Sen jest jedną z najważniejszych czynności podczas całego naszego życia. Pozwala organizmowi na regenerację, osiągnięcie spokoju, a jego odpowiednia ilość wpływa w bardzo pozytywny sposób na wszystko, co robimy w ciągu dnia. Miewasz problemy ze snem? Sprawdź, w jaki sposób poprawić jego jakość i dlaczego warto to zrobić.

Ważna rola snu

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jednak w praktyce sen odgrywa niezwykle ważną rolę w procesach funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Wbrew pozorom, nie jest on odpowiedzialny wyłącznie za wypoczynek. W praktyce bowiem podczas snu mają miejsce procesy regeneracyjne obejmujące dosłownie całe ciało.

To właśnie wtedy neurony, znajdujące się w mózgu, ulegają detoksykacji, dzięki czemu poprawie ulega praca wspomnianego narządu, a w szczególności umiejętność kojarzenia faktów, zapamiętywania informacji czy też zdolności interpersonalne. Ale to nie wszystko.

W trakcie snu wzmacnia się system odpornościowych, a także produkowany jest związek chemiczny ATP oraz hormon wzrostu HGH. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za dostarczenie energii, zaś drugi odpowiada za budowę nowych komórek oraz procesy naprawcze obejmujące starsze ze wspomnianych komórek.

Postaw na higienę snu

Skoro wiemy już, czemu sen jest tak ważny, warto dowiedzieć się również, jak poprawić jego jakość. Tym, co należy zrobić w pierwszej kolejności, jest zadbanie o tak zwany rytm dobowy. O co chodzi? Głównie o konieczność udania się na spoczynek zawsze o tej samej lub choćby zbliżonej godzinie.

To oczywiście nie wszystko. Równie ważne jest unikanie dłuższego snu w ciągu dnia, gdyż zbyt długie drzemki są w stanie skutecznie zaburzyć rytm dobowy. Lubisz zajadać się przekąskami przed snem? Niestety, nie jest to wskazana praktyka, gdyż w trakcie snu nasz organizm spowalnia procesy trawienne.

Najlepiej więc, jeśli ostatni posiłek zjemy ok. 2 – 3 godzin przed snem. Z kolei bezpośrednio przed zaśnięciem warto wywietrzyć pokój oraz poświęcić choćby kwadrans na ćwiczenia relaksacyjne. Dzięki nim wyciszysz się i uregulujesz oddech.

Nie zapominaj o akcesoriach

Jeśli sądzisz, że materac na jakim śpisz, nie ma wpływu na jakość snu, to jesteś w dużym błędzie. Jest wręcz przeciwnie. Zwykłe materace, nie są przystosowane do konkretnych potrzeb kupującego i nie będą w stanie ani dopasować się do ciała, ani też usunąć nadmiaru ciepła czy zadbać o redukcję drgań.

Właśnie dlatego warto wybierać artykuły, które będą w stanie sprostać naszym indywidualnym potrzebom. Produktami godnymi polecenia są materace Sealy, stworzone w oparciu o innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz