Obchody Dnia Serduszka na Pruszcz.com! Już dzisiaj możesz zostać świętym Walentym i zamieścić życzenia dla swego ukochanego na naszym portalu!

WALENTYNKI – HISTORIA CZY LEGENDA?

Odtworzenie historii święta przypomina poszukiwanie prawdy w powieści detektywistycznej. Wiele wersji, wątków, motywów niekoniecznie podających prawdę historyczną. Może każdy powinien wybrać legendę dla siebie?

 • HIPOTEZA PIERWSZA. Rzymianie obchodzili Luperkalia, staroitalskie Święto Wiosny, przypadające na 14-15 lutego, podczas których oddawano cześć Faunowi (odpowiednik rzymskiego Pana, półczłowieka, półkozła i Luperkusa – wilczego boga) uważanego za boga płodności, budzącej się do życia przyrody, nowych sił witalnych oraz Junonie, bogini kobiet i małżeństwa. W ofierze bogom składano kozła. Postacie Erosa – Amora (Kupidyna) zaczerpnięte z greckiej i rzymskiej mitologii to współczesne wizualizacje święta.


  Wizerunek Fauna

 • HIPOTEZA DRUGA jest ściśle związana z osobą Walentego, patrona nazwy. Ten orędownik miłości sprzeciwił się woli ówczesnego cesarza rzymskiego Klaudiusza II, który zabraniał wstępowania w związki małżeńskie swoim żołnierzom, by ci żyli wyłącznie dla walki. Walenty potajemnie udzielając ślubów zakochanym został stracony dokładnie 14 lutego. Już w 496 roku papież Geliasius uznał go za świętego.


  „Jedno serce i jeden duch”

 • HIPOTEZA TRZECIA gloryfikuje Walentego jako genialnego lekarza, który wtrącony do więzienia zakochał się w niewidomej córce strażnika i ją uzdrowił. Tuż przed straceniem napisał list do ukochanej podpisany: „Od Twojego Walentego”. Stąd ówczesna tradycja wysyłania miłosnych kartek. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Stąd też wziął swój rodowód patronat Walentego nad ciężko chorymi, szczególnie chorymi psychicznie i epileptykami.


  Św. Walenty – patron chorych

 • HIPOTEZA CZWARTA przedstawia Walentego jako męczennika chrześcijańskiego, biskupa Terni, który asystował pojmanym chrześcijanom podczas egzekucji, wkrótce sam stracony. Dlatego dziś obchodzony jest chrześcijański kult świętego i uznaje się jego relikwie za święte.


  Relikwie św. Walentego w kościele w Chełmnie

WALENTYNKOWE TRADYCJE SŁOWIAŃSKIE

Zachodnioeuropejska tradycja walentynek ma swój odpowiednik we wschodnioeuropejskich, słowiańskich kultach płodności i urodzaju, jak Welesowy Tydzień, związany z obchodami ku czci boga urodzaju Welesa, odpowiednika rzymskiego Fauna, obchodzony w Bułgarii Dzień Świętego Tryfona, bożka wina i płodności, czy kresowe Kaziuki celebrowane 4 marca, gdy to kawalerowie wyznawali miłość swym wybrankom, popularne w Polsce jeszcze w okresie międzywojnia.

Słowiańskim odpowiednikiem walentynek jest noc przesilenia letniego z 21 na 22 czerwca zwana Nocą Kupały, wigilią św. Jana, noc świętojańską, Sobótką, czy obchodzoną na Warmii i Mazurach palinocką – święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Kult ten nie ma jednak nic wspólnego z zachodnioeuropejskimi walentynkami.


Noc Kupały

WALENTYNKI PO POLSKU

To „młode” święto do polski trafiło z tradycji francuskich, niemieckich i anglosaskich w latach 90-tych ubiegłego wieku. Odtąd stałym elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie ozdobnych karteczek, najczęściej w kolorze czerwonym i w kształcie serca, opatrzonych wierszykiem czy miłosnym wyznaniem lub osobistych upominków wyrażających uczucia do drugiej połówki.


Czerwone serce – symbol walentynek

ANTYWALENTYNKI – WALENTYNKOWI HEJTERZY

W okolicach 14 lutego nasila się szczególnie modna w sieci krytyka Walentynek, w której jednoczą się reprezentanci różnych frontów:  single i „związkowcy”, kobiety i mężczyźni, katolicy i innowiercy, choć  święto cieszy się niesłabnącą popularnością, na której zarabiają producenci tandetnych gadżetów i właściciele restauracji. Oprócz zbyt komercyjnego i konsumpcyjnego wymiaru święta pojawiają się zarzuty o jego antypolskim i niesłowiańskim charakterze, amerykanizacji, niedostrzeganiu historycznego czy religijnego aspektu święta, piętnowaniu życia w pojedynkę (obchodzony 15 lutego Dzień Singla). Zapewne zarzuty można mnożyć, ale czy nie lepiej… pokochać?


Walentynkowy kicz

W CO SIĘ BAWIĆ? KOMERCJA KONTRA: KOCHAJMY SIĘ!

To jak spędzimy 14 lutego zależy od nas i naszej inwencji. Może być komercyjnie, więc kartki, kwiatki, czekoladki, kolacyjki, osobisty gadżet w postaci bielizny czy błyskotki odpowiadającej zawartości  portfela darczyńcy, a nawet walentynkowy wyjazd. Ofert nie brakuje.

Może być tylko miło, ciepło i przytulnie. Warto w ten zimowy dzień przytulić się, ucałować, dopieścić nie tylko wybranka naszego serca, ale też członka rodziny (rodzic, dziecko, rodzeństwo), ukochanego pupila, wreszcie samego siebie np. gorącą kąpielą w pachnącej pianie. Mickiewiczowskie  „Kochajmy się!” jako sprawdzona recepta na szczęście jest, zawsze trendy, miłe i po prostu urocze.

WALNETYNKI W PRUSZCZU

Powiedzmy otwarcie: Walentynki nie mają długiej i barwnej tradycji w Pruszczu, jednak zdarzyła się świąteczna inicjatywa rok temu o nazwie, ekowalentynki, zorganizowana w Katolickich Szkołach Niepublicznych, podczas której zbierano drobne elektroodpady, np. zużyte baterie, nagradzając darczyńców słodką niespodzianką.

Stwórzmy naszą pruszczańską tradycję! Na stronie Pruszcz.com już dziś ogłaszamy uroczyste rozpoczęcie obchodów DNIA SERDUSZKA i liczymy na Waszą inicjatywę. Ciekawy wierszyk, może proza, piękne zdjęcie, miły filmik z dedykacją lub bez skrupulatnie zamieścimy na stronie!
Komentarze czas zacząć

Dodaj komentarz