający śladami zakonnika, który żył w XVIII wieku. Świątobliwy cysters był przeorem Oliwskim dzisiejszej Katedry. W zabytkowej „Kaplicy Pięciu Ran” znajduje się inskrypcja upamiętniająca Jego postać.

Ten niezwykły zakonnik większość życia spędził w Łęgowie, gdzie w 2009 roku dzięki staraniom Ks. Proboszcza Grzegorza Rafińskiego odkryto miejsce Jego pochówku. Cysters spoczywa, zgodnie z własnym życzeniem, w krypcie w przedsionku kościoła w Łęgowie pw. Św. Mikołaja, którego jest budowniczym.

 

Zabytkowa budowla skrywa wiele tajemnic. Część z nich udało się ocalić od zapomnienia dzięki książce „Życie dla Boga i dla bliźnich” będącej inspiracją dla pomysłodawców produkcji filmowej.

Przygotowania do realizacji trwały przeszło pół roku. Przeniesienie się do czasów O. Iwa to nie lada wyzwanie. Nie sposób zamknąć całej historii w paru minutach prezentacji. Dziś wiele przedsięwzięć zapoczątkowanych przez cystersów ma kontynuacje współcześnie. W Łęgowskiej świątyni są na to namacalne dowody. W prezbiterium znajduje się cudowny Obraz MB Rokitniańskiej przyświecający idei utworzonego przed dekadą w Łęgowie Sanktuarium Pojednania. Także przepiękne pocysterskie ołtarze, liturgiczne naczynia, księgi oddają duchowość bohatera, którą od 25 lat promuje kustosz miejsca (jednocześnie dr biblista i wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego) ks. Grzegorz Rafiński.

Nad realizacją filmu pracowali profesjonaliści z pełnym zaangażowaniem. Nagrania trwały 2 noce – w niedostępnych dla zwiedzających wnętrzach Oliwskich przemykają się postacie prawdziwych Ojców Cystersów. Na ekranie niebiańska odsłona Kościoła pw. Św. Mikołaja w Łęgowie do którego zwiedzania zachęcamy.

Mottem życiowym Iwo Rowedera były słowa (wzorowane na dewizie św. Benedykta): ”bezczynność jest wrogiem duszy”. Zakonnik ten rzeczywiście przez całe życie unikał bezczynności; starał się zawsze, na każdym etapie swego życia, dobrze wypełniać wszelkie swe obowiązki.  Dlatego Andrzej Podkowicz, autor biografii Iwo Rowedera, zatytułował swą książkę „Uciekając przed bezczynnością”.
Śledząc biografię zakonnika dostrzegamy wyjątkowego człowieka, gruntownie wykształconego i wszechstronnie utalentowanego.  W Bibliotece PAN w Gdańsku zachował się pokaźny zbiór jego wierszy, wiadomo też, że sporządzał rysunki i szkice, według których były wykonywane ozdoby i przedmioty kultu. Co więcej, zanim trafił do Łęgowa, zajmował się między innymi kształceniem braci Poniatowskich, w tym przyszłego króla Polski, Stanisława Augusta. Był budowniczym kościoła św. Mikołaja w Łęgowie. Założył również szkołę parafialną dla mieszkańców wsi Łęgowo i Skowarcz.

Za okazaną pomoc w realizacji film o zakonniku z Łęgowa twórcy składają podziękowania:

Dyrekcji Przedszkola Słoneczna Kraina w Łęgowie, Pracowni Florystycznej Floridius z Łęgowa, firmie Offstage, Genezis film, Grupie Profit, Studiu nagrań Tercja oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego dzieła.

Światełko obecności tytułowego bohatera można odnaleźć w kilku miejscach w Polsce – więcej informacji w podanych w filmie materiałach źródłowych albo na stronie internetowej parafii łęgowskiej www.legowo-sanktuarium.pl

Premiera filmu wkrótce – dla pielgrzymów będzie on dostępny w Domu Pojednania w Łęgowie, gdzie można się posilić i pospacerować na Drodze Pojednania.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.