Bezpłatna mammografia

Profilaktycznie wykonaj badanie piersi – mammografię. Mammografia jest skuteczna, wykrywa raka już w pierwszej fazie rozwoju.

Bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie).

Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Czym jest badanie mammograficzne?

Badanie jest rentgenowskim badaniem piersi, które wykrywa raka piersi już we wczesnej fazie rozwoju. Badanie jest nieinwazyjne i nie należy się go obawiać. Trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Ilość promieni wykorzystanych do jednego badania jest równowarte wiązce promieni koniecznych do prześwietlenia zęba. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Jak przebiega badanie mammograficzne?

Badanie nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Zaleca się jednak, aby tego dnia nie używać żadnych dezodorantów, talków czy antyperspirantów. Dobrze tez jest przyjść w dwuczęściowym ubraniu, bo konieczne będzie rozebranie się do pasa. Pierś układana jest na plastikowej podstawce, dociskana z góry i z boku po to, żeby uzyskać dwa obrazy. Ucisk trwa tylko kilka sekund i jest bezbolesny.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

Pruszcz Gdański – 3, 4, 5 i 6 lipca przy Urzędzie Miejskim, ul. Grunwaldzka 20

Straszyn – 12 lipca przy Domu Parafialnym

Wiślinka – 13 lipca przy Szkole Podstawowej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 


Dodaj komentarz