Od listopada br. mieszkańcy Gminy Kolbudy, którzy ukończyli 65 rok życia, będą mogli bezpłatnie otrzymać tzw. „Kopertę życia”. Znajdą się w niej m.in. informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach oraz inne dane przydatne ratownikom niosącym pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia życia. O koperty można pytać lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodniach świadczących opiekę medyczną na terenie naszej gminy. „Kopertę życia” odebrać będzie można także w biurze podawczym Urzędu Gminy Kolbudy.

Akcja „Koperta życia” skierowana jest głównie do osób starszych, które mieszkają samotnie. Polega na umieszczeniu – w specjalnie przygotowanych kopertach – najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora, przyjmowanych lekach, alergenach, kontaktach do najbliższych oraz szczegółowych danych osobowych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. W zestawie znajduje się również naklejka z informacją, że pacjent posiada „Kopertę życia”. Należy ją umieścić w widocznym miejscu, np. na lustrze w przedpokoju tak, aby ratownik medyczny wchodząc do domu lub mieszkania mógł ją bez trudu zauważyć. Służby ratownicze zostaną poinformowane o przystąpieniu Gminy Kolbudy do tego ogólnopolskiego programu.

– Seniorzy z naszej gminy, z którymi mam okazję się spotykać bardzo pozytywnie podeszli do tego projektu – mówi dr inż. Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik wójta ds. seniorów. – Wiele starszych osób mieszka samotnie. Mają świadomość, że w niektórych przypadkach mogą liczyć wyłącznie na siebie lub pomoc sąsiadów. Myślę, że „Koperta życia” zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa, a w przypadku ewentualnej interwencji służb medycznych stanowiła będzie bardzo pomocną wskazówkę.

W imieniu lekarzy z ośrodka zdrowia w Kolbudach porozumienie podpisał dr Tadeusz Wysocki. Przychodnię Rodzinną Kolbudy reprezentował dr Michał Rutkiewicz. Medycy przyznali, że zawarte w „Kopercie życia” informacje mogą znacznie ułatwić służbom ratowniczym działanie w sytuacji zagrożenia życia. Zobowiązali się, że będą zachęcać swoich pacjentów do ich darmowego pobrania. Lekarze rodzinni mogą również pomóc w wypełnieniu formularza, który znajdzie się w kopercie. „Koperty życia” przechowywane są w lodówce. To tam skieruje swoje kroki ratownik, który zauważy w mieszkaniu stosowną naklejkę.

– Gmina Kolbudy wdraża kolejny po „przycisku ratującym życie” projekt służący poprawie bezpieczeństwa naszych seniorów – mówi wicewójt Marek Goliński. – Jesteśmy kolejnym samorządem, który przekazuje mieszkańcom w wieku 65 plus „Kopertę życia”. Cieszę się, że możemy liczyć na wsparcie lekarzy z przychodni działających na naszym terenie. Medycy wspierać nas będą w dystrybucji kopert, ale przede wszystkim pomogą w wypełnieniu karty informacyjnej, w której znajdą się najważniejsze informacje na temat zdrowia pacjenta czy przyjmowanych przez niego leków.

Od listopada „Koperty życia” odbierać będzie można u lekarzy rodzinnych z ośrodka zdrowia przy Placu Kaszubskim 7 w Kolbudach oraz Przychodni Rodzinnej Kolbudy przy ul. Przedszkolnej 34. Zainteresowanych zapraszamy również do biura podawczego na parterze Urzędu Gminy Kolbudy. Na gospodarstwo domowe przypadać będzie tylko jedna koperta. W przypadku większej liczby osób wydawana będzie jedynie dodatkowa karta informacyjna.

źródło; polnocna.tv

Dodaj komentarz