Dzień kota na Pruszcz.com – ciąg dalszy informacji o kotach. Dziś dowiesz się jak możesz uszczęśliwić swojego pupila i  gdzie zaadoptować kota w Pruszczu.

KOT SZCZĘŚCIARZ I PECHOWIEC

Maneki Neko – kot z podniesioną do góry łapą stoi w drzwiach świątyni Gotoku-ji w Japonii. Związana z tą postacią legenda (kot zapraszając człowieka do świątyni uchronił go przed śmiercią)  uczyniła zeń bóstwo miłosierdzia oraz symbol szczęścia i bogactwa.

Prawdopodobnie wiara w kota, który przynosi szczęście i ochronę wywodzi się z Chin i jest związana z hodowlą jedwabników. Koty chroniły jedwabniki przed gryzoniami. Gdy produkcja jedwabiu została wprowadzona w Japonii w 4 w. n.e. kot stał się protektorem.

Czarny kot – Wiara, że czarny kot przebiegający  drogę przynosi pecha, jest chyba jednym z najpopularniejszych europejskich przesądów. Aby ustrzec się przed nieszczęściem, należy natychmiast zmienić trasę wędrówki. Swoją genezą zabobon ten sięga średniowiecznych polowań na czarownice. Czarne koty jako symbol czarów i szatana były przez wieki bezwzględnie tępione, palone na stosach, topione. Prześladowania kotów ostatecznie obróciły się przeciw ludziom. Gdy wytępiono ich większość, Europę zalała plaga myszy i szczurów, a wraz z gryzoniami pojawiły się roznoszone przez nie choroby. Epidemie dżumy (XIV-XVI w.) pochłonęły tysiące ofiar.

ŻART Z KOTEM

Na lekcji biologii nauczycielka mówi:
-Pamiętajcie, że nie można całować kotów ani piesków, bo od tego można zachorować.
A może ktoś z was poda przykład?
Zgłasza się Jasio.
-Ja mam, proszę pani. Moja ciocia całowała raz kotka.
-I co?
-I zdechł.

KOT Z BAJKI

      Garfield – rudy pręgowany grubas, sprytny i  zabójczo inteligentny. Bohater kreskówek, filmów i mnóstwa gadżetów. Wymyślony w 1978 r. przez Jima Davisa. Różowa pantera – gwiazda filmów z lat 60 i 70 XX wieku. Była też bohaterem serii komiksów.
Kot Tom – znany z bajki Tom & Jerry. Szaroniebieski, uparty, który za wszelką cenę chce złapać mysz – Jerry’ego.  Kot Sylwester – Bohater serii filmów animowanych Looney Tunes. Znany z wady wymowy i zawziętości w ściganiu słodkiego kanarka Tweety’ ego.
Hello Kitty – słodki kociak z różową kokardką, który podbił świat. To nie tylko bohater japońskiej bajki, ale rozpoznawalna marka. Klakier – złośliwy jak jego Pan Gargamel pechowy łowca Smurfów.

KOCI ASORTYMENT – niewiele trzeba kotu do szczęścia, najważniejszy jest kochający właściciel. Jeżeli szczęśliwi posiadacze futrzaków chcą uczynić życie swych kocich przyjaciół bardziej przyjemnym, nie tracąc przy tym majątku, mogą niewielkim kosztem sami przygotować dla swych pupili namiot z t-shirta, poduszkę ze swetra czy pomysłową zabawkę.

ADOPCJA KOTA W PRUSZCZU GDAŃSKIM. Właściwym miejscem, gdzie można znaleźć wymarzonego oswojonego tygrysa dla siebie jest gabinet weterynaryjny „Reksio” przy ulicy Korzeniowskiego 36 prowadzony przez małżeństwo weterynarzy. Okresowo (teraz zapewne na początku kwietnia po kocich marcowych godach) można tam odnaleźć wymarzone kocie okazy czekające na oddanych właścicieli łaknących kociego towarzystwa.

Zobacz pierwszą część artykułu, aby poznać trochę kocich ciekawostek, faktów, mitów i odrobinę kociego humoru.

Dodaj komentarz