Przydrożne kapliczki i krzyże to powszechny widok polskiego krajobrazu. Są stałym elementem polskich wsi i miasteczek. Powstał nawet specjalny projekt pod hasłem „Ocalić Narodową Spuściznę”. Przedstawia polskie kapliczki i polega na fotograficzno-etnograficznej dokumentacji ich widoków. ( mapakapliczek.pl stan na 13.08.2017 roku).

Jednym z obiektów jest kapliczka w Pszczółkach. Przedstawia cementową figurę Matki Boskiej Królowej Polski, ustawiona została na granitowym podeście.  Składa się z trzech kondygnacji. Na pierwszej z nich widoczny jest napis: „W hołdzie Królowej Korony Polskiej za odzyskane ziemie z prośbą by ojczyźnie naszej błogosławiła 1939-1945”. Na drugim bloku znajduje się cementowa płaskorzeźba orła białego w złotej koronie. Trzeci granitowy blok podtrzymuje całą konstrukcję. Pod figurą nie odbywają się nabożeństwa. 15 sierpnia kiedy przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej, figurka w Pszczółkach jak i tysiące podobnych kapliczek są przyozdabiane darami Ziemi w postaci warzyw, ziół i kwiatów.

W codziennej gonitwie warto przystanąć na chwilę przy przydrożnych kapliczkach na moment zadumy i refleksji oraz podziwiać te budowle naszego krajobrazu.

„są w nich pragnienia najzwyklejsze
i śpiew drżących rąk
w modlitwie…”

Dodaj komentarz