Nasz czytelnik, Pan Jan Sabała, zdaje relację ze swojej rowerowej wyprawy Szlakiem Kłodawskim. Informacje wzbogacone są fotografiami oraz mapkami wykonanymi przez autora tekstu.

Aktualnie jest oznakowywany nowy rowerowy SZLAK KŁODAWSKI, z Pruszcza do zamku krzyżackiego z XIV wieku w Grabinach – Zameczku. Jego długość to ok. 14 km, kolor zielony. Początek jest na skrzyżowaniu ul. Skalskiego i Powstańców W-wy naprzeciwko Biedronki. Dalej Komarowo, Cieplewo i po wale rzeki Kłodawy jedziemy do jej ujścia do Motławy, by za chwilę dotrzeć do pobliskiego zamku i młyna. Potem można pojechać dalej innymi szlakami lub od razu wrócić (patrz mapki 1,2,3).

Obecnie Kłodawa bezpośrednio wpada do Motławy i nie zasila fosy zamku i młyna. Taką funkcję zaczęła pełnić w 1406 roku, kiedy to Krzyżacy zbudowali wspomniane budowle. Wody Kłodawy przeprowadzono wówczas ponad Motławą – akweduktem i dopiero za młynem wpadały do Motławy. Jeżeli młyn nie pracował, obsługa mogła za pomocą zastawek zamknąć akwedukt i skierować wody Kłodawy od razu do Motławy (tak jak obecnie). Akwedukt funkcjonował do początku XX wieku. Potem wody Kłodawy były (do 2002 r) przeprowadzone pod dnem Motławy syfonem na drugą stronę i odkrytym kanałem (foluszem) w rejon zamku i młyna. Młyn pracuje do dzisiaj, ale oczywiście już nie jest napędzany turbiną wodną.

Może zabrzmi to nieskromnie, ale to ja zgłosiłem ten projekt w PTTK Gdańsk, w naszym Urzędzie, Starostwie i Pani Wójt Gminy Suchy Dąb. Wszyscy wyrazili poparcie i zaakceptowali nazwę. Starostwo w Pruszczu Gd. „poszło dalej”, bo sfinansowało i koordynowało poczynania w trzech gminach, przez które przebiega szlak.

Wiele kilometrów ścieżek rowerowych w samym mieście (patrz mapka), niedawno (01 październik) oddany rowerzystom Szlak Kaszubsko – Żuławski ( Przywidz – Sobieszewo) i podpisana umowa na oznakowanie nowego Szlaku Kłodawskiego powodują, że Pruszcz Gd. staje się liderem w tej dziedzinie w naszym regionie. I nie jest to tylko moja ocena. Duża grupa rowerzystów z okolicy Kościerzyny biorących udział 1-go października w pierwszym rajdzie z Przywidza była wręcz zachwycona przejazdem przez Nasze Miasto. Jestem przekonany, że to nie jest ich ostatnia wyprawa do Pruszcza.
P.S. Ślad GPS powstającego szlaku już wkrótce


Znakowanie SZLAKU KŁODAWSKIEGO (zielony)

Pruszcz Gd. – Komarowo – Cieplewo – zamek krzyżacki w Grabinach – Zameczku.

Stanisław Ebertowski – Szef Sekcji Znakowania Szlaków Rowerowych przy Pomorskiej Komisji Turystyki Kolarskiej w PTTK O.R. Gdańsk zaczął znakować ten szlak. Znaki malowane są głównie na drzewach, słupach energetycznych i na słupkach drogowych. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to trzeba słupki metalowe dodatkowo dostawić (zabetonować) i na nich dopiero mocować znaki. Na początku i na końcu szlaku jest odpowiedni znak. Na białym tle, czarny rower i w tym przypadku zielone koło.

 

Dodaj komentarz