Jak można uhonorować i upamiętnić bohaterów powstańczych? Jak znaleźć miejsce we własnym wnętrzu na docenienie czynów ludzi nie różniących się na pozór od nas samych, ale których przeznaczenie skierowało do życia w trudnych latach wojennych…? Uczniowie ZS w Suchym Dębie znaleźli na to odpowiedź.

W rozmowie z Moniką Tarasiuk, nauczycielką ZS w Suchym Dębie, dowiedzieliśmy się więcej na temat projektu.

Bohater ON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie z Zespołu Szkół w Suchym Dębie również przyłączyli się do tej akcji. Walki rozpoczęte 1 sierpnia 1944 w stolicy Polski zapisały się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Były uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – powiedziała Monika Tarasiuk .

Na naszej kartce napisaliśmy pozdrowienia dla jednego z powstańców Stefana Wojciecha Niesłuchowskiego, życzyliśmy zdrowia i uśmiechu – powiedział – Maciej Ziewiec, uczeń klasy III b.
Cieszy nas każda akcja która rozbudza i umacnia uczucia patriotyczne wśród uczniów naszej szkoły, zwłaszcza takie działania które łączą pokolenia – podsumowała Aleksandra Lewandowska dyrektor ZS w Suchym Dębie. Projekt Bohater ON zorganizowały Fundacje Sensoria i Rosa z Wrocławia.

Dodaj komentarz