W niedzielę 12 sierpnia o godzinie 20, na Scenie Muzycznej (amfiteatr przy Faktorii) wystąpią Lech Janerka i Motyle.

Lech Janerka – basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor, założyciel kultowego zespołu Klaus Mitffoch. Autor “Konstytucji”, “Jezu jak się cieszę” czy “Strzeż się tych miejsc”,  dla kilku pokoleń słuchaczy pozostaje jednym z najważniejszych głosów polskiej sceny muzycznej. Blisko od trzydziestu lat konsekwentnie funkcjonuje poza mediami i Internetem, rzadko dzieląc się nowym materiałem z publicznością. Czerpiąc równocześnie z reaggae, nowofalowych brzmień, punku i elektroniki, artysta tworzy niepowtarzalne na polskim rynku kompozycje.

Za początek jego kariery uważa się powstanie grupy Klaus Mittfoch. Zatytułowany tak samo album został uznany za najważniejszą polską płytę lat 80., a zespół rozwiązał się niedługo po premierze albumu. Lech Janerka wydał wtedy debiutancki album „Historia podwodna”.

Artysta jest zdobywcą Fryderyka w kategoriach „Płyta alternatywna” i „Autor roku”, a młodsza publiczność może kojarzyć Lecha Janerkę z krążkiem „Plagiaty”, promowanego singlem „Rower”, za który artysta otrzymał kolejne nagrody. Lech Janerka jest również autorem muzyki filmowej – jego kompozycje usłyszeć można m.in. w „Czyż nie dobija się koni?” z 2000 roku.

W niedzielę, okazja by zobaczyć artystę na żywo w Pruszczu Gdańskim!

 

Motyle

Zespół założony w roku 1996 przez Wojciecha Podlackiego oraz Zdzisława Ejsmonta jako autorski projekt muzyczny. Zaczynał w muzycznych klubach trójmiasta, grając muzykę łączącą elementy Jazzu, Latino, Dance i Pop. W latach 90 tych przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Zespół wiele koncertował w trójmieście i Warszawie, został też zauważony przez tzw. krytykę muzyczną, między innymi był laureatem przeglądu młodych zespołów Muzycznej Gospody EB na 1000 – lecie miasta Gdańska. Koncerty odbywały się na Targu Węglowym Gdańsku. Nagrodą główną była sesja nagraniowa w radio Gdańsk, która została zrealizowana ,drugą częścią nagrody miała być promocja zespołu na falach RMF FM , jednak ta część nagrody nigdy nie została zrealizowana przez wyżej wymienioną stacje radiową. Rok 1997 – Motyle zyskiwały coraz większe uznanie, i popularność co zaowocowało koncertem live w radiowej Trójce, w audycji do której, zespół został zaproszony przez Artura Orzecha.

Obecnie po reaktywacji grupa przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty, zespół gra regularne koncerty.

Dodaj komentarz