Oszczędność i bezpieczeństwo dla szkolnych pracowni komputerowych. Ciekawa alternatywa w miejsce oprogramowań komercyjnych. 

Duża ilość szkolnych pracowni komputerowych powstawała w latach 2006-2009, dzięki funduszom pozyskanym z licznych projektów unijnych. Wyposażone są one w komercyjne oprogramowanie, którego wsparcie techniczne dobiegło końca lub będzie się kończyło w najbliższym czasie. Dostosowanie tego typu oprogramowania do aktualnych standardów rynkowych i jego utrzymywanie na tym poziomie wiąże się z dużym nakładem finansowym związanym z wymianą komputerów, na które szkoły nie mogą sobie pozwolić.

W dzisiejszym świecie systemy operacyjne wraz z oprogramowaniem starają się być mądrzejsze od użytkownika, wielokrotnie sugerując mu co ma robić podając na tacy gotowe rozwiązania, zwalniając użytkownika z myślenia. W pewnych przypadkach jest to potrzebne, jednak w procesie edukacyjnym powinniśmy kształtować młode pokolenie, uczyć samodzielnego myślenia, rozwiązywania problemów a nie podawać wszystko na tacy. Postępująca ekspansja smartfonów, tabletów, pisma obrazkowego (emoji), powoduje wtórny analfabetyzm i rozwój palca wskazującego do klikania po ekranie.

Moim celem nie jest nakłonienie do zaprzestania użytkowania komercyjnych systemów operacyjnych, płatnych aplikacji ale pokazanie alternatywy. Przekazanie szkołom, dyrektorom, nauczycielom wiedzy o dostępnym narzędziu jakim jest alternatywne oprogramowanie.

Po ponad pół roku od wizyty Pani Minister Anny Streżyńskiej w Zespole Szkół w Suchym Dębie został przygotowany zupełnie darmowy, oparty na otwartej licencji, system operacyjny (na bazie Linuxa), dostosowany do używania właściwie w każdym miejscu. Jest wyposażony we wszystko co jest potrzebne – gry i programy edukacyjne, pakiet biurowy, programy graficzne, środowiska programistyczne, oprogramowanie obsługi robotów oraz „emulator” Windowsa – czyli zbiór bibliotek, dzięki któremu można uruchamiać aplikacje dla tego systemu – przydatne w edukacji wczesnoszkolnej, gdzie uczniowie pracują na CD dostarczonych z książkami do informatyki. System ten jest bezpieczny, rozwijany przez ludzi na całym świecie.

Dotychczas w Suchym Dębie zrewitalizowano 19 komputerów w pracowni szkolnej. Uczniowie i nauczyciele testują dostarczone rozwiązanie.

Może inni dyrektorzy wezmą przykład – oszczędności i bezpieczeństwo!

Dodaj komentarz