Osądzać – można fakty i wydarzenia-  a nie ludzi… Cennych spostrzeżeń ks. Adama można było wysłuchać podczas spotkania w ubiegły czwartek w CKiS w Pruszczu Gdańskim.

W czwartkowy wieczór Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim na zaproszenie m.in. Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedził ks. Adam Boniecki. Na spotkanie ze znanym z mediów kapłanem, byłym redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, przybyły tłumy gości. Podczas spotkania, prowadzonego przez byłą radną miejską Pruszcza Gd., Dobrawę Morzyńską, rozmawiano m.in. o miłosierdziu.

Rok miłosierdzia: co oznacza, co nam dał? – to ważne pytanie. Przede wszystkim ,,ćwiczy” miłosierdzie dla osób trudnych , ale też trzeba się przy tym zastanowić nad tym, czymże byłby świat bez miłosierdzia? Byłby beznadziejny, taki jak ,,kopia świata” faryzeuszy. Pierwsza zasada to nie osądzaj – mówił Boniecki.
Osądzać można fakty, wydarzenia, nie ludzi. Niestety my (Polacy), lubimy wydawać opinie na tematy, o których często nie mamy pojęcia. Tymczasem świat nie jest czarno-biały.

Drugą – według Bonieckiego – cechą miłosierdzia, jest przebaczenie a trzecią dzielenie się z innymi. Niestety często zapomniany o tych zasadach i dalej ostro dzielimy wszystko na złe lub dobre. Tak też jest i w polityce, zauważył w kontekście rozmowy o miłosierdziu. Dlatego należałoby przypominać zwolennikom obecnej „dobrej zmiany”, że poprzednia ekipa rządząca, dziś odsączana od czci i wiary, pozostawiła po sobie i dobre rozwiązania. Analogicznie jednak także dzisiejszą opozycję należałoby uświadomić, że nie wszystko, co robi obecna władza, trzeba z miejsca potępiać i odrzucać, jako jednoznacznie złe.

Dodaj komentarz