„Morze, statki, żagle”

„WYSPA SKARBÓW” GDAŃSKIEGO ARCHIPELAGU KULTURY, zaprasza 3 października 2017 (wtorek), o godzinie 18.00, na wernisaż wystawy malarstwa Gabriela Oleszka „Morze, statki, żagle”. 

Gabriel Oleszek

Urodzony w 1948 roku w Wałbrzychu. Prawie całe swoje życie zawodowe spędził na morzu. Opublikował liczne artykuły i opowiadania w prasie wybrzeża i ogólnopolskiej. Jest autorem wielu publikacji fachowych w prasie specjalistycznej. Napisał 39 książek, między innymi: SOS „Bright Star”, Dotknięcie piekła, Kosynierzy z „Daru Pomorza”, Smak winy, Zdążyć na czas, I nie ma na takiego siły, Ostatni Rejs, Rejs do White Blue, Kiedy byłem małym chłopcem, Długa wiosna, Powrót na żądanie. Kosynierzy z „Daru” 50 lat później, Niedobry syn, Kosynierzy z „Daru” znowu razem (praca zbiorowa), Opowieści z morza. Najbliższa jest mu marynistyka jednakże kilka napisanych przez niego książek ma charakter tzw. fikcji politycznej. Jest także członkiem Bałtyckiego Stowarzyszenia Marynistów „Mare Nostrum”.

 

Zachęcony przez kolegów ze stowarzyszenia, a w szczególności przez czołową artystkę tej grupy – Barbarę Wojtanowską zajął się malarstwem olejnym. W swoim dorobku ma już ponad dwieście dwadzieścia obrazów. Zazwyczaj są to obrazy o tematyce marynistycznej. Na wystawę w Galerii „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury przygotował kilka obrazów z motywami tutejszych plaż, które dobrze poznał podczas II pleneru malarskiego na Wyspie Sobieszewskiej „Asymetria Wyspy” (2016).
Kilka innych obrazów to jego ulubiony temat, czyli żaglowce. Niektóre pod żaglami, inne bez żagli. Są też łodzie rybackie. Jako Sopocianin przygotował też kilka obrazów nawiązujących do uroków swojego ukochanego miasta.

Wernisaż: 3.10.2017 (wtorek) godz.18.00
Ekspozycja wystawy: 4.10.2017 – 3.11.2017
od pon.-pt. w godz. 10:00 – 20:00
soboty i niedziele – nieczynne

Wstęp wolny 


Dodaj komentarz