78. rocznica śmierci polonijnego działacza z Kolbud z czasów Wolnego Miasta Gdańsk

11 stycznia 1940 roku w jednej z pierwszych egzekucji na terenie obozu koncentracyjnego Stutthof zginął Jan Hallman polski działacz i patriota. Warto poznać i przypomnieć tę nieco zapomnianą postać zawiadowcy stacji w Kolbudach.

 

Jan Hallman urodził się 3 czerwca 1890 r. w Różankach pod Wejherowem. W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej, zaś po demobilizacji zamieszkał na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Zatrudnienie znalazł w PKP, pomimo licznych obowiązków zawodowych, potrafił znaleźć czas na aktywność społeczną. Był m.in. mężem zaufania Macierzy Polskiej, członkiem Polskiego Zrzeszenia Pracy, Kolejowego Klubu Sportowego, a także Towarzystwa Byłych Powstańców i Wojaków. Po otrzymaniu we wrześniu 1929 r. służbowego przeniesienia na stację kolejową w Kolbudach, stał się jednym z filarów miejscowych organizacji polonijnych.

Szybko dowiódł, że potrafi być znakomitym organizatorem. W lutym 1934 r. utworzył w Kolbudach filię Związku Polaków. W tym samym czasie objął również prezesurę w Towarzystwie Ludowym w Pręgowie. Kierowane przez niego stowarzyszenia integrowały Polaków zamieszkujących okoliczne wioski i pomagały przetrwać narastający terror nazistów. W programie ich działalności znalazło się organizowanie różnego rodzaju spotkań, akademii z okazji świąt narodowych, amatorskich przedstawień teatralnych, projekcji filmów.

Jan Hallman przygotowywał również wizyty najważniejszych postaci polskiego życia społecznego. Miejscowych Polaków odwiedzali m.in, ks. Bronisław Komorowski, żona Komisarza Generalnego RP Leonia Papee, prezes Związku Polaków Henryk Królikowski – Muszkiet oraz posłowie Antoni Lendzion i Erazm Czarnecki.

Zaufanie jakie zyskał w środowisku mniejszości polskiej zaowocowało zgłoszeniem jego kandydatury w wyborach do parlamentu Wolnego Miasta Gdańska. W przedwyborczych odezwach jego walory podkreślano w sposób niezwykle wyrazisty: “pewny i niestrudzony pracownik na niwie ojczystej, daje gwarancję wykonania tego, co przyrzekł”. W 1932 roku władze polskie nagrodziły Jana Hallmanna Brązowym Krzyżem Zasługi.

Atmosfera strachu narastała także w Kolbudach, gdzie w niedzielę 11 października 1936 roku doszło do następującego incydentu: po zebraniu Związku Polaków, które odbyło w pomieszczeniach dworcowych, bądź restauracji Kahlbuder Hof, grupka uczestników wracała do domów w Babidole. Po dojściu do szosy zostali oni otoczeni przez Niemców, którzy gwizdami i okrzykami próbowali sprowokować bójkę. W tej sytuacji Polacy cofnęli się na dworzec i opowiedzieli zawiadowcy o zajściu. Ten oświetlił rzęsiście stację, co zniechęciło napastników do podchodzenia pod zabudowania. Jednocześnie wezwano na miejsce żandarma z Lublewa, który później odprowadził Polaków do Babidołu.

Aktywność Jana Hallmana nie uszła uwadze hitlerowców. W pierwszych godzinach wojny został zatrzymany i osadzony w tymczasowym areszcie w Pruszczu Gdańskim. Zginął 11 stycznia 1940 roku, a jego szczątki zostały ekshumowane po czterdziestu latach. Wraz z innymi ofiarami tej zbrodni spoczął ostatecznie na cmentarzu na Zaspie.

Warto poznać losy polskiego kolejarza i patrioty Jana Hallmana z terenów Wyżyn Gdańskich i kultywować o nim pamięć.

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
30.12 Koncert Noworoczny ze świąteczną nutą

W tym roku po raz pierwszy w Pruszczu Gdański będzie można wziąć udział w koncercie Noworocznym. Już 30 grudnia o godzinie 15.00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim będzie można usłyszeć Orkiestrę miasta Pruszcz Gdański w kolędowo-sylwestrowym repertuarze.

30.11 Lokalna grupa mocy dla kobiet

Zapraszamy Was 30 listopada, w piątek.
Zaczynamy punktualnie o 19.00 !!
Jak zwykle w sali koncertów na ulicy Kochanowskiego 71 w Pruszczu Gdańskim.

3-7.12 Apteczka w samochodzie – akcja społeczna

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku chciałby poinformować, że w pierwszym tygodniu grudnia, tj. 3-7.12.2018r. będzie realizowana MIKOŁAJKOWA AKCJA – AKCJA APTECZKA W SAMOCHODZIE, polegająca na przekazaniu, pięciuset kierowcom pięciu miast naszego województwa, samochodowych apteczek pierwszej pomocy.

24.11 Podsumowanie projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze Żuławskiej”

Zapraszamy w dniu 24 LISTOPADA 2018 r.o godzinie 16.00 w Domu Podcieniowym w Miłocinie PROGRAM  Podsumowanie projektu i prelekcja pt. „Kultura Żuławska jako źródło inspiracji artystycznej” przeprowadzone przez Aleksandrę Paprot-Wielopolską.  Wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.  Pokaz mody uczestników projektu.  Żuławski

Razem dla lokalnej społeczności – Minigranty IKEA Gdańsk

IKEA Gdańsk szuka organizacji, z którymi nawiąże współpracę przy realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wsparcie w postaci produktów IKEA otrzymają wybrane podmioty prowadzące działania w zakresie poprawy warunków życia lokalnej społeczności. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30.11.2018 roku.

25.11 Koncert: Dwie Premiery 2018

Fundacja WOOD and MOOD zaprasza na koncert Dwie Premiery, koncert prezentuje dwie płyty zespołów pruszczan Mai i Ignacego Wiśniewskich.

10.XI Marsz charytatywny na orientację dla Kacperka

Nadeszła jesień. Sezon imprez sportowych na świeżym powietrzu powoli dobiega końca. Jednak zamiłowanie do zdrowego trybu życia pozostaje żywe jak wspomnienie lata. Sport w połączeniu ze świetną zabawą, to doskonałe czynniki motywujące do stawania na linni startu.

Apteka w budynku pogotowia ratunkowego

Starosta Powiatu Gdańskiego Stefan Skonieczny prowadzi rozmowy z aptekarzami na temat uruchomienia w budynku pogotowia i PCPR przy ulicy Raciborskiego apteki.

4. edycja akcji „Nie jest kolorowo”

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Traugutt.org organizuje akcję „Nie jest kolorowo”, czyli zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z polskich placówek edukacyjnych na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Łotwie.

Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje– Automobilklub Morski– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom– Mercedes Spot Trójmiasto– Garage Styleoraz władze okolicznych miejscowości, aby przy