Wielki boom na kredyty we frankach szwajcarskich przypadł w Polsce na lata 2006-2008. Dziś ok. 700 tys. Polaków boryka się z bardzo wysokimi ratami. Jak płacić mniej?

Dramat frankowiczów

W czasach popularności kredytów we frankach waluta ta uznawana była za bardzo stabilną i kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotego utrzymywał się na poziomie ok. 2 zł. Po czarnym czwartku w styczniu 2015 roku cena za franka gwałtownie skoczyła do nawet 5 zł, przez co frankowicze nagle musieli płacić za swój kredyt nawet dwa razy więcej niż w momencie jego zaciągania! Do dziś kurs franka utrzymuje się na poziomie ok. 4 zł.

Zadłużenie frankowiczów wyrażone jest we frankach szwajcarskich, a przez długi czas nie mieliśmy wyboru i musieliśmy spłacać raty w złotówkach, które dopiero były przeliczane na franki szwajcarskie – niestety po bardzo niekorzystnym kursie banku. Banki wykorzystywały sytuację i manipulowały spreadem nakładanym na kurs waluty, przez co płaciliśmy jeszcze więcej.

Wszystko zmieniła ustawa antyspreadowa z 2011 roku (po drugiej gwałtownej zmianie kursu franka, jeszcze przed czarnym czwartkiem) – dzięki niej nie musimy spłacać kredytu w złotówkach, możemy przynosić do banku franki szwajcarskie, unikając niekorzystnego bankowego przewalutowania.

Kantory internetowe – sposób na korzystniejsze raty we frankach!

Warto więc wiedzieć, gdzie szukać najniższych kursów. My to wiemy i podpowiadamy – w kantorach internetowych.

Jak to jest możliwe? Otóż kantory internetowe oferują swoim klientom kursy z dużo niższym spreadem niż banki czy tradycyjne kantory. Mogą to robić przede wszystkim dlatego, że nie muszą zabezpieczać się przed nagłymi zmianami kursów walut na rynku walutowym – kursy kantorów internetowych są aktualizowane co kilkanaście sekund.

Ponadto na cenę waluty wpływa też ich e-charakter – nie muszą narzucać wysokiej marży, bo koszt ich prowadzenia jest niższy niż w przypadku tradycyjnych placówek. Odpadają wszelkie koszty związane z wynajmem i utrzymaniem lokalu w atrakcyjnej części miasta czy z transportem i przechowywaniem gotówki (transakcje online są bezgotówkowe).

Dzięki kantorom internetowym możesz płacić mniej za raty we frankach szwajcarskich – a tym samym nie dawać okradać się dłużej bankom!

Przeczytaj również: Dokąd po tanie franki?

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz