I.VII – Bieg Charytatywny Przybij Piątkę!

01 lipca 2018r. o godz. 14:00 w Straszynie (koło Pruszcza Gdańskiego) wystartuje Bieg Charytatywny Przybij Piątkę na dystansie 5 km.

Cel imprezy to zwiększenie świadomości na temat pięciu dziecięcych niepełnosprawności:

  1. Autyzm rozpoznajemy przed 3 rokiem życia. Charakterystyczne są m.in. trudności w relacjach międzyludzkich, czy nieumiejętność „zwykłej” zabawy. Dzieciaki mają ponadprzeciętne zdolności, np. matematyczne, techniczne.
  2. Zespołu Aspergera to zaburzenie w spektrum autyzmu. Widoczne jest nietypowa komunikacja z otoczeniem, czy zamiłowanie do porządku. Osoby z tym zaburzeniem zaskakują inteligencją i ciekawymi umiejętnościami, np. zapamiętywaniem dat lub liczb.
  3. Zespołu Downa można zdiagnozować na etapie prenatalnym. Jest zespołem wad, który wpływa m.in. na komunikację, czy sprawność ruchową i występują przy nim choroby współtowarzyszące. Osoby z Zespołem Downa są niezwykle radosne, miłe i pogodne, a ich uczuciowa natura prowokuje do kontaktu.
  4. Niepełnosprawność Intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym i występuje przed 18 rokiem życia. Powoduje trudności w wykonywaniu czynności, które wykonują rówieśnicy. Potencjał osób z niepełnosprawnością intelektualną może wzrastać, osiągając maksimum umiejętności, o ile jest wspierany w odpowiedni sposób.
  5. Niepełnosprawność Ruchowa może dotyczyć całego ciała lub poszczególnych jego części. Jej powody mogą być zarówno wrodzone, jak również wynikać z chorób, wypadków etc. Występują obniżone możliwości motoryczne ciała, które często można minimalizować odpowiednimi zajęciami.

W biegu nie ma znaczenia wynik! Liczy się przede wszystkim pokonanie 5 kilometrów dla 5 niepełnosprawności, jak podkreśla organizator – Integracyjny Punkt Przedszkolny Tuptusie. Popularyzujemy w ten sposób najprostszą i bardzo przyjemną formę czynnego wypoczynku i ruchowej rekreacji – bieganie. Zdrowy wypoczynek i dobra zabawa to filary tego wydarzenia, jednak należy pamiętać o charytatywnym charakterze imprezy. Wspieramy Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci.

Zapisać się można przez link https://elektronicznezapisy.pl/event/2784.html. Aby wystartować, należy stawić się w miejscu startu w dniu Biegu, najpóźniej o godzinie 13:40, ponieważ wtedy rozpoczynamy wspólną rozgrzewkę.

Miejsce startu to górny parking przy Zespole Szkół w Straszynie, ul. Piaskowa 10. Trasa liczy 5 km. Z uwagi na zmienność terenu odradza się poruszania po trasie biegu na urządzeniach typu rolki czy hulajnogi. Trasa biegu zostanie zabezpieczona przez funkcjonariuszami Policji, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, więc można liczyć na bezpieczny przebieg imprezy. Limit ukończenia biegu wynosi 120 minut.

Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Troje kobiet i troje mężczyzn, którzy najszybciej dobiegną na linię mety, otrzyma pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe od firmy Naturalna Medycyna. Po biegu Uczestnicy będą mogli wziąć udział w loterii, gdzie do wylosowania będą usługi lokalnych firm. Te mogą cały czas zgłaszać się do Organizatora i zwiększać pulę nagród.

Program imprezy:
13:00 zbiórka zawodników i odbiór numerów startowych
13:40 wspólna rozgrzewka
14:00 start biegu
14:20 spodziewamy się poznać zwycięzcę Biegu
15:15 wręczenie pucharów
16:00 zamknięcie trasy Biegu
16:01 loteria

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy lubią biegać wraz z bliskimi!  Im nas więcej, tym weselej, a korzystają…Dzieciaki!

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

17.11. 100-lecie Niepodległości – piknik rodzinny

Harmonogram:12:00 Start wydarzenia: do dyspozycji chata traperska z kominkiem oraz ognisko do pieczenia kiełbasek13:00 – 15:00 Atrakcje: strzelnice, spotkanie z husky, jazda quadem, budowa piramidy ze skrzynek – zajęcia alpinistyczne13:00 – 18:00 Część Historyczna: rekrutacja powstańców, szkolenie oddziałów powstańczych, 16:30 – zdobywanie barykady Spotykamy się bez względu na pogodę, w

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – rejestracja dla potrzeb VAT-UE

Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, znaczącej zmianie uległ system rozliczania podatku VAT z podmiotami zagranicznymi.  W tamtym czasie była to rewolucja, do której nie każdy był odpowiednio przygotowany. Przez te kilkanaście lat członkostwa w UE, zostały wypracowane w miarę jednolite przepisy w całej Wspólnocie, które pozwoliły

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.