Relacja z wyjazdu na Sycylię uczestników projektu: Północ/Południe: Jedno Morze.

10 osobowa grupa dzieci w wieku 9-10 lat z terenu Gminy Cedry Wielkie wzięła udział w projekcie: Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare) w ramach, którego w dniach 03-14.09.2017 r. przebywała we Włoszech na Sycylii – Marina Di Ragusa.

Dzieci z terenu naszej gminy i 10 dzieci z gminy Ragusa uczestniczyły wspólnie w całodziennych zajęciach żeglarskich, animacyjnych, kulturowych, językowych i sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej zarówno polskiej jak i włoskiej. Pobyt na Sycylii uczestników wyjazdu zagranicznego, mimo intensywności działań żeglarskich i szerokiego wachlarza atrakcji mijał w bezpiecznej i miłej atmosferze.

Grupa dzieci jak i opiekunów bardzo szybko się zintegrowała co pozwoliło opracować szczegółowy plan działań na wszystkie dni pobytu. Współpraca pomiędzy polskimi i włoskimi dziećmi zarówno na płaszczyźnie zajęć sportowych jak i w czasie wolnym sprzyjała na pokonywaniu przez nich barier językowych i kulturowych, a co najważniejsze dostarczała uczestnikom doznań emocjonalnych.

Po 11 dniach pobytu przyszedł czas na pożegnanie, które było bardzo trudne, ponieważ zawiązały się prawdziwe przyjaźnie między dziećmi i żal było się rozstawać. Uściskom oraz łzom nie było końca, mimo wszystko dzieci wróciły opalone, szczęśliwe i zadowolone do Polski.

Wizyta polskich dzieci również miała znaczący oddźwięk w prasie sycylijskiej, która w dniu 13 września 2017 r. na łamach LA SICILIA opublikowała artykuł wraz ze zdjęciem nt. projektu i podjętych działań w zakresie jego realizacji, a także prężnej współpracy pomiędzy regionami.

 


Dodaj komentarz