Festiwal wikliny w Steblewie, czyli dożynki w gminie Suchy Dąb

Festiwal Wikliny to organizowana po raz pierwszy w gminie Suchy Dąb impreza markowa polegająca na promocji produktu lokalnego jakim jest wiklina. Jest ona uprawiana na terenie Steblewo od wielu lat i pokoleń, a jej zbiory są zawsze wielkim wydarzeniem.  W tym roku połączono je z gminnymi dożynkami organizując Festiwal Wikliny. Podczas spotkania odbyły się warsztaty i pokazy wikliniarskie i wyplatania, turniej żuławski, konkurs kulinarny, wieczorny koncert na żywo, poczęstunek potraw regionalnych, atrakcje dla dzieci itp.

Organizatorzy postarali się, aby ukazać jakie wielkie znaczenie i walory mają wyroby z wikliny. Są ekologiczne, niepowtarzalne a także wykonane z surowca pozyskiwanego z terenu Żuław Gdańskich.

Oprócz strawy dla ducha była również i dla ciała, którą zakończyła zabawa taneczna pt. „Zakończenie wakacji”. Na scenie obok ruin zabytkowego kościoła w Steblewie wystąpili Cristo Dance, Power Boy i DJ Naru.  Spotkanie zakończył pokaz sztucznych ogni.

 Dziękuję za pracę wszystkim rolnikom, a także organizatorom dożynek w Steblewie i zapraszam na kolejne spotkane za rok – podsumowała Barbara Kamińska wójt gminy Suchy Dąb.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Bogdan Borusewicz wicemarszałek Senatu RP,

Małgorzata Chmiel posłanka na Sejm RP, Stefan Skonieczny starosta Powiatu Gdańskiego,

Ireneusz Lech Radny Rady Powiatu Gdańskiego, wójtowie, radni, sołtysi i goście z terenu powiatu gdańskiego.

 

Więcej na:

http://gdansk.tvp.pl/33749199/festiwal-wikliny-w-gminie-suchy-dab

http://www.polnocna.tv/vid/16556-gmina-suchy-dab-festiwal-wikliny-w-steblewie


Dodaj komentarz