Chcesz wiedzieć więcej o swoim przyjacielu? A może zdecydujesz się na adopcję tego niezwykłego zwierzaka? 

KOCI ŚWIAT

KOT – FAKTY I MITY.

FAKT: 95,6 procent DNA kota domowego jest identyczne z DNA tygrysa. Kot domowy (Felis domestica) to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym  tygrysie – niezależny, chadzający własnymi drogami, a jednocześnie dostępny i przyjacielski (jeśli ma na to ochotę), pozwala się podrapać za uchem. Symbioza z człowiekiem łączy go już od 10 tysięcy lat. Jak wszystkie zwierzęta z tej rodziny koty domowe mają okrągłą głowę, uzębienie przystosowane do pokarmu mięsnego, giętkie i sprężyste ciało, stalowe pazury z funkcją chowania, dobry węch, doskonały wzrok i słuch. W Polsce żyją dwa gatunki dzikich kotów: ryś (Lynx lynx) i żbik (Felis silvestris).

MIT: Koty zawsze spadają na cztery łapy. Mimo wielkiej giętkości i zwinności ruchów, upadek nawet z niewielkiej wysokości może skończyć się dla kota złamaniem kręgosłupa, pogruchotaniem łap, a nawet śmiercią. Dlatego ważne jest zabezpieczanie okien i balkonów specjalną siatką. Uchylna konstrukcja okna również może stać się dla kota śmiertelną pułapką – zaklinowany zwierzak nie ma szans się uwolnić, a gładka szyba nie stanowi wystarczającego podparcia. Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście na ziemię stanowi dla nich problem (haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę).

FAKT:  Koty są bardzo zwinne i skoczne. Nie mają obojczyka. Ten „brak” sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa. Maksymalną prędkość podczas biegu kota to 49km/h. Kot potrafi wskoczyć na wysokość pięcio- a nawet siedmiokrotnie wyższą niż sam mierzy. Do oceny odległości służą kotu wąsy i wzrok, natomiast ogon jest jego sterem i pozwala zachować równowagę. Gdyby człowiek miał takie warunki fizyczne z miejsca byłby w stanie skoczyć na dach parterowego budynku.

MIT: Mleko to najlepszy napój dla kota. Kotom nie należy podawać krowiego mleka, gdyż nie trawią zawartej w nim laktozy – wywołuje u nich biegunki i odwodnienie. Do picia najlepsza jest woda.

FAKT:  Koty dużo śpią. Kot spędza ok 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.

MIT: Koty to samotnicy. Zdecydowana większość kotów to istoty towarzyskie, które świetnie czują się z innymi kotami (i psami!). Kot-jedynak, czekający aż jego opiekunowie wrócą do domu, zwyczajnie się nudzi. Dlatego dobrze jest zaadoptować dwa koty, np. rodzeństwo, a jeśli w domu jest już jeden przemyśleć adopcję towarzysza dla niego. Nawet jeśli na początku relacje między rezydentem a nowym mieszkańcem, nie będą się układały idealnie, po kilku tygodniach problemy powinny minąć, a koty zostaną przyjaciółmi.

FAKT: Koty widzą, słyszą i czują ”bardziej” niż człowiek. Kąt widzenia kota wynosi około 185 stopni, widzi na odległość 36 metrów. Może słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek. Koty wykrywają nawet drobne różnice w tonie dźwięku – dzięki temu łatwo im się zorientować jakie zwierzę (małe, duże, drapieżnik) zbliża się w ich kierunku. Koty posiadają dodatkowy zmysł – połączenie zmysłu powonienia i smaku oraz dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu. Są też wyjątkowo wyczulone na wibracje i drgania. Podobno są w stanie wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi na 10-15 min. przed człowiekiem.

MIT: Żyć jak pies z kotem, czyli źle. Koty i psy potrafią świetnie się dogadywać i jest mnóstwo przykładów zgodnych i przyjacielskich kocio-psich tandemów. Jeśli więc masz psa i uważasz, że w Twoim domu nie ma miejsca dla kota, to nieprawda. Paradoksalnie, kot w nowym domu najczęściej najpierw zaprzyjaźnia się z psem, a dopiero później z drugim kotem. Oczywiście nie jest to zasada, która zawsze się sprawdza – wszystko zależy od indywidualnych cech konkretnych zwierząt. Nie można jednak zakładać, że zwierzaki się nie dogadają.

FAKT: Alergia na koty. Ludzie, którzy są uczuleni na koty, nie są uczuleni na ich sierść, tylko na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jedni naukowcy twierdzą, iż obecność kota lub psa chroni przed astmą i alergią, i dobrze, by w domu z dzieckiem był zwierzak, inni odradzają. Kocie alergeny stwierdza się nawet w miejscach, gdzie kotów nie ma. Najczęstsze reakcje alergiczne to nieżyt nosa, astma i zapalenie spojówek. Pozbycie się z domu kota nie zawsze pomaga, ponieważ alergeny mogą pozostać w pomieszczeniu nawet sześć miesięcy. Jak dotąd brak skutecznego działania, które zapobiegałoby powstaniu alergii na zwierzęta domowe w 100%.

MIT: W miejscu, gdzie mieszkają koty roznosi się brzydki zapach. Koty to bardzo czyste zwierzęta, które sporo czasu poświęcają na pielęgnację i czyszczenie swojego futra. Za intensywny zapach, który można wyczuć w miejscach bytowania kotów, np. piwnicach bloków i kamienic, odpowiadają kocury – samce znaczą teren moczem o intensywnym zapachu. Rozwiązaniem problemu jest kastracja.

KOT CIEKAWSKI

• Nie powinno się porównywać inteligencji psów i kotów, ponieważ rodzaje tych inteligencji są różne. Psy posiadają niezwykle rozwiniętą inteligencję społeczną, dzięki niej świetnie dogadują się z przedstawicielami swojego gatunku i z ludźmi, łatwo się uczą i chętnie wykonują polecenia. Koty zaś obdarzone są inteligencją intrapersonalną, czyli są kreatywne, przetwarzają zdobyte informacje, ale zrobią to, na co akurat mają ochotę.

Koty wydają pięć podstawowych dźwięków: dźwięk infantylny (dziecięcy , naiwny) – miauczenie, dźwięk ostrzegawczy – prychanie i syczenie, dźwięk nawołujący – głośne miauczenie, dźwięk proszący (o jeszcze), uspokajający – mruczenie, dźwięk wycofywania się – jęczenie, wrzask.

• Edward Lowe zbił fortunę jako wynalazca kociego żwirku. Wyprodukował go w 1947 roku. Pierwszą partię gipsowego granulatu zaproponował sąsiadce, która narzekała na bałagan, jaki jej kot robił w kuwecie wypełnionej popiołem. Lowe sprzedał firmę w 1990 roku za około 200 milionów dolarów.

• Każdego roku w krajach azjatyckich zjada się ok. miliona kotów.

KOT W PUNKTACH

Twój kot Cię kocha, gdy:

1.Miauczy na Twój widok. Koty nie miauczą do siebie nawzajem, ale gdy Ty do nich często mówisz uczą się odmiaukiwać.

2. Wylizuje Cię, szczególnie włosy i brodę, bo tak robiła jego kocia mama. To wyraz troski.

3.Ociera się o Twoje nogi, co jest oznaką uczucia. Jednocześnie kot naznacza tak człowieka należącego do niego.

4. Przynosi Ci prezenty – upolowane myszy, ptaszki, czasem skarpetki skradzione sąsiadom. Dba o to, byś nie cierpiał z głodu i biedy.

5. Zasypia na Twoich kolanach, bo to dla niego bezpieczny azyl.

6. Chodzi za Tobą krok w krok, śledząc wszystkie Twoje czynności.

7. Patrzy Ci w oczy od czasu do czasu je przymykając. To forma kociej komunikacji.

8. Toleruje te Twoje zachowania względem niego których nie lubi, np. Ty zabierasz go to weterynarza, a on Ci przebacza i przychodzi do Twojego łóżka.

Koty i kobiety mają ze sobą wiele wspólnego.

1. Są niezależne i chodzą własnymi drogami.
2. Są kapryśne i nieprzewidywalne.
3. Trudno poddają się autorytetom.
4. Mają zawsze własne zdanie na każdy temat.
5. Sporo czasu poświęcają na dbanie o swój wygląd.
6. Są terytorialne.
7. Nie lubią konkurencji.
8. W obronie swoich dzieci są zdolne do największych poświęceń.
9. Kochają jeść (nie to co zdrowe, ale to co im smakuje).
10. Nie zwykły prosić, ale żądać.
11. Poruszają się z gracją.
12. Są w stanie wyrazić wszystko jednym zmrużeniem oczu.
13. Widzą rzeczy, których nie ma.
14. Lubią wygodne życie.
15. Lubią się przytulać.
16. Albo milczą, albo gadają bez umiaru.
18. Nikogo nie słuchają.
19. Nie przychodzą, kiedy je wołasz.
20. Są pamiętliwe.
21. Są mistrzami manipulacji.
22. Kochają wolność.

Z następnej części dowiesz się więcej o kocim szczęściarzu i pechowcu, sprawdzisz jak uszczęśliwić swojego pupila niewielkim kosztem, zobaczysz gdzie w Pruszczu Gdańskim można zaadoptować kota i … pośmiejesz się z kotów!

Czytaj drugą część artykułu – dowiesz się jak możesz uszczęśliwić swojego pupila i gdzie zaadoptować kota w Pruszczu.

Dodaj komentarz