W dniach 13-24 lutego 2017 r. Szkoła Podstawowa Nr 3 uczestniczyła w projekcie „Kids Speak”, który został zorganizowany przy współpracy z organizacją studencką AIESEC z filią w Gdańsku.

W ramach projektu szkoła gościła dwoje studentów z Indonezji, Azizę i Alfathana, którzy postanowili połączyć swoje marzenie o podróżowaniu z pracą z dziećmi. Wolontariusze zostali zakwaterowani u rodzin uczniów, w ciągu tygodnia przez 5 godzin dziennie uczestniczyli w zajęciach w szkole, a czas wolny spędzali ze swoimi Polskimi „rodzinami” lub zwiedzając okolice.

Projektem „Kids Speak” zostało objętych 28 klas, czyli wszystkie klasy 1-6.  Goście uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego, w trakcie których, przedstawili przygotowaną przez nich prezentację o Indonezji, młodsze klasy poznały słownictwo opisujące krajobrazy Indonezji, tworzyły opisy warana z Komodo, starsze klasy rozwiązywały quiz o Indonezji, wykonywały plakaty o tematyce kulturowej, lapbooki, przygotowały też prezentacje o Polsce, które przedstawiały gościom.

Ważnym celem projektu „Kids Speak” poza aspektem kulturowym jest motywowanie uczniów do komunikacji w języku angielskim i pokazanie dzieciom jak ważna i przydatna jest znajomość tego języka w naszym życiu. Dzięki wizycie gości z Indonezji uczniowie mieli niecodzienną szansę wykorzystania zdobytych umiejętności językowych w praktyce, zadania pytań na interesujące ich tematy.

Można śmiało stwierdzić, że projekt bardzo podobał się uczniom, bardzo ciepło przyjęli gości, zadawali mnóstwo pytań, wielu jest zafascynowanych Indonezją.

Aziza i Alfathan pytani o wrażenia ze swojego pierwszego pobytu w Polsce i naszym mieście powiedzieli, że bardzo im się nasz kraj podoba. Polska kojarzy im się z bogatą historią, piękną architekturą, otwartymi i pomocnymi ludźmi. Pruszcz Gdański uznali za ciche, spokojne i przyjazne miasto. Żałują, że nie mogli zobaczyć więcej miejsc w okolicy, ale udało im się odwiedzić całe Trójmiasto, Malbork i Toruń. Pytani o to, jak podoba im się nasza polska zima stwierdzili, że zanim przyjechali do Polski nie mogli się doczekać, że zobaczą śnieg, byli świadomi, że nasz klimat jest o wiele chłodniejszy od tropikalnego klimatu Indonezji. Jednakże po kilku dniach mrozu stwierdzili, że tęsknią za słońcem i ciepłem. Oboje wyrazili chęć ponownego przyjazdu do Polski, a Aziza zaplanowała już swoją wizytę wraz z rodziną w lecie.

Jedna z nauczycielek zaangażowanych w organizację projektu w szkole zapytana o to, co zyskali dzięki niemu uczniowie powiedziała:

„Mam nadzieję, że poczucie, które towarzyszy mi teraz…,że są ludzie, którzy mogą mieszkać na drugim końcu świata i pod wieloma względami się od nas różnić, lecz mimo tego być do nas jednocześnie bardzo podobni, lubić te same rzeczy, mieć podobne problemy… I ta różnorodność kulturowa jest tak fascynująca jak sama Indonezja, której jedną z najważniejszych zasad jest „Jedność w różnorodności”. Chciałabym, żeby moi uczniowie byli ciekawi świata, nowych ludzi, odmiennych kultur i rozumieli, że pięknie jest się różnić, bo to sprawia, że nasz świat staje się dużo bogatszy. Jestem przekonana, że tego typu projekty pomagają w dzieciach taką właśnie ideę zaszczepić.”

Wykorzystano zdjęcia z materiałów SP nr 3

Dodaj komentarz