Na osiedlu w Pruszczu Gdańskim urodziło się kilka kociaków, które potrzebują domów. Wymagają jeszcze około dwóch tygodni aby dojrzeć do adopcji. Pojawiające się na osiedlu lisy zagrażają ich bezpieczeństwu. Maluszki są oswojone a mama kociąt, jak tylko odchowa miot, zostanie wysterylizowana.

Kontakt w sprawie adopcji: Weronika, tel. 513 332 386.  Zapraszamy również na FB:  facebook.com/events/1034867993314954/?active_tab=about

Koty to niezwykle miłe i sympatyczne zwierzęta. Jednakże jak każde zwierzę domowe  potrzebują kochających ale też odpowiedzialnych opiekunów, którzy będą w stanie im zapewnić dobrą opiekę przez całe życie, które może trwać nawet 20 lat.

Adoptując kota należy pamiętać, że:
– to istota  czująca i emocjonalna, wymagająca dobrej opieki domowej, a w razie potrzeby także weterynaryjnej;
– nawet koty niewychodzące trzeba regularnie odrobaczać i szczepić, gdyż większość groźnych pasożytów i chorób można im przynieść na butach;
– przy młodych kotach trzeba bardzo uważać na otwarte okna i balkony, a najlepiej je odpowiednio zabezpieczyć;
– koty domowe żyją około 20 lat;
– ze względu na powyższe – decyzja o adopcji musi być przemyślana i odpowiedzialna.

Oprócz obowiązków związanych z posiadaniem kota warto wiedzieć, że koty to niezwykłe a zarazem sympatyczne zwierzęta domowe, które posiadają wiele zalet. Przysparzają swoim właścicielom wiele radości i są miłym towarzystwem, które niewątpliwie wzbogaca życie. Słuchanie ich mruczenia i głaskanie niezwykle miękkiego futerka jest jedną z najbardziej relaksujących czynności.

Skłonność do chadzania własnymi drogami, czyni kota idealnym zwierzęciem domowym dla ludzi, którzy dużo czasu spędzają poza domem. Ze względu na swoją specyficzną naturę, koty nie wymagają wychodzenia z nimi na spacer. Bardzo chętnie robią to samotnie.

Niewątpliwie ich zaletą jest bardzo szybkie opanowanie „kociej toalety”. W bardzo krótkim czasie koty uczą się, do czego służy ten niewielki pojemnik ze żwirkiem. Używają kuwety w sposób naturalny i nie musimy się martwić, że wrócimy do domu zbyt późno i będziemy zmuszeni coś po kotku posprzątać. Nasze zadanie ogranicza się do usuwania nieczystości, dokładnego mycia kuwety i cyklicznej wymiany żwirku.

Kot to także łowca. Nawet zwykły dachowiec jest śmiertelnym zagrożeniem dla wszystkich gryzoni a także większych i mniejszych owadów, często uprzykrzających nam życie. W obecności takiego obrońcy możemy czuć się bezpiecznie.

Kocia natura jest też senna. Można powiedzieć, że kot uosabia powolny styl życia połączony z pełną uważnością i skupieniem. Kot spędza kilkanaście godzin na dobę śpiąc. Pozostały czas spędza na wylegiwaniu się. Tylko niewielki odsetek z tego czasu to prawdziwa aktywność. Myślę, że w to ogromna zaleta tych zwierząt. Niewątpliwie można szybko uzależnić się od wspólnych leniwych popołudni na kanapie.  Dojrzałe koty żyją naszym rytmem, śpią kiedy są same w domu, uaktywniają się gdy jesteśmy obecni, więc radość z bycia razem jest ogromna.

Jeżeli chodzi o najmłodszych domowników koty bardzo łatwo się do nich przywiązują. Jednakże trzeba pamiętać, że kota (podobnie jak i innych zwierząt), nie można traktować jak zabawki. Respektując tę zasadę niewątpliwie uda się zbudować relacje opartą na wzajemnym zaufaniu i radości z przebywania ze sobą, ucząc obie strony wrażliwości i empatii.

Oczywiście każdy kot ma inny charakter, inne nawyki. Niektóre wymagają ciągłej uwagi, drugie wolą przyjacielski dystans, inne natomiast ledwie nas tolerują, ale pozwalają się rozpieszczać i chętnie wchodzą na kolana bądź domagają się pieszczot.

Niezaprzeczalnie miłość i towarzystwo kota są bezcenne. Ten „związek” przynosi obopólne korzyści zarówno kotom jak i właścicielom. Dodatkowo obserwowanie kota może stać się niezwykłym doświadczeniem. Zwierzęta te obdarzone naturalną gracją, urzekają wdziękiem, spokojem i tajemniczością. Fizyczny kontakt z tym niezwykłym zwierzęciem (głaskanie, przytulanie) stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin, pobudza układ odpornościowy i odpręża. Niewątpliwie jego natura wspaniale uczy doświadczać otoczenie, skłania ku cierpliwości i samokontroli. Koty są niesamowitymi i tajemniczymi zwierzętami, towarzyszącymi człowiekowi od zarania dziejów. Przebywanie z nimi i obserwacja ich sposobu bycia może być niezwykle inspirująca.

Dodaj komentarz