“Serce dla dzieci” – to koncert charytatywny, w którym wystąpi zespół Kombii specjalnie w temacie pomocy Tomkowi.

Tomek Karpiński z Wiśliny to radosny 11-latek. Na pierwszy rzut oka nie widać, że jego życie tak bardzo różni się od życia innych dzieci. Straszliwy wypadek sprzed siedmiu lat zniekształcił mu nogę. Od tamtej pory Tomek niestrudzenie walczy o powrót do normalności. Teraz będzie go w tym wspierała grupa Kombii. Zespół zaśpiewa dla Tomka swój wielki przebój „Pokolenie” na koncercie charytatywnym „Serce dla Dzieci” transmitowanym w telewizyjnej Jedynce z Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Artyści będą prosić telewidzów o pomoc dla Tomka. Chłopiec potrzebuje 10 tysięcy złotych na rehabilitację, która przygotuje go do operacji wydłużenia nogi. Lider Kombii Grzegorz Skawiński odwiedził 11-latka w Wiślinie i osobiście obiecał mu, że na koncercie zrobi wszystko, aby zebrać niezbędne dla niego fundusze. Przy okazji muzyk zaprzyjaźnił się z Tomkiem i z jego pupilami – psem i kotem.

– Bardzo lubię piosenki pana Grzegorza, ale najbardziej podobały mi się te czarne okulary i to, że rozmawiał ze mną tak zupełnie normalnie – opowiada podekscytowany Tomek.

Życie Tomka zmieniło się, kiedy miał 3,5 roku. Pewnego dnia wymknął się babci z podwórka. Szedł wzdłuż drogi, kiedy dostrzegł nadjeżdżający ciągnik. Przestraszony schował się w wysokich zaroślach na poboczu. Kierowca maszyny, który ciągnął za sobą gigantyczną kosiarkę, nie zauważył chłopca. Doszło do tragedii – kosiarka o mały włos nie urwała dziecku nogi. Od tamtej pory stopa Tomka jest fatalnie zniekształcona, a cała noga o 5 cm krótsza. Tomek bardzo chciałby być jak inni chłopcy. Na razie jednak nie chodzi na lekcje WF, nie biega, o jeździe na rolkach czy nartach może tylko pomarzyć. Nadzieją dla chłopca jest planowana operacja wydłużenia nogi. Jednak do skomplikowanego zabiegu trzeba starannie przygotować mięśnie. Cykl rehabilitacji ma kosztować 10 tysięcy złotych, a to za duża suma dla rodziny Tomka.

Mój syn to mały bohater. Do tej pory przeszedł osiem operacji pod narkozą. Wycięto mu mięsień z uda i wszczepiono go w stopę. Znosił to wszystko bardzo dzielnie, a bywało, że i mnie pocieszał – opowiada ze łzami Monika Karpińska-Mikuczyńska, mama chłopca.

Chciałbym, żeby moja noga wyglądała normalnie i żebym już nie musiał chodzić o kulach – mówi Tomek.
To marzenie być może już wkrótce się spełni.

Tomek jest jednym z dziewięciorga podopiecznych Fundacji Faktu, dla których wspaniali artyści wystąpią na koncercie „Serce dla Dzieci”. Feel zaśpiewa, aby zebrać fundusze na rehabilitację i zabieg fibrotomii dla bliźniaczek Zuzi i Mai Raczkowskich z Gliwic. Zespół Arka Noego będzie prosić o pomoc w zakupie przystawki do wózka dla Antosia Smorawskiego z Kluczewa. Kasia Kowalska pomoże zebrać środki na rehabilitację i rower rehabilitacyjny dla Basi Gogowskiej z Gdańska. Barbara Kurdej-Szatan z mężem Rafałem Szatanem powalczy o rehabilitację dla Zosi Wieloch z Łodzi. Ania Rusowicz zaśpiewa dla Kamili Pasiecznej z Mińska Mazowieckiego, która potrzebuje rehabilitacji. Zespół Enej pomoże zebrać pieniądze na rehabilitację dla Oli Tuczyńskiej z Olsztyna. Antek Smykiewicz wystąpi, żeby wesprzeć terapię dla Wiktoria Górskiego z Radomia.

Partnerem strategicznym koncertu „Serce dla Dzieci” jest PGNiG, sprzedawca prądu i gazu w pakiecie PiG. Patroni medialni to „Fakt”, Fakt24.pl oraz Onet.pl. Fundacja Faktu jest partnerem strategicznym. Organizatorami wydarzenia są Telewizja Polska oraz Ringier Axel Springer Polska, wydawca gazety „Fakt”.

Dwie poprzednie edycje koncertu „Serce dla Dzieci” pozwoliły Fundacji Faktu zebrać ponad 3,5 mln zł, dzięki czemu pomoc medyczna trafiła do 600 bardzo potrzebujących dzieci. Aby dołączyć do zbiórki, można dokonać wpłaty na konto Fundacji Faktu o numerze 44 1240 6292 1111 0010 7095 3236 (Tytuł przelewu: Serce dla Dzieci). Można także wysyłać charytatywne SMS-y o treści SERCE pod numer 73643 (koszt 3,69 zł z VAT).

Przywilejów nie da się oddzielić od powinności. Nie można cieszyć się pozycją największej gazety bez równoczesnego podjęcia wyzwania najbardziej humanitarnego ze wszystkich: skutecznej pomocy osobom bezbronnym i pokrzywdzonym. Dlatego obok gazety „Fakt” w 2010 roku powstała Fundacja Faktu „Serce dla Dzieci”, która za codzienny cel stawia sobie troskę o los dzieci dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością. Dzięki hojności naszych Darczyńców – m.in. odbiorców mediów z grupy Onet RASP – w ciągu roku możemy zmienić los blisko 500 cierpiących maluchów i wprowadzić uśmiech w życie ich rodzin. W 2016 roku opłaciliśmy blisko 10 000 godzin ratującej zdrowie i życie rehabilitacji, dofinansowaliśmy 50 sztuk niezbędnego do funkcjonowania sprzętu rehabilitacyjnego, wsparliśmy 30 usprawniających procedur medycznych oraz zakupiliśmy setki leków i materiałów opatrunkowych.

Tworzymy siłę mediów, dlatego mamy moralny obowiązek czynić dobro.

Dodaj komentarz