Po raz kolejny  spotykamy się na łamach Kwartalnika Artystyczno-Historycznego „Neony-tożsamość”. Tym razem obchodzimy „roczek”! Promocja kwartalnika 22 lutego (środa), godz. 18.00 w PiMBP.

Witam serdecznie kolejnych artystów związanych z powiatem gdańskim:

Waldemar Nocny – opowiadanie, Iwona Deptuch-Dymowska, Elma Grzech, Barbara Jankowska, Anna Marjak,  Barbara Chudyba, Alicja Kazanowska, Maria Halina Cenkiel– malarstwo, Andrzej Dąbek– fotografia, Agnieszka Kardasińska, Anna Chomicz, Marta Goździewska – rękodzieło.

Prezentujemy również twórców, których przedstawiliśmy w poprzednich numerach. Osobiście polecam wiersze Jerzego Fryckowskiego z tomiku „Niebieska”, najnowsze obrazy Gagika Parsamjana, fotografie Bogdana Grotha „nieodgadnione” i rzeźbę w drewnie Zenona Kosatera. Natomiast w częśći historycznej artykuł Bartosza Gondka i Marka Kozłowa „Niezwykłe miejsce w lasach Zaskoczyna” i Tomasza Jagielskiego „Anna Burdówna. Życiorys niezwykły, zwykłej nauczycielki”. Cieszymy się z pozyskania do współpracy kolejnych partnerów:  Fundację MI-RO-RO w Kolbudach, Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną filia w Pruszczu Gd., Stowarzyszenie „Stara Papiernia” w Łapinie, Uniwersytet III Wieku filia w Pruszczu Gd., Stowarzyszenie „TRAU-GUTT” i Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gd.

Ważne imprezy i wydarzenia odbyły się tuż po złożeniu tego numeru:

W Pruszczu Gd. po raz pierwszy w historii ustanowiono i wyłoniono laureata nagrody Burmistrza Pruszcza Gd. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2016 r., 70 – lecie powstania Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, 13. edycja Przeglądu Chórów  Powiatu Gdańskiego „Listopadowe śpiewanie” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pruszcza Gdańskiego i Okolicznych Gmin, obchody 98. rocznicy odzyskania Niepodległości na placu Jana Pawła II w Pruszczu Gd. Odbyły się one również w pozostałych gminach powiatu. W szkołach i placówkach kulturalnych. W ruinach kościoła w Steblewie zorganizowano koncert pieśni patriotycznych. Wiele dzieje się w Przywidzu – zawieszono kolejne płyty na pomniku Polskiego Rocka, odbyła się kolejna premiera teatralna z udziałem mieszkańców gminy. W Kolbudach  odbywa się „Urodzajnia” prezentująca twórców gminy a szczególnie wsi Lisewiec i Pręgowo. Działa Stowarzyszenie „Stara Papiernia” w Łapinie. W Trąbkach Wlk. ukazała się monografia kolejnej wsi sołeckiej, tym razem jest to Mierzeszyn. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pszczółkach odbyło się spotkanie z Romanem Brodowskim poetą i filozofem. W Suchym Dębie 25. rocznica reaktywacji gminy. W Mokrym Dworze, w gminie Pruszcz Gd., w widowisku „Opowieści Strasznego Dworu w Mokrym Dworze”, wystąpili  artyści największych polskich scen, którzy zaprezentowali słynne arie z opery Stanisława Moniuszki. Publiczność jak zwykle zasiadła na widowni zbudowanej ze słomy…

Zapraszam do lektury naszych stałych działów: kronika kulturalna, książki nadesłane i noty o autorach. Życzę Państwu miłej lektury!

Dodaj komentarz