15-24 XI Bezpłatne badania w mammobusach w Twojej okolicy

W listopadzie odbędą się badania mammograficzne w mammobusach, na które można zapisać się bezpłatnie przy wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 58 666 24 44 lub na 

http://www.mammo.pl/formularz.

Niespełna  40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

 

Badanie jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia ( lub co 12 miesięcy, jeżeli w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

 

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

 

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.


Badania odbędą się kolejno;

Pszczółki –  15 listopada przy Ośrodku Zdrowia, ul. Sportowa 1B

 Trąbki Wielkie –  16 listopada przy Ochotniczej Straży Pożarnej,  ul. Sportowa 17b

 Kolbudy –  17 listopada przy Urzędzie Gminy, ul. Staromłyńska 1 

 Cedry Wielkie –  22 listopada przy Urzędzie Gminy, ul. Płażyńskiego 16

 Pruszcz Gdański –  23,24 listopada przy Urzędzie Miejskim, ul. Grunwaldzka 20

 

 

 


Dodaj komentarz