Staraniem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ukazał się kolejny, dziesiąty już zeszyt „Tek Kociewskich”.

W roczniku znaleźć można materiały, które przybliżają dzieje ziemi pomorskiej Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub czy Żuław. Są również teksty które powinien zainteresować miłośników historii powiatu gdańskiego. To artykuły Aleksandry Paprot pt. „Co o Żuławach każdy wiedzieć powinien?”. Czy Tomasza Jagielskiego, na co dzień nauczyciela w Zespole Szkół w Suchym Dębie, który zaprezentował „Opowieści historyka z żuławskiej krainy”. Autor przedstawił dzieje domu podcieniowego w Koszwałach, który znalazł się na gdańskim banknocie oraz opisał pobyt polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego w Kiezmarku.

– Dzieje wsi położonej nad Wisłą Kiezmark przez pobyt polskiego króla znalazły się w wirze europejskiej historii. Jednocześnie dodaje, że materiał w „Tekach Kociewskich” stanowi fragment monografii osady Leszkowy, która być może niedługo ujrzy światło dzienne – powiedział autor.

Jerzy Kornacki w tekście „Daniel Ernst Jabloński – teolog i naukowiec rodem z Mokrego Dworu” przypomina życie i działalność tej mało znanej postaci związanej z Żuławami Gdańskimi.

Dziesiąty zeszyt „Tek Kociewskich”, podobnie jak wcześniejsze, dostępny jest w internecie na stronie Skarbnicy Kociewskiej lub oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie ;

https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_2016_z._10

Jednocześnie zapraszamy w najbliższy piątek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 6 na godzinę 18.00. Odbędzie się prezentacja nowego numeru „Tek Kociewskich”, a każdy przybyły czytelnik otrzyma bezpłatny egzemplarz.

 

Dodaj komentarz