Właściciel „Starej Papierni” w Łapinie chce w niej stworzyć… muzeum. Przeszło stuletni, nieczynny zakład to historyczna perełka gminy Kolbudy. Już można w niej znaleźć ciekawe eksponaty i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

„Stara Papiernia” w Łapinie mieści się w pięknych okolicznościach przyrody. Sama też zresztą cieszyć się może bogatą, sięgającą drugiej połowy XX wieku historią. Obecny właściciel dawnej fabryki papieru i tektury chce, aby miejsce to zyskało nowe oblicze i stało się jedną z wielkich atrakcji turystycznych nie tylko gminy Kolbudy, ale wszystkich okolicznych terenów.

– Na terenie zakładu zostało wiele zabytków, m.in. kuźnia – tłumaczy Paweł Jarowski, prezes firmy „Morpak”, właściciela Starej Papierni. – Co więcej, dawna fabryka posiadała też duże połacie okolicznych ziem rolnych, po których zostało trochę maszyn rolniczych. Jest to ogromny potencjał, który aż się prosił o to, żeby go wykorzystać w formie muzeum. Papiernia już od jakiegoś czasu współpracuje z Muzeum II Wojny Światowej. – W okolicach Łapina toczyły się w 1945 r. zacięte walki – przypomina. – To doskonały materiał dla rekonstruktorów, którzy nas odwiedzają. Co więcej sam fakt, że nieopodal zakładu biegła kiedyś granica Rzeczpospolitej i Wolnego Miasta Gdańska jest dodatkowym atutem. Wszystko to wzięte razem stanowi materiał, na którym chcemy zbudować naszą przyszłą ofertę, poświęconą nie tylko historii zakładu, ale i samej ziemi kolbudzkiej. Oprócz wystaw muzeum będzie też oferować zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, podczas których dzieci będą mogły własnoręcznie poznać cały proces czerpania papieru. Muzeum ma powstać nakładem pracy właściciela przy wsparciu okolicznych pasjonatów, którzy zajmują się np. drezynami i dbają o okoliczne tory nieczynnej linii kolejowej nr 229. Niezbędne jest także przejście odpowiedniej procedury, która pozwoli na otwarcie muzeum. Wójt gminy deklaruje pomoc. Właściciel zakładu marzy, aby muzeum udało się otworzyć w przyszłym roku, który będzie dla Starej Papierni jubileuszowym, upłynie bowiem wówczas równo 140 lat od momentu otwarcia fabryki.

Dodaj komentarz