Produkcje sieciowe zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Poszczególne tytuły przykuwają do monitorów miliony spragnionych sieciowej rozgrywki graczy. Rywalizują oni w ramach pojedynczych potyczek oraz wielkich turniejów. Co trzeba zrobić, by do nich dołączyć?

Oczywiście konieczne jest zdobycia odpowiednich umiejętności, które pozwolą nam konkurować na przyzwoitym poziomie. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli nie zakupimy wystarczającego sprzętu. Wiele osób niebędących w temacie uważa, że takie gry jak World of Warcraft, Counter Strike czy Dota nie wymagają zbyt dużej mocy obliczeniowej. Są to bowiem zazwyczaj produkcje z dość okrojoną grafiką, nastawione wyłącznie na rywalizację sieciową.

Jest to jednak tylko połowa prawdy. Wspomniane gry, i wiele innych o podobnym charakterze, cały czas są rozwijanie, także pod kątem graficznym. Poza tym, rozgrywka sieciowa rządzi się zupełnie innymi prawami – ewentualne lagi mogą zadecydować o naszej przegranej. Żeby wiec je wyeliminować, konieczny jest zakup dobrego sprzętu.

Szybka wymiana danych

Najważniejszym elementem w przypadku laptopa do tego typu gier jest karta sieciowa. To ona bowiem odpowiada za jakość połączenia z serwerem. Jak już mówiliśmy, profesjonalni gracze nie mogą pozwolić sobie na słabą jakość połączenia, dlatego decydują się oni przede wszystkim na laptopy wyposażone w specjalne, dedykowane karty sieciowe.

Wiele producentów, chcąc dotrzeć do szerokiego grona graczy, przygotowuje specjalne wersje swoich urządzeń, dostosowanych właśnie do gier sieciowych. Koniecznie więc czytajmy specyfikację wybranych modeli i zwróćmy uwagę, jaką kartę sieciową posiadają.

Dysk, pamięć i procesor

To jednak nie wszystko. Ważne jest bowiem również szybkie i bezproblemowe działanie komputera, który powinien w sposób sprawny wymieniać dane z serwerem. Żeby tak się stało, zwrócić uwagę należy na trzy elementy.

Pierwszym z nich będzie dysk twardy. Urządzenia talerzowe coraz częściej ustępują dużo szybszych dyskom półprzewodnikowym (SSD). Gwarantują one nie tylko bezawaryjność, ale o wiele wydajniejsze działanie. Zarówno system, jak i poszczególne pliki ładują się i działają dużo szybciej na tego typu urządzeniach, dlatego warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza że ich ceny ciągle spadają.

Dobrym na to przykładem jest chociażby laptop Dell Inspiron 5558, którego zakupić można właśnie z dyskiem SSD. Koszt? Niecałe 3000 złotych. Problemem może być jedynie dość ograniczona pojemność dysku (256 GB), jednak w przypadku laptopów do gier sieciowych nie jest to najważniejsze. Jeśli jednak ktoś chcecie dysponować większą przestrzenią dyskową i posiadanie większy budżet, możecie zainteresować się laptopem Dell XPS, który pracuje na urządzeniach SSD 1 TB.

Drugi istotny element to pamięć RAM. Warto postawić na ich jak najszybsze działanie, dlatego w naszym kręgu zainteresowań znajdą się przede wszystkim kości typu DDR4. Ich częstotliwość wynosi 2133 MHz, co okaże się w zupełności wystarczające do grania po sieci.

Nie można zapominać także o procesorach. Biorąc pod uwagę zdefiniowane zapotrzebowanie, dobrym wyborem okażą się układy Ultra Low Voltage, które  gwarantują niski pobór mocy i bardzo stabilne funkcjonowanie Szczególnie polecane są procesory Intel Core i5 oraz i7.

A co z grafiką?

Jak to już zostało powiedziane, gry sieciowe są rozwijane przez cały czas, toteż wymagają one dużo wydajniejszych kart graficznych, niż jeszcze kilka lat temu. Jednostki zintegrowane nie poradzą sobie więc już nowszymi produkcjami – konieczny jest zakup laptopa z grafiką dedykowaną.

W tym przypadku warto powrócić do wspomnianego już wcześniej urządzenia Dell Inspiron 5558. Występuje on bowiem w konfiguracji z kartą Nvidia GeForce 920M z 4 GB pamięci. Jej osiągi okażą się wystarczające do tego, aby uruchomić CS-a w 60-70 fpsach. Tak skomponowany zestaw zapewni nam wiele godzin udanej zabawy.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz