29.IX Piknik rajdowy dla Marcelinki

Mamy ogromną przyjemność z organizacji kolejnej imprezy, tym razem nie tylko mającej na celu doskonalenie technik jazdy.
Powodem organizacji pikniku jest mała, a jakże waleczna istota „Marcelina” bo o niej mowa zjednoczyła 4 organizacje
– Automobilklub Morski
– LIVER Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom
– Mercedes Spot Trójmiasto
– Garage Style
oraz władze okolicznych miejscowości, aby przy okazji naszej świetnej zabawy zebrać fundusze na dalsza walkę z chorobą…

Trochę historii
Marcelinka urodziła 10 stycznia 2017 roku. W okresie prenatalnym zdiagnozowano u niej odwrócenie trzewi. Pomimo tej wady Marcelina zaraz po urodzeniu nie okazywała żadnych dodatkowych objawów choroby. Niestety, w drugim miesiącu jej życia po badaniu laparoskopowym stwierdzono u niej wrodzoną atrezje dróg żółciowych, polisplenie, marskość żółciową wątroby oraz cholestazę zewnątrzwatrobową.

Żeby uratować życie naszej córki lekarze wykonali zabieg Kasai polegający na przyłączeniu jelita grubego do wnęki wątrobowej w celu umożliwienia odpływu żółci z wątroby.

Zabieg okazał się skuteczny jedynie w niewielkim stopniu, u Marceliny nadal utrzymywały się bardzo wysokie, niekorzystne parametry wątroby jak i żółtaczka.
Niestety kolejne wizyty w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie pokazały nam coraz gorsze wyniki badań. Poprzez żylaki przełyku, nadal postępującą marskość wątroby, czy też wodobrzusze zostaliśmy wpisani na listę aktywną przeszczepową.
31 października 2017 roku Marcelinka dostała nowe życie. Dawcą wątroby był tata.
Pomimo bardzo ciężkiej choroby Marcelinki rodzice nie tracą nadziei na jej wyzdrowienie i robią wszystko aby zapewnić jej jak najlepszą opiekę. Leczenie Marceliny wymaga regularnego podawania drogich niekiedy nierefundowanych leków oraz immunosupresji. Konieczność zakupienia drogich leków, szczepionek, rehabilitacja oraz wyjazdy do Warszawy szybko wyczerpały nasze skromne oszczędności, dlatego też zwracamy się z prośbą o pomoc w ratowaniu naszej kochanej córki.
Prosimy o pomoc !
Rodzice Marcelinki

Stowarzyszenie udostępnia swoje konto bankowe. Można na nie dokonywać wpłat w złotówkach. Wpłaty są potwierdzane.
Darowizna na rzecz Marceliny Haska
RAIFFEISEN BANK nr konta 
94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

Plan pikniku
Wszystkie osoby wytypowane do przyjazdu swoimi samochodami/pojazdami na teren Auodromu Rusocin proszone są o zrzutkę na rzecz Marcelinki w wysokości 5 zł na bramie wjazdowej, lub więcej (osoby startujące w przejazdach na czas są zwolnione z zrzutki na bramie) do puszki i ustawia się w wyznaczonym miejscu, żeby nie było statycznie mamy w planie zrobić przejazdy z pomiarem czasu, w tym wypadku wpisujemy się na listę, odbędzie się około 5 pętli, za które wrzutka wynosić będzie 30 zł, dla chętnych więcej, w końcu to akt pomocy z naszej strony.
Wszystkich zapraszamy od godziny 10.00-18.00
Chętnych do przejazdów z pomiarem czasu zapraszamy od godziny 9.00 (odprawa, badanie kontrolne, weryfikacja dokumentów)
W trakcie przewidujemy ognisko, plac zabaw dla najmłodszych, pokazy z ratownictwa, punkt informacyjny AK Morski, pełne zaplecze sanitarne, edukacje mieszkańców oraz integracje z nimi.

Podczas festynu odbywac się będzie zbiórka NAKRĘTEK , zatem czas start zbieramy i przywozimy 🙂 

Podsumowując dotychczasowe atrakcje wyróżnić partnerów oraz osoby pomagające i wspierające całe przedsięwzięcie.

Zacznijmy od przedstawicieli władz począwszy od Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, przez Gminę Pruszcz Gdański dochodząc do Sołtysów Żukczyna, Łęgowa i Rusocina, gdzie odbywać będzie się piknik. Bez tych osób i ich zaangażowania impreza z pewnością nie miała by szans zaistnieć.
Z atrakcji które możemy obiecać to przede wszystkim świetna zabawa i pomoc Marcelince, oraz motoryzacyjne atrakcje takie jak
*przejazdy samochodów rajdowych jak i możliwość przejażdżki takim pojazdem na prawym fotelu, tak by poczuć tą adrenalinę jaka ma we krwi załoga podczas startu
*pokaz samochodów klasycznych i zabytkowych które często spotykane na ulicach budzą wspomnienia i niejednokrotnie wzbudzają radość
*pokaz samochodów z grupy z gwiazda na masce… Mercedes Spot Trójmiasto, to bardzo młoda grupa pasjonatów marki Mercedes, rozrastająca się w bardzo szybkim tempie dzięki kreatywności założycieli
*grupa samochodów, której na okolicznych zlotach grupy Vag i nie tylko nikomu nie trzeba przedstawiać gdyż cyklicznie i powtarzalnie zdobywają na nich nagrody dzięki ciężkiej pracy przy swoich pojazdach, mowa tu o „Garage Style”
Kolejna atrakcja będzie strefa dziecięca o której można by pisać bardzo dużo… kredki, farbki, mazaki, zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, rysowanie po asfalcie kredą, konkursy, zabawy i kilka niespodzianek, które zobaczycie na miejscu i na pewno was zaskoczą.
Jak to przy okazji tradycyjnych rajdów samochodowych, tak i na naszym pikniku rajdowym pojawią się ludzie, którzy tym razem zrobią widowisko edukacyjne. Mowa tu o służbach ratownictwa medycznego i drogowego. Osoby te czynią bardzo wiele w swojej codziennej pracy, tak by czy to na publicznych drogach, czy na odcinkach specjalnych ludzie mogli poczuć się bezpiecznie
Spędzając z nami czas będziecie mogli wypić kawę lub herbatę a to wszystko zagryźć ciastem przygotowanym przez wolontariuszy, jak również posilić się, gdyż przez okres całego pikniku będzie wyznaczone miejsce z ogniskiem i kiełbaskami
Kolejnymi atrakcjami będą namioty informacyjne gidze odbywać się będą wykłady z rożnych dziedzin nie tylko związanymi z motoryzacja, ale również z medycyna i ratownictwem.
Kolejna atrakcja dla osób wpłacających darowiznę na konto Marcelinki przelewem, wybierzemy 3 najwyższe jednorazowe wpłaty za które przewidujemy nagrody w postaci *Korekta lakieru
*sprzątanie i pranie wnętrza auta x2
Poza wymieniona lista atrakcji mamy dla was ogromna ilość niespodzianek, których nie będziemy się wahali używać tak aby każdy z gości jak i uczestników wyszedł z uśmiechem na twarzy…

Do zobaczenia na miejscu!!!

EKO STACJA - lokalne i ekologiczne - prawdziwe jedzenie
Zaopatrujemy Pruszczan w certyfikowaną żywność ekologiczną. Dzięki zbiorowym zamówieniom nasze ceny są bezkonkurencyjne, przy zachowaniu bezkompromisowej jakości.
Ekologiczne jabłka 5zł/kg
-Jajka Eko Zielononóżki klasa L 14zł/10szt
-Chleb żytni 100% (zakwas) 0,5kg 5zł
-Czereśnie EKOLOGICZNE 12 zł/KG
ul. Polskich Kolejarzy 13, Pruszcz Gd. (obok PKP)
Zadzwoń tel. 608 539 511
Koncerty na Kochanowskiego – Nowy sezon 2018-2019

Zapraszamy w nowym sezonie Koncertów na Kochanowskiego. Cykl koncertów rozpoczęliśmy recitalem skrzypcowym Adama Suski 18 września 2018. Najbliższe nasze wydarzenie to Spotkanie z gdańską projektantką mody Małgorzatą Wasik – założycielką marki Emwudesign. Wieczór będzie oryginalny także z racji “muzycznego pokazu mody”. P. Małgorzata Wasik jest autorką sukien dla zespołu Les

III Rowerowy Rajd Historyczny – Polacy Wyżyn Gdańskich

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego zorganizowało historyczny rajd rowerowy. Organizatorzy łączą przyjemnie z pożytecznym. Jazdę na rowerze po drogach powiatu gdańskiego i odkrywanie śladów i pamiątek polskości z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

od 26.09: Repertuar Kina na Bursztynowym Szlaku

Już od 26 września 2018, zapraszamy do „Kina na Bursztynowym Szlaku”, które mieści się w budynku Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.Już tego dnia o godzinie 19:30 zaprezentujemy Państwu film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Bilety na ten seans oraz na seanse 27 września będzie można zakupić tylko i wyłącznie

odpady-komunalne-pruszcz-gdanski
W gminie Pruszcz Gdański rozpoczęła się dezynfekcja pojemników

Przez dwa miesiące na terenie gminy Pruszcz Gdański prowadzona będzie jesienna akcja oczyszczania pojemników na odpady. Do końca października zostaną nią objęte wszystkie osiedla oraz nieruchomości jednorodzinne. Akcja jest realizowana dwa razy w roku przez pracowników Altvater Piła.

997 przełącza się na 112

Od 17 września wszystkie jednostki Policji województwa pomorskiego przełączą numer alarmowy 997 na numer 112. Zmiana polega na usprawnieniu procedury zgłoszeniowej, zebraniu kompleksowej informacji oraz przyspieszeniu reakcji Policji na zgłoszenie.

Program Czyste Powietrze. Co musisz wiedzieć? [INFOGRAFIKA]

Ruszył rządowy program “Czyste Powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. W ramach dofinansowania można otrzymać nawet 53 tys. zł.

15.IX Wyspa na ludowo

“Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na
cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski: wykład, warsztaty, muzyka na żywo.

Konkurs “Filmowy przeWODNIK”

Okres wakacji zbliża się ku końcowi. Tegoroczna upalna i słoneczna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych. Pamiętajmy, aby zarówno w rejonach nadmorskich, jak i w okolicach mniejszych zbiorników wodnych, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w szczególności korzystać tylko z wyznaczonych i strzeżonych kąpielisk. Taka forma wypoczynku

4. IX – MINILAB – Wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego.

4 września, godzina 18,  wernisaż wystawy grafik Jakuba Jaszewskiego. Z grafiką czuję się związany od długiego czasu, kiedy to w wieku 8 lat po raz pierwszy dane mi było chwycić do ręki linorytnicze dłuto. Biorąc pod uwagę zróżnicowane podejście do tworzenia, nieustanną ewolucje w poszukiwaniu najtrafniejszych metod kreowania formy oraz

8.IX Narodowe Czytanie Przedwiośnia i koncert pieśni patriotycznych

Zapraszamy na Narodowe Czytanie “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które odbędzie się 8 września 2018 r. o godz.11:00 – 13:00, Al. Ks. Waląga (przy fontannie) w Pruszczu Gdańskim. Spotkaniu towarzyszył będzie koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu Ewy Rzeszotarskiej przy akompaniamencie akordeonisty Grzegorza Borsuka. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.  

Gminne święto plonów.

Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący Rady Gminy Marek Kowalski w niedzielę, 2 września, zapraszają na doroczne święto plonów na terenie ośrodka kultury w Cieplewie. O godz. 12:00 uroczystość rozpocznie się mszą dziękczynną, po której organizatorzy zapraszają na festyn. W programie m.in.: przegląd kapel ludowych oraz kabaretowy „Disco

31.VIII – Monster TRUCK SHOW Pruszcz Gdański.

Najlepsi słowaccy kaskaderzy i ich wielkie maszyny już 31 sierpnia w Pruszczu Gdańskim!
Pokaz to połączenie elementów pirotechnicznych, świetlnych oraz muzycznych w oprawie z najlepszymi kaskaderami ze Słowacji.

Uczysz się albo studiujesz i pobierasz rentę rodzina? Pamiętaj o zaświadczeniu!

Koniec wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć uczniom i studentom jak wypłacana jest renta rodzinna i jakich formalności muszą dopełnić. Bez tego mogą mieć problem z otrzymaniem świadczenia.Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta, rencisty lub osoby, która spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionych członków

1. IX – Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny – Wróblewo

1 września w Gminie Suchy Dąb w miejscowości Wróblewo na placu wiejskim odbędą się Dożynki Gminne – Festiwal Wikliny. Dożynki rozpocznie przemarsz Orkiestry Dętej OSP z Zielonki Pasłęckiej o godz. 11.30. Następnie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi ok.

Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański.

Wciąż trwa Letni Festiwal Muzyczny Gminy Pruszcz Gdański, odbywający się z inicjatywy wójt Magdaleny Kołodziejczak. To już 4 edycja cyklu kameralnych koncertów pod chmurką. W dniach 11-15 czerwca dla mieszkańców Żukczyna, Straszyna, Rotmanki i Goszyna koncertowali już Goorsky Squad, Roy Einar Dreng z Norwegii i Little Trio Grzegorza Kusio. W

Eviva l’arte.

Dzisiejszy, wieczorny koncert kończy niezwykle pracowity, inspirujący, ciekawy  i artystycznie bogaty wakacyjny czas Faktorii Kultury.W kilku słowach chcieliśmy podsumować i podziękować za minione lato z kulturą. Artyści potrafią i chcą nam przekazać różne emocje, swoją energię i sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad jakimś aspektem życia albo po prostu dryfujemy

Uprawa czosnków ozdobnych

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa tworząca fioletowo-różowe kwiatostany, złożone z drobnych pojedynczych kwiatów. Okazałe kule wznoszące się na wysokich łodygach sięgających, w zależności od odmiany, od 50 do 150 cm są bardzo efektowne. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Znakomicie wypełniają lukę w okresie, kiedy inne rośliny