Żuławska Kolej Dojazdowa to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w województwie pomorskim, a przy okazji alternatywny środek transportu na Prawy Brzeg Wisły, do Jantaru, Stegny, Sztutowa i Nowego Dworu Gdańskiego. Żuławska Kolej kursuje w długie majowe weekendy, a od 25 czerwca do 3 września – codziennie.

Podróżni, którzy chcą wybrać się na wycieczkę mogą wybrać dwie trasy: z Nowego Dworu Gdańskiego w kierunku morza – do Stegny, oraz drugą – wzdłuż Zatoki Gdańskiej – ze Sztutowa przez Stegnę, Jantar, Mikoszewo do prawego brzegu Wisły. Mamy więc do wyboru trasę przez sosnowe nadmorskie lasy bądź żuławskie pola i łąki.

Odbudowę linii kolejowej, zamkniętej w 1996 roku, zainicjowało w roku 2000 Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ) wspólnie ze starostwem powiatowym w Nowym Dworze oraz gminami Nowy Dwór Gdański, Stegna i Sztutowo. Od tego czasu nosi ona nazwę Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Rok później starostwo przekazało PTMKŻ w bezpłatne użytkowanie część, a w 2003 całość dzierżawionej od PKP linii kolejowej oraz tabor będący jego własnością. Wspólnym wysiłkiem i sporymi nakładami finansowymi udało się wznowić kursowanie kolejki. 15 sierpnia 2002 zorganizowano dla turystów i mieszkańców okolic pierwszy przejazd pociągiem. 21 czerwca 2003 uruchomiono planowe połączenia z Nowego Dworu do Prawego Brzegu Wisły i Sztutowa.

Dobrze się stało, że po wielu trudach i usilnych staraniach udało się przywrócić kursowanie kolejki.

Na trasie wąskotorówką mijamy wiele żuławskich atrakcji – m.in. muzeum w Sztutowie, dom podcieniowego w Żelichowie Cyganku, zabytkowy kościół w Stegnie. Jednym z ciekawszych punktów trasy, na linii: Stegna – Nowy Dwór Gdański, jest most obrotowy w Rybinie nad rzeką Szkarpawą z 1906 r.  Most jest otwarty dla ruchu wodnego, natomiast zamykany na czas przejazdu pociągu. Należy dodać, że most, jak za dawnych czasów otwierany i zamykany jest ręcznie.

Korzystając z oferty Żuławskiej Kolei Dojazdowej można dojechać do wału przeciwpowodziowego i przespacerować się do ujścia Wisły. Chcąc odbyć taki niezwykły spacer, najlepiej skorzystać z pociągów relacji Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły (stacja końcowa przy samym wale przeciwpowodziowym) lub Nowy Dwór Gdański – Prawy Brzeg Wisły. Na naniesionych przez prądy rzeki, zakumulowanych na jej ujściu piaszczystych łachach gniazdują w sezonie letnim tysiące ptaków, a ostatnio te miejsca upodobała sobie foka szara, która niedawno powróciła do Bałtyku. W minionych latach zaobserwowano prawie sto fok odpoczywających na piaszczystej, tymczasowej wysepce.

Może warto zatrzymać auto i udać się w klimatyczną podróż pociągiem wąskotorowym z prędkością 25 km na godzinę – do Nowego Dworu Gdańskiego lub na mierzeję do Stegny Gdańskiej, Prawego Brzegu Wisły lub Sztutowa.

Rozkład jazdy, ceny biletow: www.kolejzulawska.pl

 Opracowanie na podstawie danych ze strony kolejzulawska.pl 

 

 

Dodaj komentarz